Черният континент отново има своята голяма футболна мечта, а тя се казва Мароко.

"Атласките лъвове" елиминираха Испания след изпълнение на дузпи и се превърнаха в едва четвърти тим от континента, достигал сред най-добрите осем в света - на крачка от голямата мечта.

В Африка хората споделят страст към футбола не по-малка от тези в Европа и Южна Америка, континентът е създал редица страхотни играчи. А през годоните сме виждали и някои национални тимове на много високо ниво, но полуфиналът на Мондиал остава Обетована земя, която не могат вече толкова години и при толкова опити да достигнат.

В седем случая африкански тимове отпадат на осминафинал, а в други три до този момент краят на мечтата е на четвъртфинал, при това - винаги по драматичен и болезнен начин. Именно заради това този заветен "пети мач" по пътя към полуфиналите се смята за прокълнат и орисан да възпира африканските опити, но сега Мароко може да промени това.

"Атласките лъвове" завършиха групата си пред втория и третия от последния Мондиал - Хърватия и Белгия. Елиминираха един от претендентите за титлата и свой съсед от отсрещния бряг на Средиземно море - Испания, а в събота ще се изправят срещу друг иберийски съперник - Португалия.

И всичко това в опит да пренапишат не само своята, но и историята на африканския футбол.

Мароканците са първи по други три показателя за този континент на Световни първенства, а съдбата може да им отреди и да са първи на полуфинал.

Именно Мароко се класира на Мондиал след първите изцяло африкански квалификации. Това се случва през 1970-а след решителен мач срещу Судан, спечелен с 3:0 пред 170 000 души в Казабланка.

Цели 36 години по-рано, на Мондиала през 1934-а, участва и Египет. Но това се случва по друг път, след бараж срещу по онова време Британска Палестина, на чиято територия днес се намират Израел и Палестина.

Мароко е и първият африкански отбор, спечелил точка на Мондиал, когато завършва наравно 1:1 с нашата България в Леон. Това е и първият тим от континента, достигнал фазата на елиминациите, когато през 1986-а печели групата си след ремита с Англия и Полша, както и победа над ... Португалия.

Embed from Getty Images

На осминафинала Западна Германия разбива мароканските сърца с един гол на Лотар Матеус в последните секунди - 1:0.

Но голямата мечта е полуфинал, а тази фаза е почти докосната за първи път от Камерун през 1990-а, когато отборът стартира с шокиращото 1:0 над действащия световен шампион Аржентина в мача на откриването, а след това 2:1 над Румъния в групата стига на Неукротимите лъвове да преминат групата.

Сензациите продължават, защото на осминафиналите Камерун не само удържа нулево реми срещу мечтаещия за титла тим на Колумбия, но в продълженията набързо успява да вкара два гола. Легендарният Роже Мила се разписва в две поредни атаки след незабравим гаф на ексцентрика Рене Игита, вратар на съперника. А попадението на дошлия няколко седмици по-късно в ЦСКА Бернардо Редин не помага на южноамериканците, които губят мача с 1:2.

Камерун е на четвъртфинал, а това безспорно е изненадата на първенството. Следващият съперник е Англия и макар "трите лъва" да повеждат, голове на Кунде и Екеке обръщат нещата през втората част. И седем минути преди края камерунците водят с 2:1. Това е - седем минути разделят африкански тим от полуфиналите, но тогава Гари Линекер е фаулиран в наказателното поле - дузпа, която той сам реализира, за да прати мача в продължения.

В тях идва нова дузпа, която Линекер си изработва и вкарва, за да прати с 3:2 Англия на полуфинал. И да потопи Африка в сълзи.

Камерун е голямата сензация на Мондиала, печели сърцата на всички, но така и не се добира до най-добрите четири, което от онзи момент става голямата кауза на всеки тим от Черния континент.

След 12 години историята до голяма степен се повтаря, но този път друг африкански тим печели сърцата на неутралните фенове. Става въпрос за екзотичните дебютанти от Сенегал, които в мача на откриването побеждават действащия световен шампион Франция с 1:0 и бързо се превръщат в световна сензация.

Шоуто продължава с ремита срещу Дания и Уругвай, които помагат на сенегалците да преминат тази наглед изключително тежка група, за да се озоват на пътя на отбора на Швеция, спечелил пък "групата на смъртта" с Аржентина, Англия и Нигерия.

И макар Хенрик Ларсон да дава много ранна преднина на шведите, Сенегал успява да изравни чрез Анри Камара и да вкара мача в продължения, а там отново той вкарва победния "златен гол", който е първи в историята на Мондиали. По онова време важи това безпощадно правило за внезапната смърт. Всеки гол в продължението е фатален, а Камара го отбелязва в 104-ата минута, за да прати Сенегал напред.

Снимка: Getty images

По пътя към полуфиналите съперник е Турция, а мнозина дори прогнозират, че талантът и класата е на страната на африканците. Но в крайна сметка този път те са от губещата страна на правилото за "златен гол". Само в три случая в историята то е решавало мач, като в два от тях са замесени сенегалците. Поразява ги Илхан Мансъз четири минути след старта на продълженията, а африканската мечта отново угасва болезнено и драматично.

Но драмите на Камерун и Сенегал по никакъв начин не могат да се сравнят с тази на Гана от 2010-а, която вероятно добре си спомняте.

Тогава "черните звезди" продоляват групата си благодарение на две дузпи, донесли има победа над Сърбия и реми срещу Австралия. По ирония на съдбата и двете са отбелязани от Асамоа Гиан. На осминафиналите ганайците се изправят срещу САЩ, като след 1:1 в редовното време идва ред на продълженията, в които отново героят е Гиан, но този път поне вкарва от игра, а не от дузпа.

И така идва денят на истината - четвъртфинал с Уругвай. Цяла Африка вярва, че именно в ЮАР ще е мястото, където най-сетне представител на континента ще достигне полуфиналите, а всички погледи са насочени към Гана, както и подкрепата на целия континент. Мачът завършва 1:1 в редовното време, а в продълженията се разиграва един от най-драматичните мигове изобщо в историята на Световните първенства.

В последната 120-а минута Доминик Адия стреля с глава и докато гледа как топката влиза във вратата, изведнъж две голи ръце я избиват. Те не са на вратаря, защото той е увиснал и далеч от мястото си - те са на нападателя Луис Суарес. Той спасява гола с цената на червен картон и дузпа в полза на Гана.

Африка получава своя златен шанс, но съдбата отново се намесва. Безгрешният до този момент от 11 метра Гиан стреля в напречната греда, а веднага след това следват и дузпите. А там Уругвай триумфира с 4:2.

Първо бяха двете дузпи на Англия, после "златният гол" на Турция, а след това фаталният пропуск срещу Уругвай. Сега в опит да пренапише историята излиза Мароко, а сякаш миналото гарантира, че ни очаква драма срещу Португалия.