ФИФА отхвърли жалбата на БФС и остави в сила наказанието за расизъм. Така българският национален отбор трябва да играе следващата си световна квалификация срещу Малта пред празни трибуни. Организацията на Сеп Блатер също така наложи и глоба за БФС в размер на 35 000 швейцарски франка. ФИФА наказа националния отбор на България да играе без публика в следващия си домакински мач от квалификациите за Мондиал 2014, който е срещу Малта на 22 март 2013 година. Причина за санкцията са расистки скандирания по време на двубоя срещу Дания на 12 октомври 2012 година, отправени срещу Патрик Мтилига. Левият бек на гостите, който е от танзанийски произход, влезе като резерва в 54-ата минута на двубоя, след което бе освиркван от част от феновете на стадион Васил Левски при някои свои отигравания с топката. В 73-ата минута на срещата в София бе отправено предупреждение към публиката да спре със задявките си с датския бранител, след което освиркванията към Мтлига значително намаляха и мачът завърши при равенство 1:1. Освен това ФИФА предупреждава, че ако инцидентите се повторят, може да се стигне до служебни загуби, отнемане на точки и дори до изхвърляне на България и Унгария от световните квалификации. Унгарците са наказани за антисемитски обиди по време на мача им срещу Израел.