Едва 33 дни изминаха от последния мач от миналия сезон - бараж за място в Европа между Левски и Арда на "Герена". И ето, че дойде моментът да обявим началото на новия шампионат в Първа лига.

На практика играчите нито имаха време за адекватна почивка, трудно може да кажем, че отборите успяха да направят и адекватна подготовка в малкото дни на разположение. А селекцията в повечето тимове отново ще е със статута на "отворен процес", продължаваща дори след десетия кръг на сезона.

Но тези неща не са нещо ново, защото стадионите ни не позволяват нормален футбол през зимата, заради което паузата през студените месеци е доста по-сериозна от тази между шампионатите.

А стартът ще е горещ, но не в преносния и хубав за футболната атмосфера смисъл, а чисто метеоролично - сезонът се открива днес в 18:45 часа, при това в Благоевград. Прогнозата е за 35 градуса, в които два от борещите се за оцеляване през миналия сезон тимове ще открият сезона. Става въпрос за Пирин и Берое.

Още днес ще видим в действие 12-кратния шампион, за когото сезонът вече стартира, при това доста притеснително - с 0:2 от косовския Балкани в квалификациите на Шампионска лига. Срещу себе си Лудогорец ще има абсолютния дебютант в елита Крумовград (21 ч), а и двата мача ще се предават по Диема спорт.

Този горещ първи кръг ще ни предложи още сблъсък между два от евроучастниците ни Левски и ЦСКА 1948, пловдивско дерби Локомотив - Ботев, както и визита на ЦСКА в Пазарджик.

Снимка: Официален сайт на Лудогорец

Регламентът

Форматът на сезона остава непроменен спрямо миналия сезон, като бройката участващи отбори за втора поредна година ще е 16, като в редовната част на шампионата всеки ще играе срещу всеки по два пъти - общо 30 мача.

16-те тима по азбучен ред са: Арда, Берое, Ботев (Враца), Ботев (Пловдив), Етър, Крумовград, Левски, Локомотив (Пловдив), Локомотив (София), Лудогорец, Пирин (Благоевград), Славия, Хебър, ЦСКА 1948, ЦСКА и Черно море.

Първите 20 кръга ще се изиграят до 9 декември, след което сезонът се подновява на 17 февруари за нови 10 кръга, преди да дойде плейофната фаза. Тя също е в познат вариант. Първите шест тима в класирането се отделят в т.нар. "първа шестица", като играят по веднъж помежду си и разпределят челните позиции, включително шампионската титла и европейските квоти.

Осве шампиона, за Европа се класират вторият и третият в класирането, както и носителят на Купата. Ако с нея триумфира един от първите три в класирането, то респективно едната квота отива за четвъртия. В такъв случай именно той играе бараж за последната европейска виза, а ако Купата се спечели от различен тим, то на бараж ще играе третият.

Този допълнителен плейоф е срещу седмия в класирането, който в плейофите се определя чрез втората обособена група, в която четири тима играят по два пъти и разпределят местата от седмо до десето.

И съответно последната група от шест тима ще определи изпадащите. Директно с елитния си статут ще се сбогуват последните два тима в класирането, а 14-ият ще играе бараж с третия от Втора лига.

БТА

Лудогорец в преследване на 13-ата

Преди месец Лудогорец си осигури 12-а поредна титла, но това стана доста трудно и трябва да признаем не толкова убедително, както бе в доста от послените сезони.

Разградчани имаха куп игрови проблеми, които явно ще продължат и през тази кампания или поне такива са първите индикации, ако трябва да съдим от мача в Прищина преди дни. Лудогорец също така бе неочаквано "тих" на трансферния пазар, където клубът направи рекордна продажба за почти 8 милиона евро на звездата си Игор Тиаго, но така и не го замени.

В Разград пристигнаха двама бранители, но не и класен централен нападател, както не и разиграващ халф, какъвто в клуба отдавна признават, че търсят.

Освен това сериозно се заговори за треньорската смяна на Ивайло Петев, а днешния мач срещу Крумовград и развоя на европейската кампания могат да имат огромно значение за целия сезон на Лудогорец. И най-вече над това, как ще процедира клубът до края на трансферния пазар, защото сякаш за първи път от много години насам, фаворитът за титлата не е разположен в Разград.

Снимка: Bulphoto

ЦСКА -Рекордна селекция и ясна заявка за върха

Именно ЦСКА към момента изглежда като най-солидният и подготвен тим да спечели така чаканата титла - вече 15 години. За първи път настоящото ръководство на клуба избра да запази не само ядрото, но на практика целия си тим, а също така и да надгради с няколко поне на хартия сериозни трансфера.

Огромен контраст е фактът, че ЦСКА започна да плаща суми за своите играчи, а не да търси совободни агенти и възможно най-изгодната сделка. Хвърлените пари и визитката на даден играч невинаги са гаранция за реализация на терена, но все пак са сериозна заявка за намеренията на "Българска армия".

Колумбийският бранител Браян Кордоба, младият гамбиец Сейни Санянг, нападателят от Мондиал 2022 - Майкъл Естрада, най-скъпият трансфер - Матиас Фаетон, както и добре познатия от престоя си в Литекс - Данило Асприля, оформят безспорно най-звездната и внушителна лятна селекция.

Въпросът е дали това са играчите, които ще дадат на ЦСКА онази малка частица от пъзела, която не им достигна за титлата в началото на юни.

cska.bg

Левски - затишието на "Герена" не буди оптимизъм

Кратката лятна пауза бе неочаквано тиха, а дори и притеснителна на "Герена", където останаха тотално безучастни на трансферния пазар.

Да, клубът запази състава си с изключение на един играч - Филип Кръстев, който не е "синя" собственост и там бъдещето му не бе в ръцете на Левски. Всички други футболисти останаха в клуба, а до очакваните продажби за кърпене на бюджета все още не се е стигнало.

Разбира се, това може да се промени в следващия месец, най-вече с оглед на европейската кампания и нейния успех или неуспех, но Левски така и не опита да подсили състава с нов играч. Дори и такъв, който да замени основния раиграващ халф Филип Кръстев.

Клубът бе доста тих и на другия фронт, където освен вече познатите войни между фенове и ръководство, дори и обявеният бойкот, така и не чухме как върви "оздравяването" на клуба и къде точно се намира Левски финансово.

Може би най-голямата новина е новият треньор, който обаче също води до куп въпросителни. Сякаш изборът на Николай Костов бе нещо като краен вариант, а специалистът се захвана тотално да променя схемата и начина на игра, превръщайки Левски в атакуващ и високо пресиращ клуб. Ще донесе ли успех това, предстои да видим доста скоро.

Снимка: Bulphoto

ЦСКА 1948 - цял отбор нови в опит за следващата крачка

Домакинстващият в Бистрица клуб изпрати най-успешния си сезон, който бе свързан с финал за Купата, трето място и бронзови медали, както и първо европейско участие, който е свръзано с мачове срещу румънския гранд ФКСБ.

А клубът очевидно иска да продължи да надгражда, защото взе цял отбор нови - 11 на брой, което го прави и най-активен на трансферния паза у нас до момента.

Новото е, че ЦСКА този път няма да започне с нов треньор, а заложи на по-неопитния Атанас Рибарски, който завърши миналия сезон като временен наставник, но си заслужи правото да остане постоянно на поста.

Големият въпрос за ЦСКА 1948 е свързан с Ивайло Чочев, който е контузен и вероятно ще изпусне европейския дебют на тима. Въпросите около него са с оставането му в клуба, защото евентуална негова продажба може да има огромни послествия предвид факта, че именно Чочев бе човекът с основна заслуга за успешния минал сезон.

Снимка: Bulphoto

Битката за Европа и топ 6

Тук ще разгледаме какво се случва с тимовете, които през миналия сезон бяха в топ 10, но останаха извън европейските квоти.

Най-солидни претенденти да се борят за Европа изглеждат Ботев и Черно море, като за разлика от "моряците", които при Илиян Илиев константно са един солиден отбор, готов да препъне всеки, но сериозни промени не настъпиха, то тези на "Коматево" не бяха малко.

Станислав Генчев е новият треньор, а подсилването с няколко играчи и сериозният бюджет, който стои за клуба, са ясна индикация, че Ботев трябва да се завърне в челото. Преди година "канарчетата" останаха десети, макар като размер на бюджета да бяха непосредствено след Лудогорец и ЦСКА.

Кръгът започва с пловдивско дерби, а в Локомотив най-голямата промяна е идването на Павел Колев на директорския пост. Клубът си върна голаджията Георги Минчев, а амбициите на Александър Томаш и компания са свързани с това, "черно-белите" да бъдат нещо различно от безучастен фигурант в топ 6, какъвто бе миналия сезон.

Сякаш освен Ботев и Черно море, другите тимове поне на този етап изглеждат с по-малки шансове да се намесят в битката за топ 4, същото важи и за Арда, който нарпави страхотен финал на миналия сезон.

Славия на Хосе Мария Бакеро все още е загадка, а същото важи и за Локомотив (София) на Стойчо Стоев, като макар в клуба да афишират финансова стабилност, все пак оттеглянето на собственика Иван Василев все още стои на дневен ред.

Снимка: БТА

Тези, които оцеляха

През миналия сезон до самия край отборите на Ботев (Враца), Пирин, Хебър и Берое бяха замесени в битката за оцеляване, като успяха да запазят своя елитен статут. И докато за раздирания от безпаричие и управленска криза тим на Пирин, изненадващо разделил се с треньора си Христо Янев, както и за Ботев (Вр), изглежда целта и мястото в класирането отново ще бъде сходна, то е доста любопитено да обърнем внимание на другите два тима.

Хебър изглеждаше сигурен изпадащ в началото на месец март, но в клуба дойде доказан треньор като Любослав Пенев, който спаси пазарджиклии, а сега с направена от него селекция и подготовка, няма да е никак изненадващо, ако Хебър събере значително по-сериозен точков актив.

Със сигурност най-голямата загадка през новия сезон ще е Берое, който още днес ще видим в действие. Аржентински собственици, аржентински треньор и куп нови южноамерикански футболисти.

Под Аязмото вече се говори само на испански, а още днес ще видим дали и тези нови попълнения ще донесат от магията на страната, станала футболен шампион през декември. Това е един от отборите, за които е пълна енигма как ще изглеждат през  новия сезон.

Снимка: БТА

Новаците

Тази година елитът си има два нови члена. Етър в последните години натрупа сезони сред най-добрите, а преди година успя безпроблемно да се завърне от Втора лига. Но с оглед бюджета и селекцията, по всяка вероятност "болярите" отново ще са замесени в тежката битка за оставане.

Исторически дебют в елита пък ще направи Крумовград. С амбиции за оставане и здрава селекция, клубът от малкото родопско градче, който обаче ще домакинства в Коматево, се надява да остави следа в елитния ни футбол.

А тя може да започне още тази вечер, в сблъсъка с 12-кратния шампион Лудогорец.

БТА