Историята на Световните първенства помни някои зрелищни финали и други, които... нека кажем, не са задоволили очакванията на цялата планета. Днес Франция и Хърватия също ще са пред очите на света, като очакваните зрители на финала са около 550 милиона.

Но когато стигнеш до този мач, най-важна е победата. Зрелището отива на заден план.

ВИЖТЕ В ГАЛЕРИЯТА НИ НЯКОИ ОТ ПАМЕТНИТЕ МОМЕНТИ НА ФИНАЛИТЕ НА СВЕТОВНИТЕ ПЪРВЕНСТВА ОТ 1930 Г. ДО 2014-А.

В последните три финала 90 минути не стигнаха, два завършиха с продължения, а един - с дузпи. Дали така ще е и днес?

Ето ги и всички резултати от финали на Мондиали.

1930 г., Moнтевидео

Уругвай - Аржентина 4:2

1934 г., Рим

Италия - Чехословакия 2:1 след продължения (в редовното време 1:1)

1938 г., Париж

Италия - Унгария 4:2

1950 г., Рио де Жанейро

*Уругвай - Бразилия 2:1

*Мачът не е финал, схемата на турнира е различна, но се стига до него и той определя в пряк двубой от последната фаза шампиона.

1954 г., Берн

Западна Германия - Унгария 3:2

1958 г., Стокхолм

Бразилия - Швеция 5:2

1962 г., Сантяго

Бразилия - Чехословакия 3:1

В допълнителните 30 минути идва и един от моментите, които никога няма да се забравят - голът на Джеф Хърст, при който топката по-скоро не преминава голлинията. Попадението е за 3:2.

Снимки: Getty Images/Guliver Photos

1966 г., Лондон

Англия - Западна Германия 4:2 след продължения (в редовното време 2:2)

1970 г., Meксико Сити

Бразилия - Италия 4:1

1974 г., Mюнхен

Западна Германия - Холандия 2:1

1978 г., стадион "Ел Монументал", Буенос Айрес. Аржентина и Холандия са на финала, а Марио Кемпес, паднал на земята бележи втория гол в продълженията за крайното 3:1.