Локомотив (Пловдив) загуби от Тотнъм с 1:2 в мач от втория квалификационен кръг на Лига Европа.

Носителят на Купата на България изигра силен мач, в който затрудни до краен предел далеч по-именития си съперник, карайки го да прави късен обрат в края на мача. Тотнъм, който преди 15 месеца игра финал в Шампионска лига и е с 138 пъти по-скъп от Локомотив, очакваше лесен мач на "Лаута", но не бе далеч от шокиращо отпадане.

Макар да бе тотален аутсайдер в мача, отборът на Локомотив се бранеше отлично, а 20 минути преди края издебна своя миг, като откри резултата чрез Георги Минчев.

За съжаление миг невнимание и изчистена с ръка топката от голлинията означаваха дузпа за Тотнъм и червен картон за бранител на пловдивчани. В получилата се суматоха, съдията изгони и втори играч на Локомотив на терена. Хари Кейн изравни от дузпата, а вече с 9 на терена, за родния тим бе изключително тежко, като логично Тотнъм стигна до обрат пет минути преди края.

Все пак Локомотив може да е горд от показаното, като напълно опроверга всички мнения и очаквания за разгромна победа на Жозе Моуриньо и компания.

Тези мнение се прокрадваха както у нас, така и в Англия, но Локомотив игра смело, като напуска турнира с високо вдигната глава.

Снимка: Getty images/Gulliver photos

Напълно според очакванията, Тотнъм започна срещата доста активно и с нужното самочувствие, докато в действията на пловдивчани се забелязваше напрежение, вероятно от сериозното име на опонента.

Още в началните минути "шпорите" организираха контраатака, при която Мартин Луков трябваше да спасява удар на Хюн Мин Сон.

С атаки в "жълто" и доста осезаемо предимство при владението на топката премина цялата първа част, но това така и не доведе до чисти голови ситуации за гостите.

Най-близо до попадение бе нидерландският национал Стивън Бергвайн, който в 11-ата минута с удар от границата на наказателното поле нацели напречната греда.

Локомотив от своя страна почти не премина центъра в началните минути, но с преполовяването на полувремето започна по-често да поглежда към Юго Лорис.

Разбира се, в помощ на родния тим бе и намаляването на оборотите от страна на Тотнъм. "Шпорите" отново бяха господари на терена, но в значително по-бавно темпо и с доста пасове по ширината на терена. Те атакуваха постепенно, което не бе проблем за добре подредените в отбрана играчи на Локомотив.

Най-спорният момент пък дойде в 27-ата минута, когато съдията съвсем спокойно можеше да отсъди дузпа за Тотнъм.

Лукас Масоеро препъна Стивън Бергвайн, а макар първоначално да тръгна към точката за дузпа, реферът се спря и така и не наду свирката. Това вбеси Жозе Моуриньо, който скочи от скамейката, за да иска обяснение от четвъртия рефер.

Снимка: БТА

Началото на втората част по нищо не се различаваше от това на първата. "Шпорите" се впуснаха в атаки, а в 53-ата минута дойде и най-чистото положение.

То се откри пред Хюн Мин Сон, който само от няколко метра разстояние прати топката над вратата.

Англичаните продължиха да търсят път през добре подредената отбраната пловдивчани, но така и не намираха такъв. Мачът изобилстваше от непрестанни разигравания с пасове настрани, които не носеха особена полза на гостите.

Така сякаш от нищото дойде 71-ата минута на мача, когато Локомотив стигна до първия си корнер в мача, след който падна и гол.

Бирсент Карагерен отлично отклони центрирането с глава към влезлия само две минути по-рано Георги Минчев, който оставен непокрит нямаше проблем да открие резултата.

Бурна радост за Локомотив, който издебна момента си, както и истински шок за момчетата на Жозе Моуриньо.

Веднага се забеляза доста нервност в действията на "шпорите", но за съжаление дойде 80-ата минута и миг невнимание в родната отбрана, който имаше доста сериозна цена.

Хари Кейн подпря Мартин Луков, който не успя да улови топката, а след получилото се меле тя полетя към вратата, където Диниш Алмейда с ръка я изби.

Естествено, че това означаваше дузпа и червен картон, а в създалата се суматоха от терена бе изгонен и Бирсент Карагерен, което остави Локомотив с 9 футболисти.

С изпълнението на наказателния удар се нагърби Хари Кейн, който хладнокръвно изравни, а с два души повече на терена, пълният обрат за Тотнъм изглеждаше напълно постижима задача.

"Шпорите" натиснаха, като в крайна сметка постигнаха целта си в 85-ата минута на мача.

Лукас Моуро центрира в малкото наказателно поле, където непокрити бяха няколко играчи в "жълто", най-съобразителният от тях - Тангин Ндомбеле, прати топката във вратата за 2:1.

Така завърши и мача, като англичаните безпроблемно удържаха аванса си в последните пет минути, за да се поздравят с успеха, който трябваше да дойде далеч по-лесно.

Локомотив от своя страна приключва с европейското си участие, но го прави с високо вдигната глава.