За тенис феновете настъпва отново онова време от годината - за старта на големите емоции. Това е моментът около средата на януари, когато след пауза от седмици без мачове на топ ниво, Australian Open чука на вратата. Тазгодишното издание стартира в нощта на неделя срещу понеделник с мачовете в основната схема.

Именно мястото му в началото на всяка година прави турнира от Шлема в Мелбърн специален, а вече 13-и пореден сезон за българските фенове интересът се подсилва и от участието на звездата ни Григор Димитров. Той ще бъде водещата ни, но не и единствена фигура в Мелбърн и от този понеделник, когато ще започне Australian Оpen №13 за най-успешния ни тенисист в тази надпревара. И единствен, достигал до полуфиналите.

През годините доста често припомняхме епичните моменти на Гришо в Мелбърн, най-вече двата незабравими мача с Рафаел Надал, белязали като цяло и кариерата му, но този път директно място в основната схема на турнира си заслужи и Виктория Томова - първата ни ракета при жените. На крачка от историята тази седмица пък бе Адриан Андреев, който преодоля два квалификационни кръга, но третото препятствие попречи България за първи път в историята си да има двама мъже в турнир от Шлема.

Но историята ни като тенис нация на Australian Open нито започва с Григор Димитров, нито с Виктория Томова, като двамата всъщност са нашите представители №12 и №13 в основната схема в Мелбърн.

10 жени и трима мъже са защитавали цветовете на България на турнира, като за първи път това се случва преди 41 години, когато в изданието през 1982-ра Мануела Малеева се превръща в първия роден представител.

Бившата №3 в света достига до основната схема след две победи над австралийки в квалификациите, а в първия кръг жребият я праща срещу друга квалификантка - Шери Акър от САЩ. 6:3, 6:3 за Малеева - победа в първия роден мач на кортовете в Мелбърн, а тогава все още 16-годишната тенисистка отпада във втория кръг след среща с 10-ата поставена - Ан Смит от САЩ.

Снимка: Иван Григоров

Три години по-късно - изданието през 1985-а, е знаменито за България по няколко причини. За първи път имаме двама участници в основната схема, като освен Мануела, в турнира е по-малката й сестра Катерина.

Освен това България има не просто първия си поставен играч в Австралия, защото и двете сестри за в решетката. Мануела е №7, Катерина №16.

През 1985-а идва и първият от общо двата български дуела. По ирония на съдбата двете сестри се срещат в третия кръг, когато по-опитната Мануела печели с 6:2, 6:1, за да достигне до първия български четвъртфинал в Австралия. Там обаче я побеждава актуалната №1 в света - Крис Евърт.

Впоследствие Мануела достига до още два четвъртфинала в Австралия, но вече като представител на Швейцария, не на България. Нейната сестра Катерина също ни носи два четвъртфинала, при това поредни.

Снимка: Getty images

Първият е през 1990-а, когато отпада от чехкинята Хелена Сукова (№4 в света), а година по-късно при втората българска среща, победителка този път излиза Катерина, която на свой ред побеждава по-малката си сестра Магдалена с 6:3, 6:2, за да отпадне след това на четвъртфинал от американската Мари Джо Фернандес (№3 в света).

Мануела и Катерина носят общо 10 участия и три четвъртфинала под български флаг, а най-малката тенисистка в семейството - Магдалена, записва общо 12 участия в Австралия. Тя обаче така и не успява да преодолее четвъртия кръг на турнира, който достига в четири различни издания.

Нейният дебют е през 1991-а, когато отпадана от сестра си Катерина, а последната й изява в Мелбърн е през 2005-а, когато губи от рускинята Надя Петрова в третия кръг.

Снимка: Getty Images

Третият бъгларски тенисист, постигнал победа на Australian Open е Елена Пампулова през 1990-а. Тя участва под български флаг и през 1997-а, преди да избере да се състезава за Германия.

През 90-те още две дами представят страната ни. Светлана Кривенчева преодолява квалификациите и записва един мач през 1998-а. Две отпадания в първи кръг за България записва и Павлина Стоянова, преди да смени националната си принадлежност с Нова Зеландия, за която изиграва още два мача в Мелбърн.

През 90-те идват и първите ни мъжки участия, далеч преди таланта и славата на Григор Димитров и надеждите за големи успехи, които той донесе със себе си.

През 1994-а за първи път изобщо българин участва в основната схема на турнир от Шлема. Това е Милен Велев, който още в първия кръг има знаменита среща. Негов опонент е вече залязващия и участващ с "уайлд кард", но изключителен шампион - Матс Виландер, който в последните години всички ежедневно наблюдаваме в ролята му на анализатор на турнирите от Големия Шлем.

Велев успява да спечели сет с 6:4 срещу именития швед, но губи останали три, в които взема само един гейм и съвсем логично отпада.

Снимка: Getty images

Второто българско участие при мъжете в Австалия е на първия ни представител в топ 100 (№96) - Орлин Станойчев. През 1997-а и 2000-ата той изиграва по един мач. В първия случай губи с 0:3 сета от аржентинеца Ернан Гуми, а във втория с 1:3 от чеха Даниел Вачек.

Две отпадания в първи кръг и без да спечели сет записва Любомира Бачева, която намира място на Australian Open през 2000-ата и 2001 година.

И през годината, в която Магдалена Малеева записва своето 12-о и последно участие в България, едно 15-годишно момиче изненадващо преодолява квалификациите и намира място в основната схема. Става въпрос за Сесил Каратанчева, която още в първата си среща в Мелбърн среща Мария Шарапова и очаквано губи с 3:6, 1:6.

Снимка: Getty images

След това добре помним как се разви нейната изпълнена с очаквания кариера. Допинг скандал, смяна на националността с Казахстан и общо взето посредственост. Каратанчева играе още три пъти в Австралия, като само през 2009-а го прави за България и все записва единствената си победа.

Така стигаме до двете ни най-популярни имена от последните години, Цветана Пиронкова и Григор Димитров.

Цвети и към момента е нашият рекордьор по участия на Australian Open - 13. Цифра, която Гришо ще изравни, когато във вторник се изправи срещу Аслан Карацев.

Но на фона на силни представяния, които Пиронкова има в другите турнири от Шлема, в Австралия тя така и не успява да премине първия кръг в нито един от случаите. Може би най-паметният момент за нея в Мелбърн ще остане дебютът през 2006-а.

Тогава едва 18-годишна, тя хвърля голямата бомба на старта на турнира и изхвърля Винъс Уилямс след 2:6, 6:0, 9:7. "Геврекът" във втория сет получава невероятен отзвук, но за съжаление нейното участие приключва още в следващия мач.

За 13-те си участия в Австралия, тя има доста скромния актив от едва 8 победи.

Снимка: Getty images

В пъти повече - 29, има Григор Димитров, който е най-успешният ни участник на този турнир от Шлема. Пикът на българското участие остава през 2017-а, когато Григор достигна полуфиналите и докара Рафаел Надал до пет сета в един епичен мач, в който за съжаление Матадора печели последната част с 6:4, за да се изправи в големия финал срещу Роджър Федерер.

Освен полуфинала, Григор има и три четвъртфинала, които достига през 2014-а, 2018-а и 2021-а.

Последна в колекцията ни от участници до момента е Виктория Томова - №13 в този списък. През 2018-а в ролята си на "щастлив губещ" тя сбъдна голямата си мечта и попадна в основната схема на турнира, но липсата на опит си оказа влияние и тя взе едва два гейма от американката Никол Гибс.

През миналата година първата ни ракета при жените отново трябваше да минава квалификации, за да заслужи участието си, което приключи след първия мач срещу Ализе Корне

И ето, че през тази 2023-а, Томова за първи път е директно част от основната схема на турнира.

Жребият обаче не бе благосклонен и я изправи срещу действащата олимпийска шампионка Белинда Бенчич от Швейцария.

Григор Димитров и Виктория Томова са надеждите ни за добро представяне през 2023-а, но вече се убедихте, че България има своята солидна история, свързана с Australian Open. И двамата започват участието си във вторник.

Макар страната ни никога да не е попадала сред силните тенис нации, дори на европейско ниво, 13-те учстници и няколкото прибива до втората седмица на турнира доказват, че Австралия е едно успешно място за тениса ни.

Снимка: Getty Images