Швеция победи Словакия с 1:0 в мач от група "Е" на Европейското първенство по футбол.

Двата тима предложиха много битка и не особено интересен футболен спектакъл, но в крайна сметка Швеция грабна трите точки в мача, които може да са с цената на класирането към осминафиналите.

След геройското нулево реми срещу Испания преди дни, шведите вече събраха актив от 4 точки, а както знаем това е актив, който почти сигурно ще осигури на отбора място поне сред най-добрите трети отбори в класирането.

Решителна за този шведски триумф се оказа отсъдената от рефера дузпа в 75-ата минута, която Емил Форсберг превърна в гол. Любопитно, че именно Форсберг бе човекът, вкарал последния гол за Швеция на голям форум. Той го стори на същия този стадион в Санкт Петербург в осминафиналите на Мондиала преди три години.

Преди този наказателен удар общо взето трудно се виждаше как някой от отборите ще отбележи. Все пак шведите бяха по-активни, докато Словакия завърши мача без отправен точен удар. Това със сигурност е добър показател за шведската отбрана, която след като удържа изключитлено силните в атака испанци, днес не даде на словаците изобщо да се доближат до вратата им.

След победата си над Полша в първия кръг, словаците очевидно излязоха да играят за реми, което може би в крайна сметка се оказа лоша стратегия. Сега отборът остава с 3 точки, преди да гостува на Испания в Севиля.

СНИМКИ ОТ МАЧА ВИЖТЕ ТУК >>>

Снимка: Getty images

Няма да е никак пресилено, ако кажем, че първата част на "Крестовски" в Санкт Петербург бе най-слабото полувреме от началото на Евро 2020.

Към нито една от вратите нямаше точен удар, а два тима тима дори не създадоха интересно положение.

Из терена имаше доста битка, доста нарушения и единоборства, но като цяло доста малко футболни моменти. Всеки опит за заплаха на една от двете врати бе след центриране, но през това полувреме опитите бяха крайно неуспешни.

Втората част бе по-интересна, а основната причина бе в доста по-атакуващата и агресивна Швеция, която видяхме на терена. Това бе логичен ход на нещата, защото скандинавците бяха тимът, който се нуждаеше повече от трите точки, докато ремито не бе лош вариант за Словакия.

Така постепенно Швеция започна да излежда по-опасно, а след час игра дойде и първото истинско положение. Таранът в атака Маркус Берг стеля отлично с глава, но и вратарят Мартин Дубравка показа отличен рефлекс и изби.

Последваха още няколко опасни атаки, завършили с удари с глава, както и един шут на Александер Исак, който накара Дубравка отново да показва отличния си рефлекс.

Но именно Дубравка бе в центъра на внимание в 75-ата минута. Исак пусна отличен пас към влезлия от пейката Робин Куайсон, който чукна топката покрай словашкия вратар и бе фаулиран.

Дубравка със сигурност можеше да избегне контакта, защото Куайсон пращаше топакта в аут и нямаше как да я достигне. Дузпата обаче бе факт.

С нейното изпълнение се зае опитният Емил Форсберг, който вкара за 1:0.

До края на мача е трудно да говорим, че Словакия успя да осъществи кой знае какъв финален натиск. Имаше хаотични опити, но освен няколко корнера и безлични центрирания, друга опасност пред шведската врата нямаше.

Със сигурност не можем да говорим за уникална продукция от двата тима, но може би с агресията си през втората част Швеция заслужаваше повече победата.

Преди утрешния мач между Испания и Полша, които са с мач по-малко, ситуацията в групата е следната: Швеция 4 т. Словакия 3 т. Испания 1 т. Полша 0 т.