Байерн Мюнхен победи Барселона с 2:0 в голямото дерби на втория кръг от груповата фаза в Шампионска лига.

Срещата на "Алианц Арена" идваше да покаже дали каталунският гранд, вече с треньор Шави и Роберт Левандовски на върха на таката, е готов най-после да се противопостави на своя кошмар от последните години.

Отговорът изглежда не е се е променил, тъй като баварците и без поляка в състава си направиха голям мач и го спечелиха за четири минути в началото на второто полувреме, когато вкараха два гола. Точни бяха Лукас Ернандес и Лерой Сане. Двубоят се игра на бясно темпо и беше един от най-хубавите от началото на Шампионска лига.

ВИЖТЕ РЕПОРТАЖ ОТ ДВУБОЯ ТУК >>>

След него отборът на Юлиан Нагелсман взе втора победа в "групата на смъртта" "C" и води еднолично, като преди седмица надви и Интер. Барса остава с категоричния успех над Виктория Пилзен, а днес може да съжалява, защото направи не малко пропуски. Два от най-значимите бяха на Левандовски, който не успя да накаже бившия си отбор, а единственото, от което може да е доволен, е топлото посрещане от феновете. През втората част пък Педри удари греда.

Победата е пета поредна за Байерн срещу този съперник, като в това число влизат двете с по 3:0 в тази фаза на турнира преди година, както и унизителното 8:2 в четвъртфиналите през 2020-а.

Днес В 18-ата минута Левандовски бе на сантиметри от това да порази бившия си отбор, когато получи страхотно подаване от Гави, вдигна си топката с първото докосване и с второто я прати малко над напречната греда. Три минути по-късно полякът тества Мануел Нойер, като стреля с глава право в обсега му. В тези моменти Байерн имаше и проблем заради контузия на Бенжамен Павар, който бе заменен принудително.

Мачът продължи да се играе на много високо темпо, а в средата на полувремето Байерн взе инициативата и направи няколко опасни атаки. В една от тях Лерой Сане намери Марсел Забитцер и последва удар покрай вратата. Малко преди това в другия край на игрището Левандовски и Рафиня направиха двойно подаване преди бразилецът също да стреля встрани. В края на полувремето рожденикът Томас Мюлер имаше шанс да вкара след центриране на Джамал Мусиала, но Садио Мане куриозно му попречи.

В самото начало на втората част Барса отново показа своята атакуваща мощ в ситуация, в която дебютантът в Шампионска лига Рафиня стреля силно, но отново покрай вратата.

Байерн веднага отвърна с тежък шут на Леон Горецка от границата на наказателното поле, но Марк-Андре Тер Щеген отрази. При последвалия корнер в 50-ата минута баварците откриха резултата. Йошуа Кимих направи центрирането и Лукас Ернандес засече с глава от непосредствена близост. Сериозна колективна грешка от каталунците.

Само четири минути по-късно резултатът вече беше 2:0. Мусиала като на шега изведе Сане и той надбяга защитата на Барса преди да прати топката технично покрай Тер Щеген. Цялата атака на баварците беше фантастична. Каталунците бяха в нокдаун и малко след това Мусиала стреля неточно при поредната бърза атака на домакините.

В 63-ата минута Барса по чудо не вкара попадение Левандовски пусна много находчив пас към Педри и той се озова сам срещу вратаря. Опита технично да го преодолее, но от много близка дистанция прати топката в страничната греда.

До края на мача баварците успяха умело да успокоят темпото и да не позволят на съперника да погледне повече към вратата на Нойер. В следващия кръг те приемат Виктория Пилзен, а Барса играе на "Камп Ноу" с Интер.