Виктория Томова се справи прекрасно в своя олимпийски дебют в тениса, като преодоля първия кръг на червените кортове в Париж.

Световната №49 успя да преодолее световната №57 Магдалена Фрех от Полша в два сета - 6:4, 7:6(4) за час и 53 минути.

Двете момичета направиха страхотен мач с много напрегнати дълги разигравания, но Вики беше малко по-стабилна от основната линия и това й донесе успех. Първата ни ракета успя да се отърси от неприятен развой във втория сет, в който водеше с 5:2, изпусна два мачбола и загуби четири поренди гейма преди в крайна сметка да триумфира с тайбрек.

В миналото Вики имаше четири загуби в пет мача срещу Фрех, но всички те бяха на твърди кортове. Днес тя отново показа добрата си игра на клей, която наблюдавахме в последните месеци. Преди седмица и Томова, и Фрех се представиха много силно на подгряващия турнир в Прага, където българката игра четвъртфинал, а полякинята загуби финала.

Във втори кръг на олимпийския турнир Вики по всяка вероятност ще играе с набиращата голяма скорост през този сезон американка Ема Наваро, която е №15 в световната ранглиста.

Днес мачът започна прекрасно за българката, като тя успя да пробие на нула в третия гейм след грешки на полякинята и да поведе с 2:1. След това имаше завързан сервис гейм, но затвърди пробива след супер къса топка и форхенд на Фрех в аут.

Последваха много равностойни геймове с дълги разигравания, като при 4:3 Вики успя да спаси два брейкбола. Фрех се закачи в откриващата част със сервис геймовете си, но не успя да върне пробива и Виктория комфортно спечели първия сет с 6:4.

Фрех спечели много трудно първия си сервис гейм във втория сет и за съжаление след това далеч по-лесно проби с добра игра - 2:0. Последва един от най-напрегнатите геймове в мача, като там Вики след много битка успя да се пребори за връщане на пробива. Постигна го с третия брейкбол, реализиран със супер форхенд уинър по правата.

Снимка: БТА

После затвърди за 2:2 и направи още един пробив. В гейма Фрех бе напът да се върне от 0:40, но сгреши лесна топка на мрежата и изостана с 2:3. След това добрият развой за Вики продължи, като Фрех подари още един пробив, този път с двойна грешка - 2:5. Българката имаше затруднения да затвори мача и с грешки изпусна два мачбола, като Фрех върна единия пробив за 3:5.

За съжаление полякинята заигра най-добрия си тенис и след маратонски разигравания успя да върне и втория пробив, изравнявайки за 5:5. Все пак Вики спря серията от четири поредни гейма и успя да вкара сета в тайбрек. Това се оказа ключов момент, защото в началото на решителния гейм световната №49 постигна мини пробив и задържа аванса си до самия край за триумф със 7:4 точки.