Критикуван, останал без отбор и изживяващ може би най-ужасния си сезон в кариерата, Кристиано Роналдо отново избухна на голямата сцена, при това с рекорд.

Суперзвездата на световния футбол поведе своята Португалия със сълзи на очи по време на химан, към победа с 3:2 над Гана, в мач от Група "Н" на турнира. Галерия от мача вижте тук >>>

Роналдо вкара първия гол в мача в 65-ата минута от дузпа, с което се превърна в първия играч в цялата история на футбола, вкарвал гол на пет различни първенства.

От дебюта си през 2006-а до днешната вечер 16 години по-късно, Роналдо отново доказа своето величие и постави рекорд, който освен за неоспорима класа, говори и за впечатляващо дълголетие на терена.

Но шоуто в двубоя не свърши само с Роналдо и рекордния му гол, а то бе дело и на двата тима на терена, които през втората част безспорно сътвориха полувремето на турнира.

Пет гола, четири от които паднаха в рамките на 15 минути и вълнуващи мигове, в които индивидуалната маса и сякаш опита в подобни тежки битки се оказаха решаващи, а тези компоненти бяха на страната на Португалия.

Разбира се, понякога е нужна и огромна доза късмет, а португалците я имаха в 99-ата минута, когато вратарят им Диого Коща наивно пусна топката пред себе си, опитвайки да забави времето, без да подозира, че зад него дебне ганайски нападател.

И Иняки Уилямс успя да му вземе топката, но подхлъзване го лиши от това да сътвори един от най-комичените голове в историята на футболните Мондиали.

Снимка: Getty images

Първата част започна спокойно и без рискове от страна на двата тима - нещо, което сякаш се превърна в запазена марка на това първенство.

Все пак Португалия бе по-активният тим, макар това да не водеше до някакви чисти положения.

Два шанса имаше Кристиано Роналдо, но те определено не бяха в графата "чисти". Първо той бе изпреварен от ганайския вратар със сантиметри, а след това ударът му с глава при центриране от корнер мина встрани.

До края на това полувреме имаше още една интересна ситуация, но тя бе ключова и предизивка редица спорове, защото при нея гол на Кристиано Роналдо бе отменен.

Решението на съдията бе, че португалецът е извършил нарушение при борбата си с ганайски бранител, като странно американският рефер даде сигнал преди Роналдо да вкара. Така ситуацията не попадна сред тези, които ВАР може да преразгледа.

Със сигурност спорна ситуация, при която не останахме убедени, че нарушение има.

За разликата от първото полувреме, второто бе изключитлено вълнуващо и ни предложи страхотни емоции и страхотен футбол. Няма да е пресилено да кажем, че това бе най-доброто полувреме от старта на Мондиала.

Португалия очевидно започна по-усилено да търси гола и съдбата им предостави уникален шанс, когато в 64-ата минута Роналдо влезе в наказателното поле и бе фаулиран от Мохамед Салису, а реферът посочи бялата точка по същия категоричен начин, с който отмени и гола през първата част.

Ясно бе, че няма кой друг освен Роналдо да застане зад бялата точка и португалският капитан вкара безкомпромисно за 1:0.

По този начин той стана първият, вкарвал на пет различни Световни първенства.

Но португалската радост бе твърде кратка, защото минути по-късно отлична ганайска атака завърши с гол.

Мохамед Кудус опита центриране от левия фланг, което мина между краката на двама португалския бранители и отиде право в краката на опитния ганайски нападател Андре Аю, който хладнокръвно прати топката във вратата.

Резултат 1:1 само в рамките на няколко минути, а това не бе краят на шоуто.

Това шоу обаче бе дирижирано само и единствено от състава на Португалия, който седем минути сред изравнителния гол нанесе два смъртоносни удара и сякаш реши всичко в мача.

Първо Жоао Феликс бе изведен по перфектен начин от Бруно Фернандеш и вкара за 2:1, а по-малко от 120 секунди след него гол вкара и появилият се от пейката Рафаел Леао.

Но както се създаде впечатление, че всичко в мача е решено, накарло португалският селекционер да извади звездите си в атака от терена, непримиримите "черни звезди" се врънаха в мача.

В предполседната 89-а минута Осман Букари се възползва от рикошет и вкара с глава за 2:3, което направи даденото 9-минутно продължение на мача драматично.

Това продължение можеше да произведе и един от най-комичните моменти в историята на Световните първенства, защото секунди преди края португалският страж Диого Коща наивно пусна топката пред себе си в опит да спечели време.

Той обаче не подозираше, че зад него дебне Иняки Уилямс, който му открадна топка, но за негово съжаление с еподхлъзна и едва изстреля топката към вратата, която португалския бранител догони и спаси победата.