Отборите на Евро 2024: Италианската афера в Унгария
Трето поредно европейско за "маджарите"
Унгарците са горди потомци на едни от най-големите фигури в историята на европейския футбол - Ференц Пушкаш, Шандор Кочиш, както и Ласло Кубала, който макар и да изиграва само три мача за страната, все пак е роден и изграден като футболист в родината си.
Сега отново има силно унгарско поколение, като страната се класира на трето последователно европейско първенство.
Но задачата за преминаване на групата няма да е лесна. Най-малкото заради присъствието на домакина Германия, а след това и заради коравите шотландци и традиционно стабилния отбор на Швейцария. Но въпреки това "маджарите", които в последните години се превърнаха в неприятни познайници за българския национален тим, ще бъдат приятни за гледане.
Разполага с играчи от Премиър лийг, Бундеслигата, вторите дивизии на Италия и Германия, както и далечна Южна Корея. И италианска дисциплина на пейката.
Представяния на европейски първенства
Това ще бъде петото участие на страната на европейски футболни финали. Много, много отдавна, през 1964-а и 1972-а година, унгарските футболисти взимат съответно бронзов медал и губят в мача за още един такъв. Но все пак говорим за годините, в които финалите на шампионатите на континента са в съвсем различне формат от настоящия - не с 24, а с 4 отбора.
Преди 60 години, на Европейското в Испания, Унгария губи от домакините с 1:2 в полуфиналите, но после побеждава Дания с 3:1. И двата мача са решение с продължения. През 1972 губи от СССР и Белгия, за да последва дълга пауза от 44 години без класиране за европейски първенства.
Във Франция през 2016-а излязоха като победител от група с Исландия, Португалия и Австрия, но приключиха в осминафиналите след 0:4 от Белгия. На Евро 2020 пък бяха един от домакините, но останаха капо в компанията на Франция, Португалия и Германия.
Баланс на европейски първенства (на финали): 11 мача, 2 победи, 4 равенства, 5 загуби. Голова разлика 14-20.
Селекционерът
Италианецът Марко Роси ще отбележи шест години като национален селекционер на Унгария след броени дни. До голяма степен може да се заяви, че той вече си е направо местен, защото преди да поеме кормилото представителния тим на страната през 2018-а, вече имаше пет години опит начело на будапещкия Хонвед. А пък от миналата есен официално има и унгарско гражданство.
Това ще бъде второто му европейско първенство с Унгария след Евро 2020, което както знаем се проведе годиниа по-късно заради пандемията. Тогава "маджарите" стигнаха до шампионата, след като в полуфиналния плейоф спечелиха с 3:1 на "Васил Левски" срещу България, а във финала победиха Исландия с 2:1. На самото първенство обаче не записаха нито една победа, след като бяха изтеглени с адски съперници - Португалия, Франция и Германия.
В квалификациите за сегашното първенство обаче бяха перфектни. 8 мача, 5 победи и 3 равенства и първо място в група, в която България пак бе намесена, но остана на дъното, а унгарците спечелиха, изпреварвайки съседите си от Сърбия.
Колкото до кариерата му като треньор - преди да се впусне в унгарската си авантюра 59-годишният италианец е работил предимно по ниските дивизии в родината си.
В Унгария е уважаван изключително много, като има книга за него, която носи името "Марко Роси: Италианската афера в Унгария" и е посветена на годините му в Хонвед, с който има титла на страната. Бил е и един сезон треньор на словашкия Дунайска Среда.
Съставът
Вратари: Денеш Дибуш (Ференцварош), Петер Гулачи (РБ Лайпциг), Петер Шапансо (Пакс)
Защитници: Ботодон Балог (Парма), Ендре Ботка (Ференцварош), Мартон Дардай (Херта), Атила Фиола (Фехервар), Адам Ланг (Омония Никозия), Вили Орбан (РБ Лайпциг), Атила Шалай (Фрайбург)
Полузащитници: Бендегуш Бола (Сервет), Михали Ката (МТК), Милош Керкез (Борнемут), Ласло Клейнхеслер (Хайдук Сплит), Адам Наги (Специя), Жолт Наги (Академия Пушкаш), Лоик Него (Льо Авър), Андрас Шафер (Унион Берлин), Калъм Стайлс (Съндърланд), Доминик Собослай (Ливърпул)
Нападатели: Мартин Адам (Улсан Хюндай), Кевин Чoбот (Уйпещ), Даниел Газдаг (Филаделфия Юнинън), Кристофер Хорват (Кечкемет), Роланд Шалай (Фрайбург), Барнабаш Варга (Ференцварош)
Звездата
Няма как да бъде посочен друг, макар в унгарските редици да не липсват талантливи футболисти. Доминик Собослай изпрати първия си сезон с легендарния червен екип на Ливърпул, след като преди това постепенно се бе утвърдил в двата европейски футболни филиала на "Ред Бул" - Залцбург и Лайпциг.
Полузащитник за 70 милиона, който може да прави разликата, когато се наложи.
България го изпита на собствен гръб при гостуването на "Пушкаш Арена" в Будапеща. Тогава именно Собослай вкара един от трите гола за победителите.
Техничен халф, който е вкарал 12 пъти в 40 мача за страната си, а качествата му донесоха сравнения дори и с най-голямата фигура в историята на местния футбол - неповторимият Ференц Пушкаш.
А в националния отбор селекционерът Роси му дава пълна свобода и Доминик показва на какво е способен наистина. И вече е капитан на отбора.
Програмата
15 юни, 16 часа: Унгария - Швейцария (Кьолн)
19 юни, 19 часа: Германия - Унгария (Щутгарт)
23 юни, 22 часа: Шотландия - Унгария (Щутгарт)
Очакванията
Както шотландците, с които са в група и които ви представихме по-рано, унгарците също не са сред фаворитите да вдигнат трофея на 14 юни (шансът им е оценен на около 80.00).
Наредени са трети като вероятност да излязат от груповата фаза, както и да спечелят групата.
Но възможността да стигнат до елиминации за първи път от 2016 година насам е напълно реална.