Трансферната зима в Първа лига: Малко нови в грандовете и няколко любопитни сделки
Лудогорец, ЦСКА и Левски заложиха на малко но брой, но нужни като позиции нови
Международният трансферен прозорец затвори, но както добре знаем, това правило не важи изцяло за българския футбол.
Родните клубове няма да могат да търгуват играчи с довори в повечето първенства по света, но все още могат да осъществяват сделки помежду си, както и да привличат свободни агенти, какъвто всъщност е и основният пазар на тимовете у нас.
Именно заради това не може да кажем, че трансферният прозорец в България е приключил, а и както сме слушали стотици пъти от главните герои на играта у нас: "Селекцията е отворен процес".
Все пак в синхрон с рамките на международния траснферен прозорец решихме да погледнем какви ги свършиха родните клубове, като ще започнем от 11-кратния шампион Лудогорец.
В Разград по традиция бяха най-сериозни що се отнася до плащане и визитка на пристигащите играчи, а до този момент те са трима, като и за тримата бяха платени траснферни суми.
Шампионът плати 3 милиона лева за двама бранители. Това са десният краен бранител Пипа (600 000 евро), който пристигна от Олимпиакос, както и аржентинският централен бранител Франко Русо, който бе закупен за 900 000 евро от елитния испански Майорка.
През миналия сезон Русо бе твърд титуляр в Ла Лига, а макар през настоящата кампания да получи доста малко минути, аржентинецът изглежда като ново попълнение по българските терени с най-сериозна визитка.
Освен Пипа и Русо, в Разград пристигна и добре познатият Диниш Алмейда, чиято цена не се разкри. Той бе закупен от белгийския Антверп, но всеки роден фен на футбола е запознат с качествата му заради престоя му в Локомотив (Пловдив).
Португалецът изигра 63 мача и спечели една Купа с Локомотив, но за съжаление на Лудогорец, той претърпя тежка контузия в една от контролите и едва ли ще дебютира до края на сезона.
От Разград си тръгна една спокойно може да кажем легенда на клуба в лицето на изигралия седем мача за българския национален тим Сисиньо, който след седем сезона и половина и 241 мача, реши да се прибере в родината си.
Лудогорец имаше лукса да изпрати титуляра в националния тим на Словения - Жак Карничник, под наем в родината му, а до дни се очаква бразилецът Каули да бъде продаден срещу сериозната сума от 2,5 милиона евро.
В ЦСКА имаше изненадващо скромна активност на фона на тенденцията от последните трансферните прозорци.
"Червените" са лидер в класирането и имат съвсем реални и основателни шампионски амбиции, които бяха подкрепени със само един зимен трансфер. Дали това е било желанието на Саша Илич, или такава е била политиката на ръководството, остава загадка.
Това е норвежкият атакуващ халф Тобиас Хайнц, който по непотвърдена информация на "Transfermarket", е струвал 600 хиляди евро на клуба. Той дойде от тима на Сарпсборг в родината си, където през 2022-а отбеляза впечатляващите за халф 15 гола в 29 мача.
През лятото привличането на сънародника му Джонатат Линдсет се оказа силен ход, а за разлика от предишни зимни траснферни прозорци, ЦСКА този път не продаде нито един от основните си играчи, което може да се окаже ключът в битката за титлата.
Именно продажбата на основни играчи през януари бе повод за огромно недоволство на феновете спрямо ръководството в последните години. ЦСКА бе напускан от звездите си, но този път отборът запази своята цялост, а и добави едно попълнение, за което се предполага, че трябва да вдигне досегашната класа.
В Левски се очакваше да има раздяла с няколко играчи на фона на финансовите трудности в клуба, а и на фона на появяващите се информации за сериозен интерес към някои от футболистите на "сините".
От "Герена" обаче си тръгна само Георги Миланов, който прие многократно по-големи лични услвоия на клуб от ОАЕ. Халфът, който пристигна в най-трудния момент за "сините", за да възроди кариерата си и да помогне на тима, имаше клауза, която задължаваше новия му клуб да плати на Левски компенсация в размер на заплатите му до момента, а това бяха около 150 000 евро.
На негово място за втори път в Левски пристигна капитанът на столичния Септември - Асен Чандъров.
"Сините" привлякоха и още двама нови. Това са бразилският нападател Рикардиньо, който вече се разписа на четири пъти в контролите, както и доскорошният ни национал Кристиан Димитров, който разтрогна договора си с хърватския Хайдук.
Привличането на Димитров се смяташе за сигурен знак, че един измежду Хосе Кордоба и Сонко Сундберг ще бъде продаден за сериозна сума, но на този етап това не се случва, а за интерес към двамата се говори още от лятото.
Съставът си подсили и третият в класирането на Първа лига - ЦСКА 1948. Домакинстващият в Бистрица тим продължи тенденцията да взима някои от най-изявените играчи в първенството ни, като този път попълненията дойдоха от Локомотив (Пловдив).
Това са Бирсент Карагерен и Райън Бидунга, за които ЦСКА 1948 плати 300 000 евро, а освен тях в тима пристигна и бразилското дясно крило Педриньо.
Естествено, че два от траснферите на ЦСКА 1948 оставиха Локомотив без двама основни състезатели, като освен тях клуба напусна нападателят Преслав Боруков и левият краен бранител Александър Василев.
Сходна ситуация видяхме и в другия пловдивски клуб - Ботев, където голмайсторът Елвис Ману бе пратен под наем в Грьонинген, а един от основните халфове в тима - Емануел Току, бе продаден за милион евро в белгийския Льовен.
В близките дни се очаква и продажбата на другия голмайстор на тима - Антоан Бароан в Трабзонспор, а на фона на тези изненадващи продажби, в Ботев дойде перспективният халф Красиан Колев, за когото Септември получи 300 000 евро.
Рядко виждаме подобни траснферни суми за траснфери между български отбори, но Септември отново се доказа като една от най-силните школи у нас.
Трябва да отчетем още няколко интересни трансфера, които се случиха в родните тимове тази зима.
Например това, че националът ни Атанас Илиев, който така и не получаваше шансове в Италия тази есен, се завърна в Черно море, откъде започна неговата кариера.
На фона на това варненци се разделиха с хора като Мади Кета, Мимито Биаи, Матеус Клементе и Закария Беншаа, които така и не убедиха в качествата си през есента. Илиан Илиев не изневери на традицията на привлича няколко свободни агенти от Бразилия и Португалия, като този път това са Баяно Матеус Машадо, в чиито качества тепърва ще се убеждаваме.
Може би най-активен на пазара бе Берое, който освободи 13 свои състезатели и привлече девет нови, а това бе предварително афиширано от треньора Николай Киров, който искаше тотално да подмени своя тим.
Подсилване с по няколко нови свободни агента имаше и от тимовете в дъното, като №1 в това отношение бе варненският Спартак.
С новия си треньор Димитър Димитров начело, "соколите" привлякоха 12 нови и ясно заяви амбиции, че въпреки последното си място в таблицата, са твърдо решени да запазят мястото си в елита.