Дикембе Мутомбо почина на 58-годишна възраст, след като в последните две години бе лекуван заради тумор в мозъка. Кончината на африканската НБА легенда накара редица най-различни хора да си спомнят за него, като обръщения от бивши президенти на САЩ, актьори, олимпийски спортисти и кой ли още не показа, че 218-сантиметровото страшилище в подкошието никога не се е събирал в тесногръдото определение "просто баскетболист". Дикембе Мутомбо бе на първо място човек и чак след това спортист.

Бил Клинтън и Барак Обама бяха само част от множеството обществени личности, поклонили се към делото на "Синът на Конго", както стана известен през годините той.

През годините в САЩ, ако трябва да бъдем по-точни - 18 като професионалист в НБА, Мутомбо заработи милиони долари, ала никога не се главозамая и не забрави откъде е тръгнал, помагайки до последно не просто на ДР Конго, а на "Мама Африка", както рожбите на този континент често го наричат.

"Всеки един от нас има своето призвание. А аз винаги съм изпитвал съчувствие и нужда да помогна на хора в нужда по целия свят да живеят по-добре. Мога да използвам гласът си, височината си, както и част от парите си с една цел. Да помогна светът да бъде по-добро място", казва легендата в интервю преди няколко години.

Снимка: Getty Images

Когато полита към Щатите през 1987 година, 21-годишният Дикембе има за цел да завърши медицина и после да бъде от полза на хората у дома. Но когато си 218 сантиметра, имаш огромни ръце и координацията ти е повече от впечатляваща, баскетболът печели една бъдеща звезда. Да, светът губи един потенциален лекар, но в крайна сметка той намира други начини да бъде от полза.

Неслучайно комисарят на НБА Адам Силвър го описа като "по-голям от живота" и като "човеколюбец по сърце", когато от Лигата разпространиха тъжната вест за смъртта му.

Може би най-силните му години в НБА бяха в Денвър и Атланта, като именно във втория град започва и същинската му благотворителна активност.

Снимка: Getty Images

"През лятото, когато подписахме с него, той купуваше училищни автобуси и ги пращаше в Конго. Говореше постоянно колко нестабилна е страната, особено от гледна точка на здравеопазването", разказва тогавашният генерален мениджър на Хоукс - Дейвид Бабкок.

През същата 1996 година, когато тъкмо е подписал с "ястребите", собственоръчно покрива всички разходи за участието на женския национален тим на родината си на Олимпиадата в Атланта през онова лято. Тогава страната все още се казва Заир.

Но винаги бе най-отдаден на най-голямата си мечта - да построи модерна болница в родината си. Удоволствие, което имаше своята цена и тя бе $29 милиона. Баскетоблистът даде повече от половината от тях ($15 милиона), а след това болничния комплекс в родния му град Киншаса бе кръстен на покойната му майка - Биамба Мари Мутомбо. Почете и баща си, построявайки и кръщавайки с неговото име (Самуел), образователен център в друг конгоански град - Мбуджи-Май.

След като приключи със спорта през 2009 година, той стана първият глобален посланик на НБА. Барак Обама, 44-ият президент на САЩ, не пести комплиментите си по адрес на Дикембе още тогава: "Благотворителната му работа накара професионалните спортисти да мислят по друг начин извън терена".

Снимка: Getty Images

Част от дейността му вклюва изграждане на общежитие за сиропиталище в Йоханесбург, Южна Африка. Приживе не крие, че едно от най-вълнуващите му запознанства въобще е това с Нелсън Мандела.

"Колкото и голям да бе той, сърцето му бе още по-голямо. Имаше сърце от злато. Няма човек, който да се е запознал с него и да не е останал докоснат. Той бе герой не просто в родината си, а в цяла Африка", казва президентът на Торонто Раптърс Масай Уджири, който е роден във Великобритания, но корените му са от Нигерия и Кeния.

Майкъл Финли, шампион на НБА със Сан Антонио и понастоящем част от НБА Африка, пък споделя, че "Планината Мутомбо", както бе кръстен Дикембе в най-силните си години, често не е говорел и споделял за множество от акциите си извън игрището.

"Той буквално беше великан и имаше сърце от злато. Даваше, ала без да очаква нищо в замяна", добавя Финли.

А примерът на Дикембе Мутомбо изглежда е заразен, защото и други повтарят стъпките му. Луол Денг, който изгради име по време на престоя си в Чикаго Булс, сега инвестира в баскетболни зали в родния си Южен Судан. И е президент на федерацията, а напредъкът е налице - най-младата държава в света вече дебютира на олимпийски игри.

Денг използва може би най-точната дума за Мутомбо - "пионер".

В едно от последните си интервюта Дикембе разказва, че в Африка има прекалено много таланти, а изграждането на нужната инфраструктура под формата на игрища, ще даде възможност на още повече от тях да стигнат до върха.

"Африка е континент, който е пълен с тайни и съкровища, като смятам, че скоро всички съкровища ще бъдат открити", обобщава ситуацията легендата.

Великанът със сърце от злато вечно ще бъде герой за АФрика. И не само.

Сегашната вълна африкански играчи в НБА го вижда в ролята на своя "кръстник".

И няма да бъде забравен.

Снимка: Getty Images