За пети път в своята 12-годишна европейска история, родният шампион Лудогорец успя да се измъкне от групова фаза на евотурнир и ще бъде част от голямата сцена и след нова година.

Този път Лудогорец е в елиминациите на Лигата на конференциите, а негов съперник там е отбор, много добре познат на всеки фен - най-титулуваният белгийски клуб Андерлехт.

Първият мач от сблъсъка е тази вече от 22 часа в Разград, като ще може да го гледате по MAX Sport 3 HD.

Освен най-успешният белгийски клуб с пет международни трофея, отборът е редовен участник в клубните турнири и името му непрестанно изниква, независимо дали в Шампионска лига или в друга надпревара.

ОЩЕ ЗА МАЧА И КАКВО СЕ СЛУЧИ ПРИ ПРЕДИШНАТА СРЕЩА НА ЛУДОГОРЕЦ С БЕЛГИЙЦИ>>>

В 43 от последните 50 сезона Андерлехт е бил в тройката на местния шампионат, който печели 20 пъти в този период. За хората, които не следят изкъсо първенството на Белгия, този клуб винаги е бил синоним на победи и купи на местно ниво, но днес ситуацията е коренно различна.

Тази вечер в Разград на терена ще излезе тим, който като име и подкрепа си е пак 34-кратният шампион и най-популярен в Белгия, но като моментно състояние е един изпаднал в дълбока криза и раздиран от всекидневни проблеми отбор.

Андерлехт се намира в най-тежкото си положение в исторически план, а дори участието на тима в елиминациите на европейски клубен турнир не може да замаскира случващото се на стадион "Констант Ванден Сток".

Снимка: Getty images

Към момента Андерлехт е 10-и в местното първенство. Позиция, на която клубът не е завършвал от точно 90 години. А само допреди месец положението беше още по-отчайващо, защото столичният гранд бе замесен в битката за оцеляване, която изглежда ще се размине заради 10-те точки в последните четири мача.

Андерлехт не е влизал в тройката от шест години, пред 2020-а пък записа най-слабото от 1933-а осмо място в крайното класиране. Ето и хронологията, довела до исторически най-сериозната криза в този някогашен гранд на Европа.

От редовен шампион, постоянен претендент за титлата, участник в групите на Шампионска лига и клуб, произвеждащ и продаващ куп талантливи играчи, грандът от Брюксел се превърна в белгийски средняк. И единственото, което го разграничава от това определение е огромната фенска маса, разпростираща се из цялата страна.

През 2017-а изненадващо клубът е обявен за продажба, само месец след 34-ата титла, а мажоритарният пакет акции купува мултимилионерът Марк Куке.

Той е ексцентрична публична личност с редица бизнес начинания в най-различни сектори, а закупуването на най-популярния клуб в страната е поредната му инвестиция. Бързо след нейното официализиране обаче Куке и хората му остават неприятно изненадани.

Всъщност Андерлехт се оказва клуб със сериозни замаскирани дългове, най-вече към агенти. За да оправят ситуацията новите спонсори продават няколко основни играчи, инвестират средства, но с това отслабват състава. А серията слаби резултати през 2018-а отприщва куп грешни решения, които с ефекта на доминото водят след себе си до разрухата в Андерлехт.

Клубът веднага инвестира над 40 милиона за трансфери в опит да върне старата си слава. Сума, която може би изглежда смешна на фона на това, което прави Челси например, но е нечувана за стандартите на белгийския шампионат, който предимно произвежда и продава, а не купува играчи.

Привлечените скъпи играчи така и не оправдават очакванията, а клубът няма решение за огромните им заплати. Така се влиза в постоянно трупане на дългове, ограничения на бюджета, продажба на играчи при всяка оферта и привличането на свободни агенти.

Пести се от всичко, а "черешката на тортата" беше липсата на черешка и липсата на торта. Стягането на бюджета доведе дори до ситуацията, в която Андерлехт спря да изхранва футболистите си, а ги кара да плащат, ако искат да си вземат нещо от базата.

Естествено, че всички тези факти оказват влияние на климата в отбора, но истина е, че и нивото на играчите на Андерлехт заради свития бюджет са такива с реални качества за средата на таблицата в Белгия. Медията "Belgofoot.bg", който в началото на годината направи анализ на случващото се в клуба заключи, че просто грандът от Брюксел няма нивото да се мери с тимове като Гент, Брюж, Антверпен и дори със завърналия се от долните дивизии градски съперник - Унион Сен Жилоа.

Но огромната фенската маса на Андерлехт, свиканала с успехите на местно ниво и големите европейски вечери на международната сцена, няма как да приеме любимия си клуб в този му вид.

Снимка: Getty images

Всичко това от няколко месеца отприщи истинска война между фенове и ръководство, като последните седмици са най-сериозни. Графити и транспаранти с призиви клубът да бъде продаден и искането на оставки на ръководството заради лошото управление бяха само началото.

Стигна се до затваряване на вратите на стадиона, пълнене на ключалките на вратите със силикон, за да не могат да се отключат и заплахи за умишлено прекъсване на мачове.

А в Белгия са убедени, че евентуално отпадане от Лудогорец в Европа може да е повратният момент, който ще очертае още по-грозен сценарий на войната между фенове и ръководство.

Иначе освен 34-те си титли, Андерлехт има още 25 трофея на домашната сцена, а освен това печели Купата на УЕФА през 1983-а, КНК на два пъти през 1976-а и 1978-а, какти и Суперкупата на Европа през същите две години.

Снимка: Getty images

До момента Андерлехт има две визити в България - и двете на "Васил Левски" в столицата.

През 1962-ра белгийците елиминират Реал (Мадрид) за КЕШ и се изправят срещу ЦСКА, като след 2:2 в София, Андерлехт бие с 2:0 в Брюксел и продължава напред.

15 години по-късно жребият праща Андерлехт отново в София. Този път срещу Локомотив, като мачът на "Васил Левски" е спечелен с катеогричното 6:1. Следва 2:0 в Белгия, а през този сезон белгийците достигат до третия си пореден финал в КНК.

След триумф над Уест Хем през 1976-а и загубения финал срещу Хамбургер година по-късно, през 1978-а Андерлехт среща Аустрия Виена и печели трофея за втори път.

Сега е ред на предварителен елиминационен кръг от Лигата на конференциите. Съперник е Лудогорец, а победителят ще отиде на осминафинал.