Милан се вдигна за паметен обрат в рамките на пет вихрени минути на празния "Сан Сиро" и угаси осветлението на това, което трябваше да е шампионски купон на Ювентус. В голямото дерби на Италия седемкратният първенец на Европа не се даде - от 0:2 до крайното 4:2 в лудо второ полувреме, в което паднаха и шестте гола.

Така лидерът и несменяем шампион от последните 8 години ще почака за деветата поредна, поне на теория. Седем кръга преди края Юве води със 7 точки пред втория Лацио, който загуби изненадващо на терена на Лече.

При победа в Милано, "старата госпожа" можеше да отваря шампанското с 10 т. аванс на върха.

Дербито стана екшън след почивката, когато Адриен Рабио откри след след зрелищна солова атака, тръгнала от неговата половина на терена. Това бе първи гол за французина с екипа на Юве.

Кристиано Роналдо удвои в 53-ата минута, а попадението му е №30 за сезона във всички турнири. Португалецът стана и първи футболист на Юве с 25 гола в един сезон от Серия А за последните 59 години!

Всичко изглеждаше решено, но след час игра две събития в рамките на секунди промениха картината.

При атака отляво Анте Ребич стреля с глава и топката излезе в аут. Хърватинът скочи на протести и получи жълт картон от съдията Марко Гуида за тях, но никой не подозираше какво става. В това време Милан направи смяна и на терена се появи португалският талант Рафаел Леао.

В същите секунди Гуида получи сигнал и гледа на монитора, за да види ситуацията отново - топката бе ударила ръката на Леоналдо Бонучи при удара на Ребич.

От 11 метра Златан Ибрахимович не сбърка и върна домакините в играта - 1:2.

Последваха пет минути за историята, в които Юве просто рухна. Първо Франк Кеси се разходи сред някак странно спрелите да играят бранители на гостите (особено Бонучи) и изравни с рикошет. После Леао грабна топката след авантаж и стреля от малък ъгъл, а вратарят Войчех Шчесни реши, че и той трябва да допринесе за обрата, та пусна лек гол - 3:2!

В 80-ата минута Юве направи нов втрещяващ гаф в отбрана и подари топката на съперника, а Ребич вкара с мощен шут, оставен напълно непокрит.

4:2 и шок за шампиона.

Той едва ли ще изпусне титлата, до края има 7 кръга, като в тях изпъкват три по-сложни двубоя, но все на негов терен в Торино - срещу Аталанта, Лацио и Рома. Победа срещу прекия конкурент в небесносиньо вероятно ще реши всичко и на теория, след като на практика е ясно, че за девети пореден път Юве е недостижим.

Милан обаче е с 4 победи и реми в последните 5 мача и силна серия, която го прати пети в класирането. Топ 4 и Шампионската лига са недостижими, но поне място в Лига Европа е реалистично.