Франция е един от отборите, към които всички ще гледат с нескрит интерес на Евро 2024 в Германия. Почти четвърт век след втория и последен към момента триумф на "петлите" на европейски футболни финали.

Те станаха шампиони на Европа преди 24 години, когато Белгия и Нидерландия приеха първото в историята първенство, в което домакин е повече от една държава. А капита на онзи отбор бе Дидие Дешан, понастоящем селекционер на родната си страна. Световен и европейски шампион като футболист, както и световен първенец като наставник.

Шампионатът през 2000 година за втори пореден път събира шестнадесетте, а не осемте топ отбора на континента. В това чисо и два тима, които дебютират сред най-добрите на Стария континент - НОрвегия и Словения.

Отборът, завоювал титлата четири години по-рано, Германия, претърпява звучен провал, след като не успява да запише нито една победа в трите си мача от групите и напуска турнира безславно. В група "А" Бундестима е в компанията на Англия (загуба с 0:1), Португалия (загуба с 0:3) и Румъния (равенство 1:1). Крайно незадоволително представяне, също както и за англичаните, които въпреки победата си над големия съперник, допускат поражения от португалци и румънци и така именно тези два тима са шокиращите четвъртфиналисти от група "А"

Снимка: Getty Images

Държавите-домакини записват 50% успеваемост, след като Белгия не успява да премине първата фаза, но пък за сметка на това "лалетата" печелят своята група с пълен актив от 9 точки, включително и зрелищна победа срещу бъдещия шампион Франция - 3:2 благодарение на голове на Патрик Клуйверт, Франк де Бур и Будевайн Зенден. Това са и първите два тима в класирането на група "D".

Към четвъртфиналите се отправят още и Испания, Югославия, Турция и Италия.

Снимка: Getty Images

Французите са актуалните световни шампиони и са с невероятен състав, а Зинедин Зидан играе убийствен футбол, като в крайна сметка напълно заслужено е избран за най-добър на турнира. В четвъртфиналната фаза французите отстраняват Испания благодарение на голове на Зидан и Юри Джоркаеф, Нуно Гомеш праща Португалия напред с два гола за 2:0 срещу Турция, а Италия и Нидерландия също са полуфиналисти - благодарение на 2:0 срещу Румъния и 6:1 срещу Югославия. В срещата с балканците Клуйверт нанизва хеттрик, който му помага да стане голмайстор на турнира на по-късен етап.

Полуфиналите и финалът пък са едни от най-интригуващите мачове в турнира.

Французите се справят с изненадата Португалия - 2:1 след продължения и златен гол на Зизу от дузпа в 117-ата минута, докато италианци и нидерландци не вкарват в рамките на 120 минути, а след това при дузпите само Клуйверт е точен за "оранжевите", което предрешава съдбата им. Със заслуга за това е Франческо Толдо, който спасява дузпа в редовното време, а после прави това още два пъти.

Както във всички шампионати от Евро 1984 нататък, и на това първенство мач за третото място няма. 

А във финалния сблъсък на "Де Кюип" в Ротердам французите са до стената. Марко Делвекико е вкарал за 1:0 в полза на Италия, но Силвен Вилтор спасява своите с изравнителен гол в четвъртата минута на добавеното време, а след като почти 40 минути са били догонващи в резултата, "сините" стават шампиони благодарение на втори пореден златен гол. А златното момче е Давид Трезеге, реализирал за 2:1 в 103-ата минута.

Роже Лемер, дългогодишният наставник на военния отбор на Франция, става първият треньор, извел страната до триумф в голям турнир далеч от дома. Европейската титла от 1984-а и световната от 1998-а са завоювани на френска земя, а през 2004-а Лемер записва страхотен континентален дубъл, след като става шампион на Африка начело на Тунис.

Зидан заслужено е най-добрият играч на турнира, а Анди Роксбърг, техничски директор на УЕФА по онова време, казва следното за Зизу - "Сигурен съм, че някъде на главата му има надпис, който гласи "Произведено в Рая".

Франция става единственият актуален световен шампион, който после печели и европейската титла. А седем играчи от стартовите 11 на финала в Париж преди две години са титуляри и в европейския такъв.

Евро 2000 завършва с 85 гола или 2.74 средно на мач. Голмайсторският приз е поделен между Клуйверт и Саво Милошевич, вкарали по 5 пъти.

Символичният отбор на турнира пък се състои не от 11, а от общо 22 футболисти. Ето и кои са те:

Вратари: Фабиен Бартез (Франция), Франческо Толдо (Италия)

Защитници: Лоран Блан (Франция), Марсел Десаи (Франция), Лилиан Тюрам (Франция), Фабио Канаваро (Италия), Паоло Малдини (Италия), Алесандро Неста (Италия), Франк де Бур (Нидерландия)

Полузащитници: Деметрио Албертини (Италия), Патрик Виейра (Франция), Хосеп Гуардиола (Испания), Руи Коща (Португалия), Луиш Фиго (Портутгалия), Зинедин Зидан (Франция)

Нападатели: Саво Милошевич (Югославия), Раул (Испания), Патрик Клуйверт (Нидерландия), Нуно Гомеш (Португалия), Франческо Тоти (Италия)