Испания очаквано отстрани Швейцария на четвъртфиналите на Евро 2020, но трябваше да минава през ада на дузпите, за да го постигне след 1:1 в редовното време и при продълженията.

"Кръстоносците" изиграха героичен мач, в който бяха много близо до това да вземат още един голям скалп след този на Франция в четвъртфиналите. Този път обаче бяха много неточни при дузпите, изпускайки три от общо изпълнени четири и губейки с 1:3.

Швейцария игра близо 15 минути в края на редовното време с човек по-малко и 30 при продълженията след спорен директен червен картон на Ремо Фройлер за влизане срещу Алваро Мората. Преди това автогол на Денис Закария след удар на Жорди Алба донесе аванс за испанците, но капитанът Джердан Шакири изравни за Швейцария в началото на второто полувремe.

Героични намеси на непробиваемия вратар Ян Зомер пратиха мача в дузпи, но там колегата му Унай Симон го засенчи с фантастични намеси, спасявайки ударите на Шер и Аканджи, докато съотборникът им Варгас прати топката над вратата. Серхио Бускетс и Родри изпуснаха за Ла Роха, но се отърваха само с уплаха и отборът им продължава напред. Там ще срещне Италия на "Уембли" на 6 юли.

Испанците ще получат повече критики от своя съперник след този мач, защото освен попадението си в началото на мача бяха много беззъби в атака, подобно на мачовете с Швеция и Полша в груповата фаза. Това се промени след червения картон, но пък нападателите в бяло пропускаха куп изгодни ситуации с некачествени завършващи удари.

Симпатиите са за Швейцария, тъй като тимът игра героично и показа, че е готов да се противопостави на всеки един футболен гигант. Поколението, което се гради вече 10 години, можеше да направи нещо още по-голямо на това първенство, но нямаше достатъчно късмет.

Швейцарците направиха две много опасни контраатаки в началото на мача, като едната от тях завърши с блокиран шут на капитана в този мач Джердан Шакири.

Испания обаче поведе в резултата още в осмата минута. С известна доза късмет удар от дистанция на Жорди Алба рикошира в крака на Денис Закария и заблуди Ян Зомер. Това бе поредният автогол на първенството, а  всичко се случи след изпълнение на ъглов удар.

След попадението Испания продължи да владее инициативата и да пресира дълбоко своя съперник. В 17-ата минута получи правото да изпълни пряк свободен удар от опасна позиция, но Коке стреля сантиметри над вратата.

За първите 25 минути на срещата от Ла Роха бяха направили четири пъти повече пасове спрямо своя съперник. Това включваше и още едно центриране от корнер, което бе засечено с глава от Аспиликуета, но Зомер се намеси и улови.

След 30-ата минута Швейцария започна по-често да организира бързи остри атаки, като две от тях завършиха с удари с глава на Аканджи и Видмер, но все неточни.

Второто полувреме започна на високо темпо и в 56-ата минута Швейцария бе на сантиметри от това да изравни. След центриране в наказателното поле Денис Закария стреля с глава и бе съвсем близо до това да се реабилитира за автогола си. Унай Симон не помръдна, но бранителят нямаше късмет.

След час игра "кръстоносците" се втурнаха по-рисковано в атака и направиха още една хубава контра. Шакири пусна извеждащ пас към Цубер, който от малък ъгъл стреля, но последва спасяване на Симон.

Моментът на символичните домакини дойде в 68-ата минута. Капитанът Джердан Шакири се разписа след непростима грешка в отбраната на испанците и пас на Ремо Фройлер. Двамата централни защитници Еймерик Лапорт и Пау Торес отиграха ужасяващо една топка и подариха попадението.

А то стресна испанския тим и тимът се втурна в атака в следващите минути. Направи няколко опасни нападения, но швейцарската отбрана се справи.

В 77-ата минута Ремо Фройлер от "кръстоносците" получи директен червен картон от съдията Майкъл Оливър за ненужен шпагат срещу Алваро Мората. Закачи с бутоните глезена на нападателя, но въпреки това решението бе много спорно.

Испания се възползва веднага от численото си предимство и затегна обръча около противниковото наказателно поле, но съперникът стоя мъжки и не допусна кой знае какво напрежение пред Ян Зомер.

В първото продължение от 15 минути Испания натисна своя съперник и създаде голови положения, каквито нямаше в рамките на 90-те минути. Жерар Морено изпусна добър шанс след супер работа на Мората, а в 96-ата минута силен шут Жорди Алба влизаше под гредата, но бе спасен от впечатляващия Зомер. Секунди след това удар на Дани Олмо рикошира в колегата му Жерар Морено и мина на сантиметри от гредата. Швейцария оцеля.

Чудесата на вратата от Ян Зомер продължиха и след това. В стотната минута той направи фантастично спасяване след "дрибъл" с глава на Оярсабал и удар от почти нулева дистанция на Морено. Нападателят определено бе длъжник на Ла Роха.

В 103-ата минута Зомер отново се прояви - страхотен плонж след удар на Оярсабал. Героят от мача с Франция е един от най-добрите играчи на първенството.

Второто продължение започна с два удара на Дани Олмо - единият героично блокиран от Рикардо Родригес, а другият спасен от вездесъщия Зомер. След това испанците стреляха със халосни - нови удари на Бускетс и Морено. Швейцария с малко късмет и много сърце се докопа до дузпите.

Дузпите на Испания: Бускетс изпусна, Олмо вкара, Родри изпусна, Морено вкара, Оярсабал вкара

Дузпите на Швейцария: Гавранович вкара, Шер изпусна, Аканджи изпусна, Варгас изпусна