Около 10 000 хиляди зрители, голяма част от българките герои от САЩ ’94, звезди и ветерани на Астън Вила, както и действащите все още футболисти Димитър Бербатов и Мартин Петров, се включиха в благотворителния мач “Благодарим ти, Стан“ в подкрепа на отказалия се от активния спорт Стилиян Петров, съобщи репортер на Novsport.com. Приходите от двубоя, който се игра на националния стадион „Васил Левски” ще отидат за децата, болни от левкемия, а един срещу друг на терена се изправиха легендите на България и тези на Астън Вила. Българите спечелиха с 4:2, но това съвсем не бе най-важното в случая, тъй като шоуто под изсипалия се дъжд над Националния стадион бе пълно и в подкрепа на една голяма личност – незабравимия и сърцат капитан Стилиян Петров. Самият той направи видео обръщение към българите, защото все още не може да лети и да се прибере от Англия, но изрази подкрепата и благодарността си както към феновете, така и към представителния тим на България. В мача участие взеха почти всички играчи, записани в списъка на легендарния треньор Димитър Пенев, включително настоящият селекционер на „трикольорите” Любо Пенев и избраният за наставник номер едно в „А” група през този сезон Христо Стоичков. Последният изкара на терена едва 10 минути, но не пропусна да отправи закачка към рефера на двубоя Антон Генов. “Тия и тримата също са корумпирани“, обяви в типичния си стил Камата, докато се снимаше с капитана на легендите на Астън Вила и съдийската бригада. Началото на мача бе спокойно, а в 19-ата минута, известна вече в цяла Европа като „минутата на Стенли”, двубоят бе прекратен, за да могат публика и футболисти да изразят с аплодисменти подкрепата си за Капитана. Малко след това Мартин Петров, който замени Христо Стоичков, откри резултата, след като бе изведен от Бербатов сам срещу вратаря и елегантно го преодоля с прехвърлящ удар. Статуквото бе възстановено в 31-ата минута, когато легендите на Вила организираха контраатака, завършена точно от Мартин Карутърс, но след паузата българите се разиграха и отбелязаха още три попадения. В 51-ата минута Марто върна жеста на Берба и го изведе, за да може нападателят на Фулъм да вкара атрактивно с пета за 2:1, а в 70-ата отново Карутърс се разписа за 2:2. Само минута след това обаче отново Бербатов реализира, след като спря топката на гърди и от воле я прати в мрежата за 3:2, а крайния резултат оформи Петър Михтарски пет минути след третото попадение за легендите на България. След края на мача, който бе изгледан от футболистите на националния ни отбор, президента на БФС Борислав Михайлов и министъра на физическото възпитание и спорта Петър Стойчев, Стилиян Петров изрази благодарността си към всички присъствали и обяви, че ще дари 10 000 паунда на фондация за деца, болни от левкемия. Състав на България за благотворителния мач: 1. Здравко Здравков, 2. Радостин Кишишев, 4. Цанко Цветанов, 5. Петър Хубчев, 6. Златко Янков, 8. Христо Стоичков, 9. Любослав Пенев, 10. Наско Сираков, 11.