Дир.бг ви представя отборите-финалисти на Световното първенство.

Пренесохме се в група В, където Испания ще мери сили със съседите от Португалия, както и Иран, и Мароко.

Представяния на Мондиали:

Испания има само четири пропуснати световни първенства и е една от петте европейски страни, която има трофея във витрината си.

През 2010-а в ЮАР Ла Роха заслужено триумфира и завоюва дълго чаканата титла, която отиваше на това златно поколение. А то е налице и сега.

Последният спомен от Световното първенство обаче не е приятен. Страната шокиращо отпадна в груповата фаза преди четири години. Иначе в исторически план освен титлата Испания има и едно четвърто място. На четири пъти отпада на четвъртфинал.

Embed from Getty Images

1934 Отпадане на четвъртфинал след загуба от Италия с дузпи. (1:1 в редовното време

1950 Четвърто място след загуби от Бразилия (1:6) и Швеция (1:3) и равенство с Уругвай (2:2) във финалната група.

1962 Отпадане в груповата фаза след победа над Мексико (1:0) и загуби от Чехословакия (0:1) и Бразилия (1:2)

1966 Отпадане в груповата фаза след победа над Швейцария (2:1) и загуби от Аржентина (1:2) и Западна Германия (1:2)

1978 Отпадане в груповата фаза след победа над Швеция (1:0), равенство с Бразилия (0:0) и загуба от Австрия (1:2).

1982 Отпадане във втората групова фаза след загуба от Западна Германия (1:2) и равенство с Англия (0:0).

1986 Отпадане на четвъртфинал след загуба от Белгия с дузпи (1:1 в редовното време).

1990 Отпадане на осминафинал след загуба от Югославия с 1:2 след продължения.

1994 Отпадане на четвъртфинал след загуба от Италия с 1:2.

1998 Отпадане в груповата фаза след победа над България (6:1), равенство с Парагвай (0:0) и загуба от Нигерия (2:3).

2002 Отпадане на четвъртфинал след загуба от Южна Корея с дузпи (0:0 в редовното време).

2006 Отпадане на осминафинал след загуба от Франция с 1:3.

Триумфът преди осем години

2010 Шампиони след победа над Холандия с 1:0 с продължения.

2014 Отпадане в груповата фаза след победа над Австралия (3:0) и загуби от Холандия (1:5) и Чили (0:2).

Баланс на световни първенства: 59 мача, 29 победи, 12 равенства и 18 загуби

Испания е сред фаворитите и в биткитата на красивите фенки

Испания триумфира в Южна Африка след общо четири загубени четвъртфинала и едно четвърто място. Така прокобата беше заличена, но страната продължава да редува слаби и силни представяния.

Естествено, говорим за различни поколения с различни изпълнители. Но Ла Роха винаги е разчитала на пословичния си отборен дух, който в годините винаги е бил поставян пред индивидуалностите. В последните сезони това е отборът, който свързва звездите на "Реал" и "Барса", както и единици от Висшата лига и другите елитни испански отбори.

Играчите на "белия балет" и каталунците обединяват сили и заличават всички недоизяснени спорове от клубния футбол. Така стана факт и титлата в ЮАР, която бе обгърната от триумфи на две европейски първенства.

Серхио Рамос и Иско в победата над Италия

Вече шест години обаче страната не е печелила голям форум, а това донякъде е изненада след стандартите, които бяха зададени. А и няма как да няма очаквания. Това е хегемонът на европейския футбол в последните години. Логично е успехите да са налице и на национално ниво.

Ядрото на този национален отбор е постоянно и се изменя бавно със смяната на поколенията. Фигурите са едни и същи и те притежават характер, който бе причината за успехите в края на миналото десетилетие. Хора като Серхио Рамос, Карлес Пуйол, Андрес Иниеста и Икер Касияс притежаваха нужните качества, които бяха заложени в ДНК-то им.

Давид Де Хея е може би най-добрият вратар в света

Сега има известно подмладяване на състава и пренебрегване на някои звезди като Сеск Фабрегас и Алваро Мората, но ядрото си е е налице. Шансът за нова световна титла е реален, като с по-добри шансове беукмейкърите посочват само Германия и Бразилия.

Селекционерът e баскът Хулен Лопетеги, който още няма загуба начело на отбора в двегодишния си вече престой. Пое го след провала на Висенте Дел Боске на Европейското първенство и наскоро получи договор до 2020-а година. Доверието към него е налице.

Лупетеги още няма загуба начело

И няма как да е иначе. Испания смаза всичко по-пътя си в световните квалификации с 9 победи и едно равенство в група, в която бе и Скуадра Адзура.

Съставът:

Вратари: Давид Де Хея ("Манчестър Юнайтед"), Кепа ("Атлетик Билбао"), Пепе Рейна ("Наполи")

Защитници:  Сесар Аспиликуета ("Челси"), Жерар Пике ("Барселона"), Начо ("Реал"), Алваро Одрисола ("Реал Сосиедад"), Серхио Рамос ("Реал"), Начо Монреал ("Арсенал"), Жорди Алба ("Барселона"), Дани Карвахал ("Реал")

Халфове: Серхио Бускетс ("Барселона"), Андрес Иниеста ("Барселона"), Саул Нигес ("Атлетико"), Коке ("Атлетико"), Тиаго Алкантара ("Байерн"), Марко Асенсио ("Реал"), Давид Силва ("Манчестър Сити"), Иско ("Реал")

Нападатели: Родриго ("Валенсия"), Яго Аспас ("Селта"), Лукас Васкес ("Реал"), Диего Коста ("Атлетико")

Звездата:

Иниеста ще играе на последния си Мондиал

Тежко бреме е да отличиш един играч от тази звездна селекция на Ла Роха, но протоколът ни задължава. Нека това бъде Андрес Иниеста, който го заслужава с цялостните си заслуги за испанския футбол и националния отбор.

Този човек донесе Световната титла с попадението си преди осем години срещу Холандия и сега ще играе за четвърти път на най-големия форум. Изпращането му след последния му мач с "Барселона" бе показателно за това колко значима легенда е. Същото важи и за националния отбор.

Испания има още много оръжия. На вратата е най-постоянният страж за последните години в Европа - Давид Де Хея. В защита са несломимите Серхио Рамос и Жерар Пике. Халфовата линия би била мечта за всеки селекционер.

Феновете

Програмата в Група Б:

15 юни, Испания - Португалия

20 юни, Испания - Иран

25 юни, Испания - Мароко

Букмейкърите:

Вече стана ясно, че Испания е трети фаворит за световната титла. Коефициентът това да се случи е 7. Излизането от групата не бива оставяно под съмнение - 1,062.

Испания е фаворит и за откриващия си мач с Португалия, който е дербито на целия първи кръг. 1,95 за Ла Роха срещу 4 за европейския шампион.