Продължаваме с историческата разходка из дебрите на Европейските първенства по футбол, за да подгреем подобаващо за предстоящата това лято надпревара в Германия. В поредицата ни идва ред на Евро 1976 в Югославия, което определено е едно от най-паметните.

Турнирът е последният, който се провежда във финална фаза с едва 4 отбора, а също така и последният, в който домакинът не получава автоматично правото на участие. И още един куриоз - всичките двубои във финалната фаза стигат до продължения. Шампион против всякакви прогнози става Чехословакия с онова култово изпълнение на дузпа от Паненка, но нека следваме хронологията.

Още в квалификациите се случват огромни изненади. Първо отпадат англичаните, които остават на второ място именно след Чехословакия. След това съдбата им е последвана и от Италия, но утеха за скудрата е, че е изпреварена с една точка не от кого да е, а от Холандия на легендата Кройф.

България е в група с действащия еврошампион ФРГ, като завършваме трети след 2 победи, 2 равенства и 2 загуби. С германците завършваме 1:1 у дома и губим 0:1 като гост. С гърците мачът у дома е 3:3 (след като водим с 3:1 до 85-ата минута), а в Атина - губим 1:2. Така двете победи над Малта не са достатъчни за класиране напред.

На четвъртфиналите Чехословакия преодолява фаворита СССР, воден от носителя на Златната топка за 1975 г. Олег Блохин. Холандия размазва Белгия с общ резултат от двата мача 7:1, ФРГ без проблеми изхвърля Испания, а Югославия отстранява Уелс.

ФРГ изхвърля без проблеми Испания.

Getty Images

Големите драми обаче тепърва предстоят.

Експертите са категорични, че Чехословакия е абсолютният аутсайдер в компанията на колоси като ФРГ, Холандия и домакина Югославия. На летището в Белград треньорът на чехите Вацлав Йехек произнася знаменитата си реплика:

"Мисля, че шампион ще е Югославия, следвана от Холандия и ФРГ, а ние ще сме четвърти. Но аз никога не съм бил силен в прогнозите и нищо чудно да стане точно обратното".

Пророчески думи!

В първия полуфинал Чехословакия сензационно успява да елиминира Холандия след продължения и 3:1 в мач с 3 червени картона. Под проливния дъжд в Загреб емблематичните "пасове в чешка уличка" успяват да матират тоталния футбол на "лалетата". В герой и антигерой за победителите се превръща Антон Ондруш, който първо вкарва гол, а след това си отбелязва и автогол. Двубоят влиза в продължения, където чехите са по-съобразителни и печелят след голове в 114-ата минута на Зденек Нехода и в 118-ата на Франтишек Весели, известен повече и с прякора си "чешкия Стенли Матюс".

Не по-малко вълнуващ е и другият полуфинал. Домакинът Югославия повежда с 2:0 на ФРГ до 30-ата минута. Еврошампионът обаче успява да реагира, като изважда и късмет през второто полувреме - далечен шут на резервата Хайнц Флохе е отклонен и заблуждава вратаря Огнен Петрович.

В герой на двубоя се превръща друга резерва - Дитер Мюлер. Дебютантът в немския тим влиза в 79-ата мин след решение на легендарния треньор Хелмут Шьон, а в 82-рата прави 2:2 с глава. В продълженията Мюлер, който няма роднинска връзка със знаменития си съфамилник Герд Мюлер, наказва още два пъти югославяните.

В мача за третото място Холандия печели с 3:2 отново след продължения срещу Югославия. Решителният гол е на Рууд Гелс в 107-ата минута, а Йохан Кройф пропуска двубоя след конфликт с треньора, който го обвинява в егоизъм и причина за лошата атмосфера в отбора.

Така идва време за големия финал.

Немците започват кошмарно и битката за трофея. Ян Швехлик и Карол Добиаш правят 2:0 за Чехословакия още до 25-ата мин. Отново Дитер Мюлер обаче бързо връща един гол, като след това еврошампионите налагат убийствено превъзходство. Вратарят на Чехословакия Иво Виктор прави няколко невероятни спасявания, но капитулира чак в 89-ата мин, когато Бернд Холценбайн изравнява - 2:2. Следват две продължения, в които не пада нов гол и така за първи път голям финал се решава с дузпи.

Първите 7 изпълнения от бялата точка са безпогрешни, след което германецът Ули Хьонес (по собствените му думи той не е искал да бие дузпа) стреля силно, но над вратата.

Идва мигът на Антонин Паненка. Без да показва никакво напрежение, той копва лекичко топката точно в центъра на вратата, докато немският вратар Сеп Майер се хвърля към левия си ъгъл. Чехословакия е шампион!

След двубоя Паненка признава, че в квартални мачлета често си е позволявал подобни изпъления, но едва ли и той самият някога е предполагал, че ще събере куража да го направи във финал на Европейско първенство. Изпълнение, което остава завинаги във футболния фолклор и до наши дни носи името Паненка, и благодарение на което Чехословакия записва името си със златни букви в историята на Евро 1976.

ФИНАЛЪТ

ЧЕХОСЛОВАКИЯ - ФРГ 2:2 (5:3 след дузпи)

Чехословакия: Виктор, Добиаш, (109 Весели), Чапкович, Ондруш, Пиварник, Паненка, Модер, Масни, Нехода (80 Бирош), Кьох, Швехлик

ФРГ: Майер, Фогтс, Дитц, Шварценбек, Бекенбауер, Вимер (46 Флое), Ули Хьонес, Дитер Мюлер, Беер (80 Бонгарц), Хьолценбайн

Голмайстори: 1:0 Швехлик 8, 2:0 Добиаш 25, 2:1 Дитер Мюлер 28, 2:2 Хьолценбайн 89