В последните дни преди старта на Евро 2024, продължаваме представянето на всички участници, като оставаме на предпоследната Група "Е".

Време е да разгледаме един отбор, който е много близо до нас във футболно отношение, но и не само. Класирането на Румъния, както и на още много балкански отбори дойде като удар с мокър парцал за българската футболна действителност, но където се работи, се постигат резултати.

Откакто ние за последно играхме на еврошампионат през 2004 година, румънците се класират за трети път, след като бяха на континенталното първенство през 2008 и 2016 година. Сега го постигнаха след много добро представяне в квалификационната група и второ място в компанията на Швейцария, Израел, Беларус, Косово и Андора. Завършиха на първо място в групата без нито една загуба в десетте си мача, като изключение не направиха срещите с фаворита Швейцария.

В румънския отбор няма нищо впечатляващо и той не изглежда като потенциално страшилище на турнира в Германия, но при нулевите очаквания, успехите се постигат най-сладко.

Снимка: AP/БТА

Представяния на Европейски първенства:

Северната ни съседка има общо пет участия на еврошампионати. Дебютът е през 1984, когато селекцията отпада в груповата фаза след две загуби и едно равенство. Историческата първа точка е постигната в мач срещу Испания - 1:1, а пораженията са от ФРГ и Португалия.

На Евро 96 участието е катастрофално след три загуби в групата с България, Испания и Франция. Още помним красивия гол на Христо Стоичков за победата ни с 1:0.

На Евро 2000 в Нидерландия и Белгия идва историческата и единствена до момента победа за Румъния. Тя става факт в последния кръг, като е победен тимът на Англия с 3:2 след много късна дузпа. Преди това равенство с Германия и драматична загуба от Португалия предпоставят единственото класиране в елиминациите. там на четвъртфинала Румъния очаквано губи от Италия с 0:2.

Getty Images

Евро 2008 и Евро 2016 не донесоха запомнящо се представяне. В първия случай обаче Румъния постигна престижни равенства с Франция (0:0) и Италия (1:1) преди да загуби от Нидерландия и да отпадне в групата. Във втория взе само една точка дошла след 1:1 срещу Швейцария. Останалите два мача бяха загуби от Франция и Албания.

Баланс на Европейски първенства: 16 мача, 1 победа, 5 равенства и 10 загуби, голова разлика 10:21

Селекционерът:

Румънският селекционер е добре познат на българската футболна общественост, тъй като това е бившият наставник на ЦСКА Едуард Йорданеску.

45-годишният специалист беше незначен в националния отбор през януари 2022 година, след като преди това напусна ФКСБ заради скандал със собственика Джиджи Бекали. Престоят му започна не особено убедително, като в Лигата на нациите Румъния отпадна от Лига "B" заради последно място в група с Босна и Херцеговина, Финландия и Черна гора. Никой обаче не очакваше големия успех в евроквалификациите, дошъл заради дошъл най-вече заради много силното представяне в защита и само пет допуснати гола в десетте мача.

Снимка: Bulphoto

Любопитно е, че бащата на Едуард Йоранеску, Ангел, също води националния отбор и то цели три пъти.

Съставът:

Вратари: Флорин Ница (Газиантеп), Хорациу Молдован (Атлетико Мадрид), Щефан Търновану (ФКСБ)

Защитници: Андрей Рациу (Райо Валекано), Раду Драгушин (Тотнъм), Адриан Рус (Пафос), Йонуц Неделчеару (Палермо), Никушор Банку (Университатя Крайова), Андрей Бурка (Ал-Окдод), Василе Могош (Клуж), Богдан Раковицан (Раков)

Халфове: Мариус Марин (Пиза), Александру Чикалдау (Коняспор), Янис Хаджи (Алавес), Валентин Михайла (Парма), Дариус Олару (ФКСБ), Флоринел Коман (ФКСБ), Разван Марин (Емполи), Денис Ман (Парма), Николае Станчу (Дамк), Деян Сореску (Газиантеп), Адриан Шут (ФКСБ)

Нападатели: Денис Алибек (Ал Муайдар), Джордже Пушкаш (Бари), Денис Драгуш (Газиантеп), Даниел Бирлигеа (Клуж)

Звездата

Снимка: Getty Images

Защитникът Раду Драгушин през тази година счупи рекорда за най-скъп трансфер на румънски играч, след като премина от италианския Дженоа в английския Тотнъм за 25 милиона евро. Преди това рекордът в продължение на 21 години се държеше от Адриан Муту, преминал от Парма в Челси.

Драгушин е на 22 години и е висок 191 сантиметра, като още в първия си сезон при "шпорите" се представи не лошо. Кариерата му започна в юношеските формации на Ювентус преди да бъде привлечен в Дженоа и там да впечатли с изявите си.

Вече има 17 мача за националния отбор, а роляата му в евроквалификациите бе важна за малкото допуснати голове.

Програмата

17 юни РУМЪНИЯ - Украйна от 16 часа в Мюнхен

22 юни Белгия - РУМЪНИЯ от 22 часа в Кьолн

26 юни Словакия - РУМЪНИЯ от 19 часа във Франкфурт

Очакванията

Снимка: Getty Images

Историта на Румъния на европейските първенства, а и представянето в контролите преди шампионата подсказва, че това не е отбор, който има основание да се цели високо. Букмейкърите все пак го поставяет пред 4 други тима - Словения, Албания, Грузия и Словакия.

Излизането от групата далеч не е невъзможна задача в компанията на Белгия, Украйна и Словакия. Не е изключено второ или трето място, но за целта румънците трябва да покажат много повече в нападение. Букмейкърите предвиждат трето място.