По неписан закон всеки нов футболен сезон започва в леко лежерен ритъм през юли и август, и завършва с уникални драми през май, и юни следващата година. Спомените бързо изчезват, но съм убеден, че това, което европейският футбол предложи през пролетта на 2023-а няма да се помни от ден до пладне. Защото бяха произведени наистина уникални драми. Такива, каквито не може да си поръчаш и да ти доставят у дома, докато седиш пред телевизора.

Признавам, че вдъхновението ми настъпи от видяното на мача Леванте - Алавес в полунощ между събота и неделя. Но истината, е че такива неща се случиха на много стадиони и терени. И винаги публиката реагираше по един и същ начин - от крайна мъка до неописуема екзалтация.

За радост на едни и нерадост на други, този път и нашата доста постна ефбет лига се нареди до тези недостижими като емоционално изживяване драми. На стадион "Българска армия" в 10-а минута на продължението към второто полувреме бе отсъдена дузпа за ЦСКА и защитникът Иван Турицов пропусна да направи клуба си шампион за първи път от 15 години.

Черешката на тортата на всеки сезон, какъвто е финалът в Шампионската лига, също предложи невероятни драми в последните 20 минути.  Манчестър Сити спечели купата, но това стана и благодарение на невероятните, невъзможни пропуски на Ромелу Лукаку. Но тези неща се видяха от повече зрители в България. Класацията тук е за онези, които не станаха толкова известни. Но заслужават да се видят. Препоръчвам ги горещо, защото, макар и не в реално време, ще се усети целият драматизъм на ситуацията. И всеки може да разбере отново защо този спорт се нарича "феномен" и "най-велика игра4. Точно заради такива инфарктни моменти.

1. Този път ще хвана бика за рогата и ще започна отзад напред. Винаги последният мач във футболния сезон е между два испански клуба, които са стигнали до бараж за влизане в елита. Системата за класиране е такава, че заелите от трето до шесто място в Ла Лига 2 или както си я знаем популярно - Сегунда, играят полуфинал и финал на разменено гостуване. И изключителен детайл е, че при равен резултат в двата мача се провеждат продължения. Но не се бият дузпи, а победата се дава на класирания по-високо в редовния сезон. Уникален регламент, който обаче влияе по неподозиран начин на развоя на срещите. Така например след 0:0 в Страната на баските, при домакинството в реванша на Леванте му трябваше само хикс за да вземе промоция. Мачът на "Сиудад де Валенсия" също завърши 0:0 и се премина към продължения, където вече правилото определяше изцяло случващото се на терена.

ВИЖТЕ ВИДЕО ОТ ДРАМАТА В ИСПАНИЯ>>>

И така до 124-а последна минута на продължението, когато 25 хиляди на стадиона вече празнуваха бързото завръщане на Леванте, но се случи едно от най-екстремалните събития. Топката се придвижи причудливо в наказателното поле на домакините и докосна ръката на футболист в техен екип. Доста трудно за отсъждане решение, защото нямаше нито умишлена игра с ръка, нито предотвратена опасност за гол. Абсолютно невинна ситуация, която обаче се отсъди дузпа като за Алавес след дълго гледане на ВАР. И тя бе реализирана хладнокръвно от бившия играч на Атлетик Билбао Асиер Вилялибре. Човекът с талибанската брада не трепна и изпрати топката в мрежата чак в 131-а минута - толкова време отне да се прегледа ситуацията на монитора. А си беше решение, даващо смисъл на цял сезон! Леванте отговори с една опасна атака и мачът приключи. 400-те фена на баските се радваха до полуда, другата част на стадиона плачеше безутешно, а треньорът на домакините Хави Каеха потегли от стадиона с бърза помощ. Това е красивата-жестоката картина на футбола, който всички толкова харесваме.

2. Седмица по-рано същото като внезапна смърт се случи в баража за влизане в италианската Серия А между Бари и Каляри. За радост без съдийска намеса, а само с футболни средства. На остров Сардиния мачът беше завършил 1:1, като гостите от Бари дори пропуснаха от бялата точка. Правилата в Италия също облагодетелстват по-високо класирания в редовния сезон, а това бе Бари. Допълнителен щрих увековечаваш величието на сблъсъка дойде от факта, че реваншът се игра на онзи митичен "Сан Никола", където все още се разхождат спомените от знаменития финален мач в КЕШ между Цървена звезда и Марсилия.

И 32 години по-късно футболът сътвори не по-лошо зрелище пред рекордните 58 хиляди зрители. Когато вече настъпваха минутите на отчаянието за сардинци и те, досущ като баските от Алавес, изпращаха отчаяно топката в наказателното поле на домакините, центриране на защитника Габриеле Запа намери Лучано Паволети и топката влезе в мрежата на Бари. За протокола това бе едва втората асистенция на защитника в 34-ите му мача през сезона за Каляри. Сардинци се върнаха в елита, а треньорът им Клаудио Раниери трябва да избира коя емоция е по-силна - тази от титлата на Англия с Лестър или мигът, в който видя как Паволети насочва топката в мрежата на Бари.

3. Още един мач в графата баражи за влизане в елитния футбол. Изигра се в Шотландия и до него достигнаха Рос Каунти и Партик Тисъл. Рос Каунти защитаваше статута си на член на Премиършип, а Партик Тисъл се биеше за промоция.

И ако Партик бяха преодолели Рос Каунти, заради героизма си получаваха запазено място в историята. Защото бяха изминали най-дългия баражен път с цели 6 мача. И в тях отбелязаха 19 гола! Но все пак не стигнаха до заветната цел. Партик бе домакин на първия мач от финалния бараж и го спечели убедително с 2:0. Поведе още в началото на реванша, но от 73-а минута до 91-а минута "умрелият" Рос Каунти, който спечели само 9 победи в 36 мача в редовния сезон, вкара три гола и докара мача в продължения. Този, който изравни подвига на Паволети и Вилялибре, се казва Джордж Хамрън, с отбелязан едва трети гол в сезона. Което е нормално, защото е централен защитник. В продълженията Партик устиска, а след това се изпълняваха цели 14 удара от бялата точка, докато Рос Дохърти изпусна, а Джошуа Симс бе хладнокръвен и осигури мачове на Рос срещу Селтик и Рейнджърс за още един сезон. А Партик се чуди какво още може да направи, за да стигне елита.

4. Темата драматични баражи не свършва дотук, защото имаме още един любопитен пример. Той се случи за влизане или излизане в Лига Португал. 16-ият в елита Маритимо срещна третия във втора лига Ещрела. Някога този отбор имаше стабилни резултати като средняк под името Ещрела Амадора, което показва от коя част на Португалия е. Първото домакинство беше както винаги за клуба от по долната дивизия. Противно на прогнозите, Ещрела поведе с 2:0 на противника си от остров Фуншал и едва в края елитният тим върна едно попадение за 2:1. Но този резултат оставяше всички шансове на Маритимо да защити присъствието поне на един островен отбор в елитния футбол. Уви, съдбата бе решила друго на 11 юни.

Домакините поведоха бързо, но както гласи клишето радостта им трая само 7 минути. В 26-а гостите изравниха, а след цели 70, буквално миг преди последния съдийски сигнал Маритимо вкара мача в продължения за 2:1. И понеже в Португалия няма правила като в Испания или Италия, се стигна до дузпи. Играчите на Маритимо пропуснаха три пъти от бялата точка, Ещрела само веднъж и така имаме нов член на първа португалска лига. А кошмарът от самолетните пътувания до островите Фуншал и Санта Клара поне за една година няма да съществува.

Волфсбергер изживя истински шок

5. Продължавам по утъпканата пътека с още една драма, сътворена в плейофа за участие в Лига на Конференциите. Тя се състоя в Австрия, а участниците в спектакъла бяха Волфсбергер и Аустрия Лустенау. Регламентът на австрийското първенство разделя накрая отборите в шампионски поток и друг на изпадащите. Но при изпадащите захарчето е, че седмият и осмият могат да стигнат до Европа. Седми остана Волфсбергер, осми Аустрия Лустенау и те получиха право на бараж с домакинство на терена на по-високо класирания. Двубоят, противно на очакванията за лек успех на домакините, се оказа корав. И едва в 86-а минута съдията намери доста спорно основание да отсъди дузпа за фаворита. Новото израелски бижу Тай Барибо я вкара и оставаха твърде малко минути за промяна. Но както казва Бъгс Бъни - "това не е всичко приятели". Четирите минути, загубени от ВАР за вземането на решението, бяха превърнати в 5 като добавено време към мача. Но чак в 96:35 мин бе изпълнен корнер, който Груич засече с глава и вкара, за да се стигне до продължения.

Волфсбергер не успя да излезе от шока и гостите вкараха попадение в допълнителното време. Но Лустенау усетиха скоро, че няма пълно щастие, защото в следващия, вече решителен плейоф, загубиха безславно от Аустрия Виена с 0:5.

6. Правя лек преход с оттенък евротурнири. След стотици мачове в трите европейски надпревари, нямаше как да не се случат драми за историята и в това футболно направление. Имаше много любопитни моменти, като триумфа на Базел срещу Ница на Лазурния Бряг. Но друг момент от същия турнир за Купата на конфедерациите бележи върха.

Златният ляв крак на Джаред Боуен от Уест Хем се оказа най-голямото богатство в този турнир, поради простата причина, че донесе трофея на английския тим.

Боуен избяга на четиримата италиански бранители от Фиорентина и прониза вратата в последната минута на мача. Решителен гол секунди преди края на финал - това си е голямо събитие. Но в случая има и подтекст. Две седмици по-рано Фиорентина в полуфиналите сломи Базел с гол в 133-а минута. И пак с ляв крак чехът Барак качи едните в Рая, а другите спусна в Ада. А футболът е такъв, че когато ти дават, трябва да знаеш, че рано или късно ще връщаш!

7. В десетката на драмите се появява изненадващ участник. Но мястото му е напълно заслужено. Всички бяха вторачени в съспенса от големите първенства, но интересни неща се случват и по периферията. В края на тази кампания освен в България, невиждан трилър се произведе и в Армения. В предпоследен кръг от първенство, в пряка битка за златните медали се вкопчиха грандът Пюник и непознатият Урарту. Думата "непознат" може да предизвика справедлива реакция, защото това е новото име на познатия Банантс, който дори има титла на Армения от 2012 година.

Но без тези обяснения Урарту си звучи напълно екзотично. Та този отбор играеше за равен, Пюник само за победа. И в 94-а минута украинеца Цимбалюк разплака домакините. Така се става герой за един ден! Урарте е много интересен случай с треньор руснак и с по пет граждани на Русия и Украйна. Но станаха шампиони и радостта я преживяваха заедно. Как само руснаците целуваха и прегръщаха украинеца, направо не е истина!

8. Тук някъде ще стане по-сложно за обяснение. Шокиращ край на сезона във френската Лига 2 с много важно уточнение. Два от решителните мачове в последния кръг не завършиха. Шампионът Льо Авър изпрати надолу в Лига Насионал гостуващия Дижон, но ситуацията породи доста спорове. Льо Авър водеше в мача с 1:0 и малко преди последния съдийски сигнал зрителите започнаха да празнуват по-шумно от стандартите за Франция. А там съдиите при най-малко движение по трибуните прибират играчите в съблекалните. След около 20 минути съдията изведе само Льо Авър на терена, подаде топката с ръка и след като футболист я докосна, свири официално края. Но Дижон едва ли са останали доволни от такъв сценарий.

Далеч по-брутална беше историята на другия още по-решителен мач между Бордо и Роде. Там прекратяването дойде още в 27-а минута при 0:1 и мачът не беше подновен. От това се възползва Метц, който спечели срещу Бастия с 3:2 и заедно с Льо Авър влезе в Лига 1. А изгнанието на големия Бордо ще продължи още един сезон. А дали тази драма е справедлива, остава отворен въпрос.

9. Завършвам във възходяща линия с най-запомнящото се драматично преживяване за целия сезон. И причината е, че все пак иде реч за Бундеслигата. Борусия Дортмунд бе на пол позишън преди последния кръг и победата срещу Майнц им даваше сребърната салатиера - титлата на Германия. Преследвачът Байерн не можеше да направи нищо, освен да бие Кьолн навън и да се надява неиграещият за нищо Майнц да не падне в Дортмунд.

И се оказа, че Майнц не е чел сценария - отбеляза две попадения през първото полувреме и нещата отидоха в посока нова титла на Байерн. Драмата настъпи след 81-а минута на двата мача. Кьолн изравни на Байерн и за точно 8 минути Борусия беше шампион на Германия за 2023 година, въпреки че губеше с 1:2. Но в 89-а минута геният Мусиала намери път към мрежата на противника, вкара за 1:2 в полза на Байерн и възстанови постигнатия шампионски паритет.

За капак обаче в Дортмунд завря и закипя и бе отменен гол в 93-а минута на Алер. А в 96-а Никлас Сюле все пак изравни за 2:2. И след всички тези драми, точките се изравниха на върха, а баварците станаха шампиони с плюс 54 срещу плюс 39 голова разлика. Инфарктно!

10. И изключително ми е приятно, че се случи нещо, което надмина дори германската епопея. Състоя се в белгийската Юпилер лига и наистина беше неподражаемо. В последния кръг от Шампионския поток играеха Сан Жилоа срещу Брюж и Генк срещу Антверп. Със съвсем реални шансове за титла бяха Юнион Сан Жилоа, Генк и Антверп, а Брюж беше извън играта. Както гласи клишето, Антверп на Марк ван Бомел държеше съдбата в свои ръце и при победа срещу Генк бяха недостижими.

Но пък Юнион Сан Жилоа изглеждаше в най-добра позиция, защото имаше уж лесен и немотивиран съперник. И там домакините резонно поведоха в резултата и започнаха да слушат транзистора. А и фенове от трибуните много ясно подсказваха на играчите какво се случва в Генк. А там наистина се провеждаше фестивал на гонитбата в резултата.

Генк поведе, Антверп изравни и отново домакините изскочиха напред с 2:1. В последните минути на сезона на 99 процента шампион беше Юнион Сан Жилоа. И тогава настъпи Апокалипсис. Напълно индиферентният Брюж реши да се намеси - изравни със случаен гол и за броени мигове Генк се короняса за шампион. Юнион съвсем рухна и допусна още две попадения, а секунди преди да започнат празниците в Генк, в 94-ата минута Антверп изравни и от задна позиция пресече пръв финала. Мнозина смятат, че това и да искаш, не можеш да го измислиш или съчиниш.