Трансферното лято в България започна ударно - с рекордна сделка, която очаквахме да се официализира от няколко седмици.

Голмайсторът на Лудогорец Игор Тиаго, който бързо се превърна в звезда на тима по видими за всеки причини, счупи рекорда. Бразилската деветка показа у нас, че качествата му са далеч над нивото на Първа лига. И съвсем логично бе продаден на белгийския Клуб Брюж, а официално обявената сума е 7,8 милиона евро.

До този момент нито един български клуб не бе продавал в подобни размери, поне според официалните данни.

Разбира се, трансферната лудост в световния футбол няма как да не застигне и Първа лига. Да, тук сделките няма да са в стотици милиони, но е съвсем логично с всяка следваща година продажбите да добиват по-сериозни размери. Просто това е световната тенденция.

Също така е факт, че въпреки безспорните качества на Тиаго, по-добри футболисти от него са играли по родните терени, но до рекордни сделки не се е стигало по една или друга причина. Не трябва да забравяме, че пък най-силните наши играчи от други времена в историята или не успяваха да излязат в чужбина, или го правеха в години, в които сумите бяха коренно различни.

Тук обаче разглеждаме точните цифри, а според тях тези 7,8 милиона на Тиаго са абсолютният рекорд за изходящ трансфер от български клуб.

Снимка: БТА

Поглеждайки към първите петима в този списък, виждаме, че топ 4 са все трансфери на Лудогорец.

Преди Тиаго рекордът държеше неговият сънародник Джонатан Кафу, който след изключително силните мачове с отбора от Разград в Шампионска лига, премина във френския Бордо през 2017-a. Сумата бе 7,5 милиона евро.

Нещата на Кафу обаче не му се получиха във Франция, където за три сезона изигра само 22 мача. И прекара периоди под наем в Цървена Звезда и Саудитска Арабия. В момента той играе за Куяба в родината си, а онзи период около трансфера от Лудогорец в Бордо си остана най-силен в кариерата му.

Снимка: Getty Images

На трето място виждаме аржентинецът Хосе Паломино, когото Лудогорец продаде на Аталанта (в италианската Серия А) за 4,7 милиона евро.

Отлична сделка за двата клуба, защото Паломино в продължение на шести сезон пише историята на клуба от Бергамо. Това реално бяха и най-успешните години в историята на клуба. Централният бранител вече има 219 мача за "богинята".

Снимка: AP/БТА

Трансфер №4 също е на Лудогорец. И всъщност той е първата сериозна продажба, която от Разград осъществиха в историята на възхода на този клуб (от 2011-а насам).

Това е десният краен бранител Жуниор Кайсара (бразилец), който през 2015-а отиде в Бундеслигата и облече екипа на Шалке за 4,5 милиона евро. Защитникът изигра един сезон като титуляр за Шалке, но след това бе продаден в турския Истанбул ББ, където играе и до днес. Той се превърна в основна част от историческия възход на този клуб, който стигна и до титлата на Турция през 2020-а.

Снимка: Getty Images

В тази листа намираме и два трансфера на родни играчи от началото на века, които са номер пет и шест в класацията.

Там е Радостин Кишишев, който премина от Литекс в Чарлтън за 4,5 милиона евро, както и Георги Иванов, който от Левски отиде в Рен за 4,1 милиона.

Седми и осми пък са двата силни трансфера, които ЦСКА осъществи в посока Италия: Кирил Десподов в Каляри за 4 милиона, както и Валентин Антов в Монца за 3,9 милиона.

Снимка: Getty Images/Guliver Photo

Топ 10 допълват Георги Миланов от Литекс в ЦСКА (Москва) за 3,6 милиона, както и бразилецът Фернандо Каранга от ЦСКА в посока Китай за 3,6 милиона.

По официални данни общо 36 изходящи трансфера от родния футбол са надхвърлили 2 милиона евро.

Сред тях са позабравени сделки като тази на Георги Пеев от Локомотив (София) в Динамо (Киев), или тази на Мартин Камбуров от Локомотив (Пловдив) в катарския Ал Ахли през 2005-а.

Сделките от 3 милиона евро или повече са 15, като точно за толкова Ивелин Попов отиде в Газиантепспор от Литекс през 2010-а.

Тенденцията е да виждаме още сделки като тази за Тиаго. 

Снимка: Getty Images