Астана от Казахстан победи Лудогорец с 2:1 в първи мач от третия квалификационен кръг в Лига Европа. Шампионът на България бе надигран в големи периоди от мача, а домакините имаха и още няколко чисти ситуации да увеличат аванса си преди реванша в Разград.

При само един гол аванс той ще бъде тежък за тях, тъй като ще е на естествената тревна покривка на стадиона на Лудогорец, а не на доста различния и труден за гостуващите отбори в столицата на Казахстан, където днес и първенецът на страната ни имаше проблеми.

Те допринесоха за третата поредна загуба това лято на Лудогорец като гост в Европа, след като поражения дойдоха и в Косово от Балкани (0:2), и в Словения от Олимпия (1:2). Това срещу косоварите не се оказа фатално след обрат и 4:0 в Разград, а надеждите са, че сценарият ще се повтори е сега. Няма да е лесно, но българският хегемон е длъжен да го направи.

Ако успеят, "орлите" ще срещнат Аякс в плейоф за влизане в групите на Лига Европа. И дори да загубят, отиват в тези на Лига на Конференциите. Ако обаче отпадне, Лудогорец ще трябва да воюва за място там в сблъсък с победителя от двубоя на Валмерия (Латвия) и Партизани Тирана (Албания).

Срещата на изкуствения терен в казахстанската столица започна вихрено за домакините, които удариха греда в 55-ата секунда. Центриране отдясно намери непокрития Ян Вороговский и той стреля в напречната греда от близо. Лудогорец изглеждаше леко объркан, а на моменти пасовете на играчите на българския шампион бяха твърде дълги за съотборниците им, което - без съмнение - се дължеше и на изкуствения терен, който променя начина, по който се движи топката.

В първите 15-20 минути и това бе проблем за тима от Разград, а в този период домакините изпуснаха още два чисти гола. Абат Аймбетов първо стреля край вратата, а после вратарят Падт спаси удара му, останал сам срещу него.

Някъде около 20-ата минута Лудогорец се съвзе, а и влезе в ритъм на съвсем различната покривка под краката си, която е била казус и преди за гостуващите на "Астана Арена" отбори.

Първо Фон Витри можеше да вкара, след като вратарят на домакините изпусна топката. Но ударът бе блокиран пред голлинията. След това Текпетей стреля остро над вратата, за да дойде 34-ата минута и българският шампион да удари. Ноа Сонко Сундберг, привлечен преди седмици от Левски, ознаменува европейския си дебют с гол. Той вкара с глава след центриране на Кирил Десподов от пряк свободен удар.

Шест минути по-късно попадението бе огледално повторено, но във вратата на нашите. Центриране от подобна ситуация, непокрит едър централен бранител на задната греда - Жарко Томашевич, и 1:1.

Второто полувреме стартира ударно отново за Астана, като топката се задържаше около и в наказателното поле на гостите, които пак някак бавно влязоха в играта. Разликата с първото полувреме бе, че този път казахстанците обраха плодовете на превъзходството си, в минутите, когато го имаха. В 53-ата Александър Марочкин вкара с глава по подобен начин на първите две попадения, макар и този път на близката греда. Защитата на Лудогорец, която има ръст и опит, някак твърде лесно допусна и двете попадения на домакините.

Следващите минути бяха най-тежки за първенеца на България, като в 60-ата дойде ключов момент. Пробив на Фабиен Орега завърши с перфектен пас към Дембо Дарбо, който не успя някак да вкара от 3 метра сам пред вратата, практически празна и с безпомощния да стори каквото и да е Падт. Гол тук можеше да пречупи Лудогорец, давайки твърде солиден аванс на домакините.

Някъде около тази ситуация настъпи и обрат в играта, като влизането на Иван Йорданов и Доминик Янков освежи състава от България. Атаките на гостите станаха по-разнообразни и опасни, а в 70-ата минута удар с глава на Руан сякаш бе сигурен гол, но вратарят на Астана Йосип Чондрич спаси по невероятен начин.

До края домакините приеха играта на контраатаки, а Лудогорец натисна. в 78-ата минута Падт спаси по чудесен начин удар на резервата Томасов, за да запази резултата. Две минути по-късно Дарбо от няколко метра пак не успя да преодолее стража на "орлите", като неговите два пропуска може да се окажат с огромно значение за крайния изход в дуела.

Защото въпреки загубата с 1:2, Лудогорец ще е фаворит да спечели реванша и да елиминира този съперник. А при разлика от два гола нещата щяха да са доста различни преди мача в Разград в четвъртък, 17 август.

Сега надеждите са, че ще видим нов обрат и триумфална европейска вечер, като първенецът ни пак ще се опре на домакинството. Той няма победа вече в 10 европейски гостувания общо, но на свой терен често е неудържим за съперниците.