Българският национален отбор стартира по най-добрия начин участието си във финалите на Световната волейболна лига, налагайки се над домакините на форума от Аржентина с 3:1 (28:26, 25:23, 20:25, 25:23). Първата среща от група „D”, в която е и съставът на Италия, се игра в зала  “Естадио Истас Мавинас“, пред около 5000 зрители в Мар дел Плата и не бе никак лека за възпитаниците на Камило Плачи, който започна в състав: Соколов, Алексиев, Йосифов, Скримов, Георги Братоев и Салпаров. Първата част започна със сериозен брой грешки на българите от начален удар, общо осем на брой, а това позволи на домакините да поведат в резултата с 18:13. „Лъвовете” обаче успяха да се върнат в мача и дори да обърнат резултата, тъй като хаосът край съдийската маса спря играта на два пъти за повече от 5 минути, а това бе използвано от треньора Плачи за тактически указания и след непредвидената пауза тимът ни изглеждаше преобразен, като в края на гейма успяхме да спасим два геймбола за Аржентина и след важни успешни отигравания на Скримов затворихме гейма с 28:26 в наша полза. Това даде самочувствие на нашите момчета и блокадата ни заработи, както и сервисът, докато аржентинците започнаха да грешат от начален удар. При 15:11 за нашите последваха 3 поредни грешки и въпреки че до първото техническо прекъсване оставаше едва точка, Плачи побърза сам да вземе тайм-аут. При 16:14 за България последва ново отпускане, дало възможност на Аржентина да поведе с 2 точки, но прецизната игра на Соколов и Алексиев до мрежата в крайна сметка ни позволи да вземем и втория гейм с 25:23. В третия концентрацията на българите видимо спадна. И въпреки, че в началото играта вървеше точка за точка, последваха грешки на Соколов и Йосифов при сервис, а на Скримов - при посрещане, както и няколко съдийски реверанси, за да дойде техническото прекъсване при резултат 16:14 в полза на гаучосите. После те увеличиха разликата до 6 точки и при 23:17 нашите успяха да намалят изоставането си до 3 точки, но за повече нямахме сили и Аржентина затвори гейма при резултат 25:20. Четвъртият гейм премина през множество обрати и нова серия съдийски реверанси към домакините. При резултат 8:7 за Аржентина реферите дори показаха червен картон на Соколов заради оспорване на решението им да отсъдят чиста атака за гаучосите при очеваден аут на звездата им Диего Кирога. Картонът автоматически прибави нова точка в полза на Аржентина и вместо да изравним резултата, домакините дръпнаха с 3 точки. В тези минути Тодор Скримов започна да греши и след две последователни неточни отигравания при посрещане Камило Плачи предприе познатата смяна, заменяйки го с Валентин Братоев. Ключовият момент в гейма дойде при резултат 18:17 в полза Аржентина, когато Цецо Соколов поведе отбора със страхотни отигравания, довели до 19:18 в наша полза.