Григор Димитров отпадна на четвъртфиналите на Мастърса в Рим след загуба с 2:6, 6:3, 2:6 от Денис Шаповалов.

В срещата, която продължи почти 2 часа, българинът изигра най-слабия си мач от началото на надпреварата и не успя да намери нужния ритъм.

Непредизвиканите му грешки и слабите ретури не му дадоха възможност да покаже по-добро ниво от съперника, който бе далеч по-мобилизиран и устремен към евентуален мач с Рафаел Надал на полуфиналите.

Димитров взе втория сет, но това се случи след спад в играта на неговия съперник, който на свой ред не може да се каже, че изигра най-силния си мач в кариерата.

Всичко, сложено на везните, донесе заслужен успех за световния №14, който е негов първи в съперничеството с Димитров. До момента имаше две загуби.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Победата носи на Шаповалов място в топ 10 от понеделник, докато Григор ще се задоволи с ново влизане в топ 20, което е скок с три позиции.

Хасковлията започна пореден мач от турнира разконцентрирано и макар че в поредни три успя да стигне до победата, този път съперникът му бе твърде силен. В първия сет канадецът постигна два пробива и на свой ред не даде нито една възможност на съперника, като в неговите сервис геймове не се стигна до нито едно равенство.

Втората част бе далеч по-различна. Започна се с оспорвани геймове, а Григор първи проби, за да поведе с 3:1. Само че отново не намери сервиса си и пробивът беше върнат моментално. Този път българинът обаче бе мобилизиран и не бе готов да се предаде. Проби отново за 5:3 и затвърди, за да изравни сетовете.

Само че Шаповалов започна прекалено силно решителния сет. Играеше много агресивно и проби за 2:0. Поведе с 3:0 и от там нататък не бе готов да допусне нов спад в играта си. Съвсем комфортно довърши срещата и очаква Рафаел Надал или Диего Шварцман на полуфиналите.

Позитивното за Григор е, че стигна за втори път до четвъртфинал в Рим, като първият случай бе през 2014-а. Традиционно представянето му тук е слабо, но този път има от какво да е доволен с трите си добри победи.