Преди почти година град Сантос в Бразилия зарида, а сълзите впоследствие обхванаха цялата страна, защото Кралят на футбола вече не бе между живите. Пеле почина в края на 2022-ра след дълго боледуване и мъчителни последни дни, а още преди да е настъпила годишнината от неговата смърт, сълзите из улиците на Сантос отново потекоха.

Но този път те не бяха заради загубата на най-голямата легенда в клубната история и на бразилския футбол изобщо, а сълзите бяха заради това, което футболния тим сътвори на терена.

А след него вероятно мнозина са се вгледали в някой от десетките графити на Краля край "Вия Белмиро" и са въздъхнали с облекчение, че поне символът на Сантос си отиде преди да види най-големия срам в историята на клуба.

Става въпрос за факта, че клубът изпадна от елита на Бразилия.

Вероятно ще си кажете - какво пък толкова е станало. Нали всеки сезон навсякъде по света, където организирано се практикува този спорт, поне 2-3 отбора изпадат. А Земята все така продължава да се върти и сезоните се подновяват без сътресения.

Да, но Сантос бе част от бразилската Серия "А" в продължение на 110 сезона. Следващата кампания ще е първата в историята, който ще стартира без клуба сред най-добрите.

Бразилските медиите описаха хаотичните емоции на феновете.

Снимка: Getty Images

От сякаш естественото избухване в сълзи, до изблици на агресия, изразени в палежи на автомобили и масови безредици. До изпадането в шокова ситуация, в което феновете се прибраха по домовете сякаш на сън, не вярвайки на това, на което са станали свидетели.

А то наистина бе невиждано. Прецедент, който оставя най-популярният тим в страната Фламенго единствени със стопроцентов актив от участия в елита. Но постижението на Сантос не бе невероятно само на ниво Бразилия. То бе значимо и в световен мащаб, където още един от последните мохикани с най-дълги серии се прости с елитния си статут.

А ето които са най-впечатляващите серии.

Съвсем логично рекордьорите в това отношение са първенствата, които се провеждат най-отдавна в световен мащаб, като например тези от британския футбол.

На първо място се намира шотландският колос Селтик, койо е сред основателите на местната лига още пред 1890-а, като и до днес "детелините" не са се простили с елитния си статут. Това прави 133 години, или общо 127 сезона, защото войните прекъсват футбола в страната на няколко пъти.

Към момента Селтик е убедителен лидер в шампионата и все още няма поражение, като 134-ата година в елита е сигурна. А и с оглед тенденциите в шотландския футбол, само някакъв сериозен катаклизъм може да прекъсне тази серия.

Снимка: Getty Images

Такъв катаклизъм се случи например с големия градски съперник на "детелините". Става въпрос за Рейнджърс, който през 2012-а фалира и стопира серията си от поредни години в елита на 122. И макар вече от 11 години тази бройка да не се увеличава, Рейнджърс все така стои в челните позиции на класацията - на шестото място.

Веднага до Селтик се нареждат трите големи тима на Белфаст и Северна Ирландия. Става въпрос за гордостта на протестантите и най-успешен клуб по брой титли в света - Линфийлд, големият му съперник Гленторан, както и гордият представител на католиците Клифтънвил.

Трите тима подобно на Селтик са от 133 години в елита на страната, но все пак шотландците имат предимство в класацията, защото в този период е имало 127 шампионата в Шотландия срещу 122 в Северна Ирландия.

Ако се чудите защо няма английски тим в челото на тази престижна класация, то това е, защото най-дългата серия е тази на Арсенал, който обаче със своите 104 години непрестанно в елита е далеч от лидерите.

След изпадане през 1913-а, "топчиите" печелят промоцията си две години по-късно, но заради Първата световна война футбол на Острова няма в продължение на три сезона. Играта се завръща през сезон 1919/20 г., от който Арсенал нито веднъж не се е разделял с елитния си статут.

Но в световен мащаб това му отрежда едва 25-о място, а "артилеристите" ще имат нужда от още няколко сезона, за да успеят да достигнат дори и Сантош.

Снимка: Getty Images

Продължаваме с още впечатляващи серии, които все още не са прекъснати.

Веднага след шотландци и северноирландци намираме колосите на някогашната световна сила Уругвай. Това са Пенярол със своите 123 години в елита, както и Насионал със своите 122. Това е така, защото вторият клуб просто се включва в шампионата с година по-късно.

Може на нас да ни се струва незначително, но дори и тази година повече е повод за закачки и шеги между феновете на двата големи клуба на Уругвай.

По 117 години в елита имат парагвайските Олимпия и Гуарани, а първият отбор в континентална Европа по този показател е италианският Интер - 114.

"Нерадзурите" се включват в тогавашната "Прима категория" по-малко от година след създаването си. Това се случва през сеозн 1909/10 г., който завършва с шампионска титла. От онзи момент Интер единствен в Италия не се е разделял с мястото си в елита.

Ювентус имаше по-успешната серия до скандала "Калчополи", защото бе започнал в италианския елит от 1900-ата година, но пък през 2006-а се прости с с поредицата си, когато бе изхвърлен в Серия В.

Интер има 114 години в първа лига, а с две по-малко имат австрийските Рапид и Аустрия от Виена. Унгарският Уйпещ има 111 години на най-високо ниво, докато серията на Ференцварош приключи подобно на Ювентус през 2006-а, на кота 105.

Аякс е в елита на Нидерландия вече 106 години без прекъсване. В началото на този сезон грандът от Амстердам имаше леки колебания дали тази серия няма да свърши, записвайки серия ужасни резултати и дори стигнал до последното място. Но нещата се стабилизираха и май 107-ата година ще бъде факт.

Любопитен факт е, че Аякс не е №1 на страната по този показател. Спарта (Ротердам) прекарва 109 години без прекъсване в елита, като това се случва от 1893-а до 2002-ра. Онова изпадане на Спарта преди 21 години е истински шок за местния футбол, а любопитен факт е, че начело на клуба в онзи печален сезон е Франк Рийкард. Местната легенда прекъсва една велика серия, но това не го спира да застане начело на Барселона само няколко месеца по-късно.

Серии от над 100 години, които продължават и до днес имат отбори като аржентинския Бока (110), парагвайския Серо Портеньо (110), белгийския Стандард Лиеж (102), ирландския Бохемианс (102), нидерландския Фейенорд (102), египетския Ал Ахли (101), както и хърватските Динамо Загреб и Хайдук Сплит, които имат точно 100 поредни години елитен футбол (в Хърватия и по времето на Югославия).

Още един любопитен факт. През есента на 2018-а един часовник в Хамбург спря и все още не може да бъде пуснат. Местният Хамбургер се гордееше, че единствен сред германските тимове никога не е изпадал. Това бяха 99 години елитен футбол и 54 години с марка Бундеслига, които таймерът на "Фолкспаркщадион" гордо отчиташе. Но през 2018-а Хамбургер изпадна и не успя да закръгли поредните си сезони в елита на 100.

Снимка: Getty images

Испания си има своите три перфектни тима в лицето на Реал Мадрид, Барселона и Атлетик Билбао, но там най-висшата дивизия в първенството имат от 1929-а, което прави серията на тези отбори до момента на 94 години.

Първенецът на Азия пък се казва Персия от индонезийската столица Джакарта, който е във футболния елит на страната от вече 93 години.

Номер едно на България в това отношение е Левски, който е бил част от всеки шампионат от 1937-а до днес, което прави 86 години. Макар първият шампион на България да е излъчен през 1925-а, по онова време първенството се провежда на елиминационен принцип с областни квалификации и без изпадащи. Заради което началните години на родния футбол не фигурират в тази класация.

Ако подредим в списък само отборите, чиито серии продължават без прекъсване, то Левски е №40 в целия свят, непосредствено зад Динамо от Киев и Динамо от Тбилиси, които имат по година в елита повече.

У нас Славия пропуска да е наравно по брой сезони на най-високо ниво заради изпадането си през 1951-а, докато ЦСКА пропуска шанса да е в класацията на тимове без изпадане, заради фалита и събитията от 2015-а, и пращането на "червените" в аматьорския футбол.

Любопитно, че никога сред изпадащите не е бил Лудогорец, който е печелил титлата във всеки един от сезоните си в елита. Същото се отнася и за Крумовград, който обаче не фигурира в класацията, защото няма и завършен пълен сезон в първа дивизия. Настоящият е и дебютен за клуба.

Сантос от Бразилия спря вековното си броене и чака деня, в който броячът ще стартита отново.

А пък вечната класация чака да види кой ще е следващият издънил се дълголетник там.

Снимка: Getty images