До сега в Световната лига България има 4 победи над съперника си тази нощ Аржентина. Домакините на финалната шестица обаче са ни надигравали 3 пъти, като в мач именно от тази финална фаза на престижната надпревара през 2011-та в Гданск ни сразиха с 3:0 гейма. За националния ни отбор по волейбол това е 16-то участие в Световната лига. До сега най-предното ни касиране е 4-то място (1994, 2004, 2006 и 2012 година). Пети сме били през 1995, 2003, 2005, 2007 и 2011 година, шести през 1997-ма. Гаучосите пък имат едно участие по-малко, като имат едно 4-то място през 2011 в Полша, два пъти са 5-ти (2009 и 2010 година) и шести през 1999 година. Последните два сблъсъка България – Аржентина бяха съвсем скоро и с пълна рода доминация. В груповата фаза на Световната лига и група А, българските национали сразиха гаучосите в Арена Армеец. На 22 юни пред 12500 зрители взехме успех с 3:0 гейма (25:18, 25:21, 25:16) за час и 16 минути игра. Цветан Соколов записа 20 точки, а 10 добави Тодор Алексиев. Тогава Хавиер Вебер също не можеше да използва Конте, като Соле и Кастелани стигнаха до по 8 точки. Ден по-късно пак пред пълни трибуни в София тимът ни воден от Камило Плачи взе победата с 3:1 гейма (17:25, 25:19, 25:21, 31:29). Тогава гостите загатнаха за техничната си игра, като Романути ни взе 17 точки, а по 10 направиха Соле, Перейра и Крер. Два часа и две минути ни бяха нужни за успеха, за който съдиите ни подариха 2-3 точки, а 23 точки допринесе Соколов, а Алексиев – 21. Миналата година България и Аржентина отново бяха в една група в Световната лига като си размениха по 2 победи. В тези четири мача Хавиер Вечер изпробваше различни схеми, като включваше други 10 играчи, които сега не са в тима. Първо аржентинците ни победиха във Франкфурт с 3:0 гейма (25:16, 25:18, 25:21) за 73 минути. Матей Казийски записа 10 точки тогава срещу по 13 на Конте и Перейра. След това селекционерът ни тогава Радостин Стойчев прецени да не бъдем с пълния си състав за следващите два турнира от груповата фаза и дори като щаб заминаха Найден Найденов и Георги Петров. В Буенос Айрес бяхме победени от Аржентина с 3:1 гейма (25:22, 24:26, 25:21, 25:17). Тогава сега отсъстващият Факундо Конте реализира 22 точки, а за нас Цветан Соколов и Валентин Братоев записаха съответно 18 и 13 точки. След това в Гимараеш победихме с 3:2 гейма (22:25, 25:11, 26:24, 17:25, 15:11). Соколов тогава ни зарадва с 29 точки, а Валентин Братоев със 16. Иван Кастелани пък постигна 21 точки за съперника. На 30 юни вече в Арена Армеец България пак победи с 3:2 гейма (25:19, 21:25, 24:26, 25:11, 15:12) след 19 точки на Тодор Алексиев и 14 на Виктор Йосифов. На финали на Световна лига България и Аржентина имат 1 мач помежду си. В Гданск на 7 юли 2011 година бяхме сразени и надиграни от тима на Хавиер Вебер с 3:0 гейма (25:17, 25:22, 25:22). Цветан Соколов тогава ни отсрами с 14 точки, а Матей Казийски с 10, но 19 ни направи Факундо Конте и 13 Федерико Перейра. В тима на Хавер Вебер най-познат е разпределителят Лучиано Де Секо, който защитава цветовете на италианския Копра Пиаченца. Останалите момчета са основно звезди в местното първенство, но а почитателите имена като Кирога, Крер и Соле са познати. Най-ръстов аржентински национал е Пабло Крер със своите 205 см, а три по-нисък е Себастиан Соле. Либерото Алексис Гонсалес е най-възрастен като след 3 дни ще стане на 32 години.