Сензациите на тазгодишния Уимбълдън продължават с пълна сила, но тази със сигурност е най-голямата! Кралят на тревата и седемкратен шампион в турнира Роджър Федерер отпадна още във втория кръг след загуба от 116-ия в световната ранглиста Сергей Стаховски със 7:6 (5), 6:7 (5), 5:7, 6:7 (5). о този начин бе сложен край на невероятната серия от 36 поредни четвъртфинала на турнири от Големия Шлем, а за последен път Федерер загуби преди да достигне тази фаза на турнира на Ролан Гарос 2004 г., когато бе спрян от Густаво Куертен. Освен това швейцарецът ще изпадне извън Топ 4 на света и след Уимбълдън ще се намира на пета позиция в ранглистата - нещо, което не му се беше случвало от 23 юни 2003 г. От самото начало Стаховски заигра на много високо ниво, а първият сет стигна до тайбрек, в който все пак швейцарецът спечели със 7:5. Очакваше се, че оттук нататък ФедЕкс ще вземе рутинно мача, но вместо това украинецът продължи да играе брилянтно, движеше се чудесно по корта, а всеки негов удар влизаше в корта. Това доведе до нов тайбрек, който този път бе спечелен от Стаховски. В третия сет украинецът направи решителен пробив в последния момент и поведе с 2:1. В четвъртата част Федерер отново не успяваше да намери отговор на вдъхновената игра на съперника му. Стаховски, който записа едва първата си победа над играч от топ 10, проби, Федерер все пак се върна в мача, но в тайбрека отново украинецът бе по-добрият и заслужено сътвори невероятната изненада да отстрани най-великия играч в историята на тениса. За разлика от Федерер, напред продължава друг от фаворитите Анди Мъри, който победи с 6:3, 6:3, 7:5 Йен Ксун Лу.