Иран е една от постоянните константи в азиатския футбол, заради което нямаше никаква изненада, че именно този тим бе първият представител на континента, класирал се за Мондиала след домакина Катар.

Персите си спечелиха билет за най-добрите 32 в света напълно заслужено и категорично, но в последните седмици светът се обърна срещу тях.

Раздирана от демонстрации за човешките права, страната стана обект на нападки и заради обвиненията, че подпомага Русия във войната с Украйна, а това доведе до призиви за изхвърлянето на Иран от Мондиала, дори и до официална молба до ФИФА от страна на украинците.

Изхвърляне обаче няма да има. Иран ще защитава изкованото си на терена място, като за трети пореден и общо шести път в своята история, ще бъде участник на Световно първенство.

Представяния на Мондиали

Монадиал 2022 ще е шести в историята на Иран, който дебютира сред най-добрите през 1978-а, когато губи от Нидерландия с 0:3, прави реми 1:1 с Шотландия и след това губи с 1:4 от Перу.

За всичките си пет участия до момента, Иран никога не е преминавал груповата фаза. Първата победа за страната на Мондиал идва през 1998-а, в един от най-емблематичните двубои от груповата фаза на шампионите на планетата.

В мач между Иран и САЩ, преплетен с редица политически мотиви, които несъмнено ще има и преди тазгодишната им среща, иранците успяват да победят с 2:1, а в Техеран този сблъсък се представя като победа на доброто над злото.

Снимка: БТА

През 2006-а и 2014-а отборът печели само по точка срещу африкански опоненти. 1:1 с Ангола и 0:0 с Нигерия, преди да дойде и най-силното им представяне, това отпреди четири години.

Тогава Иран започна с драматичен успех срещу Мароко, дошъл в 95-ата минута на мача, преди да загуби минимално от Испания във втория си двубой.

Така се стигна до драматичния последен ден от групата, когато Иран изравни на Португалия в 93-ата минута от дузпа, като в този момент три отбора се очертаваха да спорят за второто място с равен актив от точки, защото Мароко все още водеше на Испания с 2:1.

И докато всички започваха да правят сметки и да пресмятат голове, Испания изравни на Мароко и си осигури продължаването напред, а Иран остана с четири точки на третото място.

Баланс на Световни първенства: 15 мача, 2 победи, 4 равенства, 9 загуби, голова разлика 9:24

Днес съставът на иранците до голяма степен е същият, като този отпреди четири години.

Селекцията на персите не се слави с множеството промени и внедряването на нови лица, като в последните години с тима се действа последователно и това дава своите резултати.

Основите на всичко това бяха поставени от един човек - Карлуш Кейрош, но последните години бяха доста бурни на селекционерския пост на на персите.

Снимка: Getty images

Селекционерът

Карлуш Кейрош пише история, готвейки се за трети Мондиал начело на Иран. Той пристигна през 2011-а и обеща страната да стане постоянен участник на планетарните шампионите, като до този момент спазва думата си.

Той постави основата на този ирански тим. Класира го за Мондиала през 2014-а, стори същото и преди четири години, преди да си тръгне след отпадане на полуфинал за Купата на Азия.

Бившият треньор на Реал (Мадрид) и помощник на Алекс Фъргюсън в Манчестър Юнайтед, отиде до Колумбия, а след това застана начело и на Египет, където загуби финала за Купата на Африка, а след това и баража за Мондиала.

Да, Карлуш Кейрош не успя да се класира за Мондиала с Египет, но в крайна сметка ще бъде част от този шампионат - начело на любимия си Иран.

Рокадата настъпи през септември. Макар хърватинът Драган Скочич да изведе Иран до най-убедителното класиране на страната до Мондиал, той бе уволнен, а на поста върнат Кейрош, който на 69-годишна възраст за трети път ще предвожда перстите сред най-добрите в света.

Снимка: Getty images

Съставът

Вратари: Алиреза Бейранванд (Персеполис), Амир Абезадех (Понферадина), Хосеин Хосейни (Естегал)

Защитници: Ехсан Хайсафи (АЕК Атина), Милад Мохамади (АЕК Атина), Мортеза Поуралиганджи (Персеполи), Рамин Резаеян (Сепахан), Хосеин Канаанизадеган (Ал-Ахли), Шоджае Калилзадех (Ал-Ахли), Садегх Мохарами (Динамо Загреб), Рузбех Чешми (Естегал), Маджид Хосейни (Кайзериспор)

Халфове: Вахид Амири (Персеполис), Алиреза Джаханбакш (Фейенорд), Саеид Езатолахи (Вейле), Мехди Тораби (Персеполис), Саман Годос (Брентфорд), Али Голизадех (Шарлероа), Ахмад Нуролахи (Шабаб Ал-Ахли), Али Карими (Кайзериспор), Милад Сарлак (Персеполис)

Нападатели: Карим Ансарифад (Омония), Мехди Тареми (Порто), Сардар Азмун (Байер Леверкузен)

Снимка: Getty images

Звездата

Иран няма своята суперзвезда в състава, но може би най-актуалният играч на тима в момента е нападателят Мехди Тареми.

Той играе за португалския Порто, като в последните сезони головете му са в основата на представяне на "драконите".

За два сезона той вкара 49 попадения, а през настоящата кампания прибави още 13 гола в 18 мача.

30-годишният Тареми показва ефективност и с националната фланелка, като е вкарал 28 гола за 60 мача, с които се нарежда сред най-резултатните иранци в историята.

Той обаче остава на светлинни години от вечната легенда Али Даеи (109 гола), далеч е и от партньора си в иранската атака Сардат Азмун (41 гола), който бе звездата на Иран по време на предишния Мондиал, но пък напоследък е в тежка голова суша.

Именно заради това погледите на иранските фенове са насочени към Тареми, в чието лице те виждат основния източник на голове.

Снимка: Getty images

Програма

21 ноември, 15 часа Англия - Иран

25 ноември, 12 часа Уелс - Иран

29 ноември, 21 часа Иран - САЩ

Букмейкъри

Иран съвсем логично е сред отборите с най-малки шансове за световна титла - коефициент от 501 поставя персите на трето място отзад напред.

Според букмейкърите доста малък е шансът на Иран изобщо да преодолее групата си, което е оценено с коефициент от 4.50, докато шесто поредно отпадане в групата е със ставка 1.18.

Иран е аутсайдер и в трите си срещи от групата, а според букмейкърите персите ще завършат Мондиала с една точка и по-малко от два вкарани гола.

Снимка: Getty images