Уелс направи решителна крачка към елиминациите на Евро 2020 с победа над Турция с 2:0 в Баку.

Аарън Рамзи вкара в края на първото полувреме, а Конър Робъртс - в края на второто, а отборът им трябваше да спечели много по-убедително с оглед на превъзходството си и куп изпуснати отлични положения.

Бронзовите медалисти от миналото Европейско първенство обаче бързо ще забравят разочарованието от пропуските, след като вече имат 4 точки от първите два мача. Те спряха фаворизирания тим на Швейцария в първия си двубой в група А, сега победиха и Турция, срещу която също стартираха от позиция на аутсайдер.

Реално, вече няма какво да спре "драконите" от класиране за елиминациите, защото те със сигурност ще са най-малко трети, а четирите им точки дори при загуба от Италия в последния дуел, би следвало да са достатъчни за осминафинал.

Четирите най-добри трети тима от шестте групи също продължават.

Коравите типове от Уелс излязоха на стадиона в Баку срещу 11 съперници на терена и 30 000 по трибуните. Цялата местна публика мощно подкрепи турците и усещането бе като за домакински мач на южните ни съседи.

И въпреки това, още от първите минути, очевидно кой беше по-добрият тим на терена. И това не бе Турция.

Аарън Рамзи изпусна още в петата минута да открие след страхотен пас на Гарет Бейл. После отново той не вкара от още по-чиста позиция, пак след пас на лидера на тима с номер 11. И двете ситуации бяха направо лесни за класата на халфа на Ювентус.

Той обаче не сбърка в третия опит. Отново изведен по брилянтен начин от Бейл, Рамзи пусна технично топката под великолепния иначе вратар Югурчан Чакър, който направи страхотен мач.

Второто полувреме започна емоционално - подкрепяни от рева по трибуните, турците тръгнаха напред, изправени пред втора поредна загуба. Но вместо положенията да са за тях, пак Уелс изпускаше.

Първо Даниел Джеймс не вкара, после Рамзи стреля и Чакър пак отби по чудо. А в 60-ата минута дойде и златният шанс. Бейл нахлу в наказателното поле, събориха го и той си взе топката, за да вкара 34-ия си гол за националния тим от бялата точка. Но стреля от дузпата високо над вратата, изпускайки шанса да затвори мача за своите.

Настанаха нови емоционални минути, турците бяха окрилени от късмета, дошъл след пропуска на Гарет. Бурак Йълмаз изпусна най-доброто им положение (и единствено чисто за целия мач), а натискът бе основно с центрирания и опити да се набута топката в мрежата - буквално. Чак в 88-ата минута Дани Уорд, вратарят на уелсците, се наложи да спасява наистина опасен удар, но от над 25 метра.

В същото време на контраатаки Джеймс, Бейл и резервата Хари Уилсън изпуснаха невероятни положения за 2:0. Логичното все пак стана дълбоко в добавеното време, когато Бейл се разходи елегантно сред защитата и подаде на Робъртс за второто попадение.

С 4 точки и +2 голова разлика, Уелс вече мисли за осминафиналите.

Тази вечер Италия (3 т.) приема Швейцария (1 т.) в другия мач от второто завъртане в групата. Победа на швейцарците изхвърля турците от играта и на теория.

В противен случай те ще имат нужда да бият в последния мач и да се надяват на въртележка.