Четири кръга от сезона във Висшата лига се изиграха и първите анализи за най-чаканото, най-популярното и интригуващо футболно първенство вече са в ход.

Кой как стартира в новата надпревара от грандовете? Ще има ли отново доминация на традиционния топ 6 или ще се намеси пак "външна" сила от типа Нюкасъл, Брайтън или Уест Хем?

И ние търсим отговорите, а във видеото можете да видите и цялата дискусия по горещите теми в английския футбол на Деян Веселинов и Иван Боянов в епизода на "Sportcast с Деян и Иван".

МАН СИТИ

Манчестър Сити отново изглежда като отборът, който ще доминира в английския елит. Независимо, че през лятото шампионите се разделиха с ключови фигури като Илкай Гюдоган, Жоао Кансело, Риад Марез и Аймерик Лапорт, тимът на Гуардиола изглежда не е загубил нито частица от мощта си. В четирите мача през сезона Сити има 4 победи, а Ерлинг Холанд отново къса мрежи. Не се усеща никакъв спад след постигнатия требъл. Скептиците ще си кажат, че програмата на тима бе сравнително лесна на старта, но като добавим, че Кевин де Бройне е аут от състава поради контузия, а самия Гуардиола се наложи да отсъства от два мача на "гражданите" заради операция, а те все пак са с пълен актив - формата на тима изглежда отново стряскаща. А таванът е ясен: четвърта поредна титла и нова атака на европейския връх в Шампионската лига.

Снимка: AP/БТА

АРСЕНАЛ

Тимът, който единствен бе в битката за титлата със Сити през миналия сезон започна новия с големи амбиции и голям ресурс, инвестиран в подсилване. Мениджърът Микел Артета едва ли е доволен, че след 4 кръга, в които спечели и дербито с Манчестър Юнайтед, Арсенал все пак не е с пълен актив. Причината - 2:2 у дома с Фулъм в един мачовете, в които завишените стандарти и очаквания от миналия сезон като че ли не се оправдаха игрово.

През лятото Арсенал пребори Манчестър Сити за подписа на Деклан Райс и националът вече започва да изплаща инвестицията - особено с представянето си при 3:1 над Манчестър Юнайтед. Контузията на друго ново попълнение Юриен Тимбер нямаше как да се предвиди. Тимът може да има лек проблем в центъра на защитата или върха на атаката при нови травми, но определено всички специалисти на Острова остават на мнението, че Арсенал е претендент номер 1 да детронира Ман Сити, ако това изобщо е възможно.

 

МАН ЮНАЙТЕД

И тук става страшно. Един от най-големите клубове в света разделя дори и своите фенове в оценките и сигналите, които излъчва. Ако започнем от резултатите на терена - определено това не е старт, който да донесе оптимизъм: 4 мача, 2 победи, 2 загуби и 6 точки. Ранното изоставане от групата на Сити, Арсенал, Тотнъм, Ливърпул и Уест Хем в класирането едва ли трябва да е повод за големи трагедии, тъй като сезонът в Англия освен дълъг е и трудно предвидим.

И все пак, тревожните сигнали идват от старите проблеми в играта. Юнайтед е много уязвим в защита, а все още е трудно да се видят големи ефекти от селекцията. Част от нея закъсня. Под наем бяха привлечени левият бранител Серхио Регилон (Тотнъм) и полузащитникът Софиан Амрабат (Фиорентина). Бяха похарчени сериозни суми за покупките на вратаря Андре Онана, нападателят Расмус Хойлунд и Мейсън Маунт, който обаче вече е в лазарета.

Изглежда, че и търпението на феновете не е безкрайно дълго, а остава въпростът дали цел топ 4 е достатъчна след инвестициите, хвърлени в последните години. Защото все още Юнайтед на Тен Хаг не дава признаци, че е тим, който реално ще се конкурира за първото място.

Getty Images

ЛИВЪРПУЛ

Последният сезон на мърсисайдци беше истинско разочарование, а тимът не успя дори да се класира за Шампионска лига, след като в предходния бе на точка от титлата. За всички бе ясно, че това лято ще е показателно за следващите няколко сезона. И така след две години, в които очевидно халфовата линия на Ливърпул имаше нужда от освежаване, Юрген Клоп я подмени почти напълно. Тръгнаха си Хендерсън, Фабиньо, Кейта, Милнър и Окслейд-Чембърлейн. Пристигнаха Доминик Собослай, Алексис МакАлистър, Уаутаро Ендо и Раян Гравенберг. Голямата звезда Мохамед Салах изглежда остава несъблазнен от саудитското изкушение (засега) и стартът на сезона за Ливърпул изглежда повече от оптимистичен. 10 точки в 4 мача не са максимален актив, но в тях "червените" имаха гостувания на Челси и Нюкасъл, както и среща с коравия, и качествен тим на Астън Вила. В паузата за националните отбори тимът ще се радва на добрия си старт, за да надгради връзките между защитата и халфовата линия - там, където се пропукваше най-сериозно през миналия шампионат. Таванът на този отбор за неговите фенове винаги е първото място, но изглежда далеч по-реалистично да остане в подножието на върха и се бори с Арсенал за новата интрига във Висшата лига - кой е най-близо до мощта на Ман Сити?

ТОТНЪМ

Безспорно приятната изненада дотук. С нов треньор и след раздяла с легендарния за клуба Хари Кейн, мнозина очакваха срив при "шпорите". Тъкмо обратното - бившият мениджър на Селтик - Ангелос Постекоглу успя да предизвика вдъхновение у своите футболисти и сред феновете, а резултатите вървят ръка за ръка със привлекателния стил на игра. Тотнъм играе атакуващо, контролира мачовете си, бележи и печели точки. Само на 2 е от Сити след 4 кръга и с по-добра голова разлика от Ливърпул, Арсенал и Уест Хем. Несъмнено лондонският клуб изпреварва всички прогнози, а е и много приятен за окото на неутралния фен.

Джеймс Мадисън изглежда като една от най-добрите покупки във Висшата лига. Сон е познатия боец и лидер, вече и капитан. Бисума изглежда възроден при Постекоглу, а новите титуляри като крайни защитници (Педро Поро и Ододжи) добавят много качество и разнообразие в тима. Все още отборът не получава достатъчно голове от Ричарлисон и изглежда именно на върха на атаката няма голяма широчина от опции. В последния момент за целта бе взет обещаващия Бренан Джонсън от Нотингам, който още не е дебютирал. Ранните индикации от представянето на Тотнъм ни карат да вярваме, че този тим върви в правилната посока.

Снимка: Getty Images

ЧЕЛСИ

Още няколкостотин милиона евро бяха похарчени от американските собственици за селекция това лято. Вероятно повече, отколкото Маурисио Почетино е получавал за целия си престой в Тотнъм, но това все още не кара никой фен на "сините" да е спокоен. Защото резултатите на старта на са впечатляващи, а игровата форма е меко казано непостоянна. Челси вероятно ще се представя силно срещу силните, но ще има затруднения с всички останали, както се видя и при загубата от Нотингам Форест на свой терен.

Освен лудите решения и харчове от новите собственици - над 1 млрд. евро за 12 месеца, за хаоса помогнаха и някои контузии. Като тази на Крис Нкунку, за когото се очакваше да бъде с водеща роля в тима. Новият капитан Рийс Джеймс също отново е травмиран. Стърлинг навлиза в силна форма, но тимът като цяло е много млад, несработен и повече изглежда като инввестиция за бъдещето. Почетино обича да работи с млади играчи и умее да ги развива, а сега на разположение вече има хора като Коул Палмър, Кайседо и Лавия, така че всеки, който отписва напълно проекта на Тод Бьоли, трябва да има едно на ум. Нещата на старта не изглеждат прекрасно, но нищо чудно в края на сезона този Челси, който на моменти показваше игри като на изпадащ тим през миналата пролет, да завърши в топ 6.

НЮКАСЪЛ, БРАЙТЪН, УЕСТ ХЕМ

Три клуба, които в очите на своите привърженици, ръководители и играчи също се причисляват към широката група на топ 6 в Англия. Нюкасъл реално влезе дори в топ 4 и ще играе с ПСЖ, Милан и Дортмунд в Шампионската лига тази есен. Но Еди Хау едва ли може да бъде доволен от старта на сезона във Висшата лига. Една победа и три загуби са нещо, което не приляга на качеството в отбора, но е редно да отбележим, че тези резултати бяха плод и на тежката програма. След петголов погром над Астън Вила, Нюкасъл гостува на Ман Сити, прие Ливърпул и гостува на Брайтън. Въпросът пред Хау и компания е дали след паузата тимът ще е готов за големи битки на два фронта като широчина на състава, качество (особено в защита) и тактически. Дали мениджърът има и План Б в ръкава си, когато нещата не вървят.

Снимка: Getty images

Втори план винаги има в Брайтън - клубът с най-впечатляваща трансферна политика. Купува евтино и продава скъпо. Сменя водещи футболисти и треньори, но остава сериозен фактор в Англия вече трети сезон. Привличането на Ансу Фати от Барселона бе голяма изненада, за която ще се говори дълго, но нека първо го видим в игра. В четирите си мача досега "чайките" записаха три победи и вкараха най-много голове от всички тимове в Премиърлийг. Брайтън е приятен за гледане с неподражаем стил, на който не изменя дори срещу най-силните.

Единствената му загуба дойде от Уест Хем, който дели втора позиция в класирането по точки. Дейвид Мойс загуби Деклан Райс, но засега това не се усеща като голям проблем. Средната линия работи ефективно, "чуковете" атакуват директно и бързо, а когато са без топка са дисциплинирани и не отстъпват. Бяха привлечени хора като Джеймс Уорд-Праус и Едсон Алварес в средата на терена, които засега оправдават инвестицията. А тепърва ще видим дали около атакуващото ядро в лицето на Антонио, Боуен и Пакета, ще се развихри и последната покупка - бившият нападател на Аякс Мохамед Кудус.

Въпросите ще са стотици. Първите отговори вече ги имаме. Висшата лига започва обещаващо, както винаги.