Италия се класира за четвъртфиналите на Европейското първенство по футбол след много драматичен мач срещу Австрия на "Уембли".

Скуадра Адзура триумфира с 2:1 в среща, в която всички голове паднаха в продълженията по 15 минути, като преди това двата тима не си вкараха в редовното време. Голове на Федерико Киеза и Матео Песина в първото продължение зарадваха Роберто Манчини, а през второто Саша Калайджич върна едно попадение за австрийците, което обаче се оказа недостатъчно.

Световните шампиони от 2006-а показа характер в мач, който можеше да завърши по всевъзможен начин. Австрийците от своя страна дадоха да се разбере, че мястото им в елиминациите не е случайно и те дори можеше да победят в редовното време. Гол на Марко Арнаутович бе отменен заради ВАР, а системата бе и причината да не им се отсъди дузпа.

Като цяло тази среща ще остане като една от най-запомнящите се на турнира, тъй като в нея имаше върховно напрежение. Феновете на "Уембли", макар и само около 15 хиляди, бяха на нокти през цялото време, защото пропуските идваха един след друг и до последно не се знаеше кой ще е краен победител. Италианците направиха много силно първо полувреме, но през второто съперникът им бе като преобразен. В крайна сметка всичко се реши в първото продължение с два светкавични гола на отбора-фаворит.

Хората на Роберто Манчини не загубиха и така постигнаха 31-и пореден мач без поражение, с което подобриха абсолютния си исторически рекорд. Освен това подобриха и върховото си постижение за най-много минути без допуснато попадение. Те ще искат да запазят тази тенденция за четвъртфиналите, където ще играят срещу Белгия или Португалия на 2 юли в Мюнхен.

Италия започна устремно мача и изобщо не чакаше да разучава съперника или нещо подобно. Острите атаки следваха една след друга и най-често те завършваха с пасове зад австрийската защита.

В 14-ата минута при един такъв Лоренцо Инсиние отправи техничен удар, но в ръцете на Бахман. Две минути по-късно дойде една от най-добрите им ситуации през първото полувреме. Барела получи пас от Спинацола и отправи силен удар, който бе спасен с крак от вратаря.

На другата врата Австрия опита чрез удар на Марко Арнаутович, който мина над вратата. Нападателят получи супер пас от Марсел Забитцер.

В 32-ата минута Чиро Имобиле бе близо до това да вкара един от головете на турнира. Негов далечен изстрел падаше по перфектен начин, но за негово съжаление срещна страничната греда.

До края на полувремето Италия бе пълен господар на терена, но стигна само до един опасен удар - такъв на Спинацола по земя, който също бе спасен от вратаря.

Австрия излезе като преобразен отбор и вкара в 65-ата минута. Лайнер центрира и Давид Алаба отклони с глава за Марко Арнаутович, който от близка дистанция преодоля Донарума. ВАР обаче отмени попадението заради засада.

След 70-ата минута Мануел Локатели и Лоренцо Инсиние последователно завършиха по несериозен начин много добри атаки на Скуадрата. Малко след това Австрия имаше основание за дузпа за удар с лакът срещу Лайнер, но ВАР съзря, че и в тази ситуация има засада.

В 83-ата минута Берарди се превърна в длъжник за Скуадрата. Той получи страхотно центриране от Спинацола и абсолютно непокрит реши да прави странична ножица, вместо да си спре топката. Резултатът бе кошмарен.

До края Австрия игра уверено и стигна до равенство в редовното време. Италия обаче подобри рекорда си за най-дълъг период без допуснат гол.

В началото на продълженията моментът за Италия дойде. Федерико Киеза направи пропуск, като ударът му бе спасен. Още в следващата атака обаче той се поправи със страхотно преодоляване на Лаймер и моментален удар с левия крак от малък ъгъл - 1:0 в 96-ата минута.

В последната минута на първото продължение Лоренцо Инсиние изпълни по страхотен начин пряк свободен удар, но последва фантастично спасяване на Бахман. Още в следващата атака обаче вторият гол дойде. Италия нанесе решителния си удар чрез гол на младия Песина чрез хубав удар с левия си крак.

В самото начало на второто продължение Донарума също показа рефлекса си след страхотен шут от дистанция на туко що влезлият Луис Шауб. В 111-ата минута Марсел Забитцер бе на сантиметри от попадения, но стреля в аут, след като преди това негов друг удар бе блокиран.

В 114-ата минута Австрия заслужено стигна до своя гол. След центриране от корнер високият 2 метра Саша Калайджич плонжира на близката греда и от почти нулев ъгъл прати топката във вратата - 1:2. До края символичните гости опитаха да изравнят, но опитната отбрана в синьо се справи.

ИТАЛИЯ: Донарума, Ди Лоренцо, Ачерби, Бонучи, Спинацола, Барела, Жоржиньо, Верати, Берарди, Инсиние, Имобиле

АВСТРИЯ: Бахман, Лайнер, Хинтерегер, Драгович, Алаба, Грилич, Лаймер, Шлагер, Забитцер, Баумгартнер, Арнаутович