Карлос Алкарас е големият шампион от Откритото първенство по тенис на САЩ.

Испанският тийнейджър победи Каспер Рууд с 6:4, 2:6, 7:6(1), 6:3, с което спечели първата си титла от Големия шлем.

Той го направи на възраст от само 19 години и четири месеца, с което се превърна в най-младият шампион на US Open от Пийт Сампръс през 1990-а, както и в най-млад в Шлема изобщо от идола си Рафаел Надал през 2005-а на "Ролан Гарос".

Освен това Алкарас пренаписа историята на тениса, като от новата седмица ще бъде №1 в световната ранглиста, а това го прави най-младият играч заемал подобна позиция. Поне от 1973-а, откакто ранглистата се води по сегашния модел.

А едва ли можеше да има по-заслужен шампион, защото Карлос Алкарас подобри и още постижения. Като това е за най-много прекарано време на корта от победител в Шлема. Тази титла му костваше над 23 часа игра в продължение на седем двубоя.

След три лесни трисетови победи на старта, тийнейджърът трябваше да играе три петсетови мача, за да се добере до финала, който напълно заслужено спечели.

Опонентът му Каспер Рууд игра силно, но просто по-комплексният, талантлив и подготвен да спечели мача играч бе испанецът.

Рууд ще трябва да се задоволи с втори загубен финал в Шлема този сезон. Докато на "Ролан Гарос" го надви Кралят и абсолютна легенда Рафаел Надал, сега победата бе за суперзвездата на бъдещето - Карлос Алкарас.

Снимка: Getty images

Още със самото начало двамата показаха, че феновете ги очаква страхотен и непредвидим двубой. И двамата пропиляха по два брейкбола, преди Алкарас да нанесе първият сериозен удар.

В третия гейм испанецът поведе с 40:0 на сервис на опонента си, а след това реализира втория си брейкбол за да поведе с 2:1, а макар самият той да трябваше да отразява точка за пробив веднага след това, тийнейджърът затвърди брейка за 3:1.

Тази преднина в крайна сметка се оказа достатъчна, защото до края на сета нови драматични мигове нямаше и Алкарас го спечели с 6:4.

Вторият сет започна спокойно. Двамата спечелиха първите си две подавания без проблеми. Първите колебания се появиха в петия гейм, когато Алкарас стигна до брейкбол, но в решителния миг удари топката с рамката на ракетата и изпусна шанса си, а това впоследствие се оказа фатално.

Макар да поведе с 30:0 на свой сервис, Алкарас направи няколко непредизвикани грешки, първите две от тях при къси топки, а в крайна сметка Каспер Рууд направи обрат, достигна до брейкбол и го реализира с прекрасен лоб.

Норвежецът поведе с 4:2, а в следващия гейм трябваше отново да спасява брейкбол, но се справи. Той затвърди пробива си, поведе с 5:2, а след това нов брейк му донесе успеха във втория сет с 6:2.

Третата част започна със светкавичен пробив за Алкарас на 30, но още в четвъртия гейм Рууд се върна в играта, контрирайки също с пробив на 30. Със сигурност това бе сетът с най-качествен тенис до момента, а двамата на няколко пъти вдигнаха публиката на крака.

Правеше го по-често Алкарас с нестандартните си и атрактивни решения, но непримиримостта на двамата и връщането на невъзможни топки правеха мача страхотен.

Каспер Рууд трябва много да съжалява за случилото се в 12-ия гейм, защото на два пъти достигаше до сетбол при сервис на опонента си, но така и не успя да се възползва.

В тези мигове Алкарас не трепна. Испанецът сервираше мощно, атакуваше топката агресивно и в крайна сметка спечели най-дългия гейм в мача, който премина през пет равенства от 40:40 и прати сета в тайбрек.

А в него испанецът бе безпощаден. Форхенд на Рууд в мрежата и бекхенд в аут подариха два минипробива на испанския му опонент, а със седем поредни точки той спечели допълнителния гейм със 7-1.

Това бе първият му спечелен от общо пет тайбрека, които изигра на US Open.

Четвъртият и шампионски сет бе най-убедителен на сметката на Алкарас. Той направи само един пробив, с единствения си шанс в шестия гейм, но това бе достатъчно за титлата.

Испанецът сервираше брилянтно и не даде никакви възможности на Рууд, като с 6:3 спечели този сет, а това му донесе и трофея.