Футболната есен у нас приключи, а родните клубове се отдават на прекалено дългата и доста нетипична за европейския футбол двумесечна зимна пауза. Официални мачове у нас ще има отново в средата на февруари, а този период по традиция е време за доста промени в родните клубове.

Доста често у нас те предприемат далеч по-кардинални спортно-технически рокади именно в тази зимна пауза, отколкото пред кратката 20-дневна почивка между сезоните през лятото. Но до подновяването на мачовете има твърде много време, а сега е моментът за равносметка на това, което се случи от средата на юли до декември.

В Първа лига се изиграха 20 кръга без един мач. По отново нетипична за западния футбол традиция, евроучастниците ни отложиха куп свои двубои, като в крайна сметка Лудогорец и ЦСКА 1948 не успяха да вместят своя никъде през есента. Освен това същите два тима не успяха да изиграят и Суперкупата на страната, която отново по крайно нетипична трафиция, ще се проведе чак през пролетта.

Голямата новина след тези 20 кръга без един мач е, че изненадващ, но пък заслужен лидер в класирането е Черно море.

Да бъдат есенен първенец се случва за първи път в историята на "моряците", които доказаха, че с постоянство, работа и дългогодишно доверие към качествен треньор като Илиан Илиев, могат да се постигат резултати. Трябва да отчетем, че Черно море е клуб с доста по-скромен бюджет от Лудогорец и ЦСКА, играчите взимат по-скромни възнаграждения от тези на Левски, ЦСКА 1948 и пловдивския Ботев, но въпреки това на върха в таблицата са "моряците".

Снимка: Bulphoto

За 20 мача те допуснаха само едно поражение - от Левски на "Герена", където още в самото начало на двубоя останаха с човек по-малко, а макар все още да изглежда трудно да повярваме, че Черно море ще може да издържи до самия край в това темпо, то няма как да подценяваме тим, който след 20 кръга е лидер.

Веднага след него, с три точки по-малко, намираме фаворитите за титлата Лудогорец (с мач по-малко) и ЦСКА. Двата тима изпратиха годината на домашната сцена с дерби в исторически мач помежду си. Последният двубой на "Българска армия" преди неговата реконструкция, в който разградчани успяха да измъкнат драматично 1:0 в добавеното време.

Така Лудогорец е с общ баланс 2-0 победи и голова разлика 4:0 над ЦСКА през есента, а поне на този етап разградчани изглеждат по-готовият състав за 13-а поредна титлата, отколкото "червените" да нарушат тази дълга хегемония.

Отново уточняваме, че в тези дълги два месеца твърде много неща може да се променят не само в тези тимове, но към момента ситуацията е такава. Лудогорец намери своя ритъм след най-слабия старт в елитната си история. Треньорската смяна преобрази разградчани, като макар все още да не виждаме спиращ дъха футбол, то сякаш в състава се завърна онзи шампионски манталитет.

Разградчани измъкнаха горещия и нервен сблъсък на "Армията", победиха многомилионната селекция на Фенербахче, изковаха драматичен успех в 95-ата минута над Спартак (Търнава), за да може две седмици по-късно да излъжат датския Нордселанд с 1:0 и да си осигурят европейско участие и през пролетта.

Сякаш останало малко на заден план, но шестото участие на Лудогорец в евротурнирите и след нова година е постижение, което си е впечатляващо на фона на представянето на останалите ни отбори на международната сцена.

Снимка: Bulphoto

При ЦСКА ситуацията се разви по доста различен начин. Ужасяващият старт на сезона едва не провали кампанията още в месеците, когато "червените" фенове се наслаждаваха на лятната си почивка.

Все пак с треньорската смяна и идването на Нестор ел Маестро нещата бяха закрепени, а в доста мачове ЦСКА показа манталитетът от миналия сезон - а именно, че успяваше да покаже характер и да спечели мачове, в които игрово не е на най-високо ниво.

"Червените" направиха впечатляваща серия от 14 мача без поражение, но с идването на есента се забелязаха и все по-сериозни игрови неволи за отбора. На няколко пъти "сигналната лампа" светваше силно, но сякаш съдбата и късметът покриваха тима. Нямаше обаче какво да спаси състава в последните два кръга, в които бе направен равен със Славия, за да дойде кошмара с въпросното поражение от Лудогорец.

Разбира се, че ЦСКА си остава все така замесен в тази битка за титлата, а паузата сякаш идва в точен момент за тима. "Червените" обаче ще трябва коренно да променят играта си, защото тя очевидно не отговаря на амбициите, които клубът афишира.

С оглед на срамния провал в Европа, загубите от Лудогорец, ремито с Левски и общо взето високите очаквания, може да заключим, че футболната есен не предложи кой знае колко радост за феновете на ЦСКА. Тя идва основно от факта, че започва работата по новия стадион, но това е с поглед в бъдещето.

Снимка: Bulphoto

Малко поводи за радост имаха и феновете на другия ни гранд - Левски. Те дойдоха още през лятото, когато за първи път от над 10 години европейското участие на "сините" не завърши с разочарование.

Левски изигра шест двубоя на международната сцена и загуби само един от тях. Да, отпаднаха от Айнтрахт след 0:2 във Франкфурт, но това си бе напълно логичен и очакван развой на нещата с оглед класата на двата тима. Онова 1:1 на препълнения "Васил Левски" в първия мач и голът на Фадига в последните години ще си остане скъп спомен за всеки "син" фен, но с това общо взето се изчерпаха всички приятни моменти за есента.

Левски ще посрещне Коледа на шестото място, на 14 точки от лидера. А именно в първото място изпълнителният директор Даниел Боримиров и треньорът Николай Костов се прицелиха в началото на сезона.

Левски е аут и от турнира за Купата, след доста срамно отпадане от разпадащия се тим на Хебър. Грандът е твърде далеч от убедителното представяне на терена, като над половината от 10-те победи на тима бяха постигнати драматично, в края на мачовете и с голяма доза късмет.

"Сините" не спечелиха половината си двубои, като в почти всеки един от тях и не заслужаваха победа, защото просто не бяха достатъчно убедителни в игрово отношение. С оглед показаното сякаш това пето място отива на отбора и ще трябва да настъпи знчително подобрение, защото битката за Европа този път се очертава да е доста по-жестока.

Снимка: Bulphoto

На четвъртото място е пловдивският Локомотив, който направи най-добрия старт в историята си и спечели девет от първите си десет мача. "Смърфовете" загубиха чак в 12-ия кръг, но от 23 септември до момента постигнаха едва две победи, което доведе до огромното изоставане от върха. На "Лаута" също така има куп неясноти от финансово и организационно отношение, което не помага в тази заплетена ситуация.

С три точки по-малко (35) и мач по-малко е показващият все повече стабилност тим на ЦСКА 1948. Левски също е с 35, Арда има 31, а в сметките за Европа трябва да включим и набиращиятскорост Ботев, който дълго време бе в зоната на изпадащите. Но след треньорската смяна на "Колежа", може би "канарчетата" са най-силно играещият тим у нас.

Ако продължи да показва същия футбол, Ботев е способен да догони отборите пред себе си и съвсем да заплете тази битка за европейските квоти.

Снимка: БТА

През есента наблюдавахме и огромната загадка Берое. Изпълненият с латино американци тим така и не показа постоянство, като се намира на деветото място, а акцент на полусезона си остава победата над Левски с 2:1.

Интересна трансформация претърпя и Славия. "Белите" направиха най-слабия си старт, смениха двама треньори, докато най-сетне не заложиха добре изпитания вариант Златомир Загорчич.

При него Славия веднага тръгна нагоре, на два пъти надигра ЦСКА, би и Лудогорец в Разград, като оставането в елита вече не стои на дневен ред.

Оставането на този етап изглежда обречена кауза за Етър, но това няма как да ни изненадва. "Болярите" са клубът с най-малък бюджет, а и запазиха огромна част от състава си от Втора лига, като разликата се вижда не само игрово, но и в класирането.

Етър е последен с едва 9 точки, с четири по-малко от Ботев (Враца) и със седем по-млако от Пирин, който на този етап заема позицията над директните изпадащи.

Но със сигурност битката за оцеляване и тази година ще е толкова интригуваща, колкото и тези на върха и за местата в Европа, а пролетта по родните терени със сигурност ще има какво да ни предложи.

Снимка: Ани Георгиева, beroe.bg

Ето и класирането след края на есенния полусезон:

1. Черно море 45 т.

2. Лудогорец 42 т. (мач по-малко)

3. ЦСКА 42 т.

4. Локомотив Пловдив 38 т.

5. ЦСКА 1948 35 т.

6. Левски 35 т.

7. Арда 31 т.

8. Ботев Пловдив 29 т.

9. Берое 25 т.

10. Крумовград 24 т.

11. Славия 21 т.

12. Хебър 20 т.

13. Локомотив София 19 т.

14. Пирин 16 т.

15. Ботев Враца 13 т.

16. Етър 9 т.