Нургюл Салимова ще започне Турнира на претендентите за световната титла по шахмат с рекордно висок рейнтинг от 2432 точки, информира БТА.

В обновената ранглиста на ФИДЕ за месец април 20-годишната българка бележи ръст от шест ЕЛО точки и за пръв в кариерата си преминава границата от 2430.

Градацията в коефициента на Салимова се дължи на силното ѝ представяне на Откритото първенство на Исландия през март, на което тя завърши на второ място при жените и на 19-о в генералното класиране.

За април месец финалистката от последното издание на Световната купа заема 36-о място в световната ранглиста при дамите. Единствената българка, която е пред нея, е бившата световна шампионка Антоанета Стефанова, която е на 27-ма позиция с ЕЛО от 2447. Стефанова и Салимова са и единствените две българки в топ 100 на женската ранглиста.

Въпреки прогреса си, Нургюл Салимова остава най-ниско ранкираната участничка в Турнира на претендентите. Тя е единствената извън топ 15 на ранглистата. Единствената друга шахматистка извън топ 10 е индийката Вайшали Рамешбабу (номер 15 в света). Със своите 20 години Салимова е и най-младата участничка.

Турнирът на претендентите за световната титла ще бъде открит ще се проведе в канадския град Торонто и ще бъде открит в сряда. Първият кръг е в четвъртък и в него Салимова ще играе с черните фигури с украинката Анна Музичук. Наградният фонд на турнира е общо 250 000 евро, а победителката в него ще срещне китайката Цзю Вънцзюн в мач за световната титла.