България победи Иран с 3:2 гейма (25:23, 23:25, 27:25, 18:25, 19:17) в контролна среща, играна в зала „Христо Ботев“. Това стана след като във вчерашната тренировъчна игра българите загубиха с 1:3 гейма от гостите, които се подготвят за дебютното си участие в Световната лига. Тимът, воден от легендата Хулио Веласко показа отлична игра във всички елементи като доста затрудни нашите с начален удар и комбинативност. Съставът ни, воден от Камило Плачи, имаше затруднения и допусна доста грешки в играта. Основни играчи за България бяха Георги Братоев, Стоян Самунев, Виктор Йосифов, Тодор Алексиев, Тодор Скримов, Цветан Соколов и либеро Мартин Божилов. В игра по-късно за кратко се появиха Борислав Апостолов, Тодор Вълчев и Николай Пенчев. За Иран Хулио Веласко заложи също на обиграните си титуляри. Либеро бе 165-сантиметровият Зариф. Преди 16-о участие на България в престижната комерсиална надпревара и гостуването ни на Франция (7-9 юни) националите ни показаха, че има още нужда от сработка като в самото началото на мача поведоха с 5:0 точки на съперника, което позволи да спечелят частта с 25:23, въпреки че бяха догонени на точка от иранците. Втората част започна убедително за гостите, но след 2 поредни точки на Тодор Алексиев се стигна до единственото изравняване (5:5), след което отново момчетата на Веласко взеха инициативата, допускаха по-малко грешки (8:6, 16:13, 22:19, 23:20). След две отлични отигравания на Виктор Йосифов българите стигнаха до 23:23, Стоян Самунев сгреши сервис, а Фаязи направи ас за 25:23 в полза на Иран. Третата част започна равностойно и след точка директно от сервис на Георги Братоев дръпнахме с 9:6. Гостите изравниха и взеха второто техническо прекъсване при 16:13 след два поредни аса на Гафур, Последва нов период на равностойно надиграване и от третия опит след проблеми на сервиса на иранците нашите успяха да вземат частта с 27:25. Четвъртият гейм бе също в полза на Иран като в него след първото техническо прекъсване при 8:4 в полза на гостите като център се появи Борислав Апостолов. Нашите обаче не успяха да се организират и загубиха с 18:25. Тайбрекът бе още по-драматичен. На техническото прекъсване Иран водеше с 8:7, но след отлична защита и три поредни точки поведохме с 11:8. Стигна се до ново изравняване до 12:12, след което отборите играеха точка за точка. България изпусна два мачбола и Иран поведе с 16:15. Цецо Соколов обаче се превърна в герой за нашите, след като при 17:17 първо направи ас с помощта на мрежата, а след това с още една точка от начален удар донесе победата за България. Дебютът си в Световната лига Иран ще направи в група В с отборите на Русия, Италия, Куба, Сърбия и Германия, но в София възпитаниците на Веласко показват много стабилна игра и израстването си в последните години, в което те записаха първо и второ място на Азиатските игри, участие на Световно първенство и страхотни двубои на Световната купа. В зала „Христо Ботев“ контролата изгледаха националите, които в момента се възстановяват от контузии Теиодор Салпаров, Николай Учиков, Станислав Петков и други, а също така изявени бивши и настоящи играчи и треньори. На публиката също бе интересно, имаше моменти на бурни скандирания „Българи юнаци!“ и имената на отделните ни национали. Волейболуистите на Иран също имаха своя агитка, която на моменти се заиграваше с нашите. Последната контрола България – Иран преди заминаването за Франция е утре /събота/ от 17.30 часа в зала „Христо Ботев“ при вход свободен.