Лудогорец загуби с 1:2 от хърватския Динамо (Загреб) в мач от третия квалификационен кръг на Шампионска лига.

Решителни за изхода на мача се оказаха кошмарните начални осем минути, в които родният шампион инкасира две попадения, направили задачата след това изключително трудна.

Истински шок за Лудогорец, който макар и да опита всичко поне за частичен обрат, от който изобщо не бе далеч, ще трябва да пътува за реванша в Загреб след седмица с гол пасив.

Това означава, че преследването на голямата мечта за групите в Шампионска лига минава през задължителна победа на "Максимир", който е безспорно едно от най-неприятните места за гостуване на Балканите.

Въпреки тези два гола във вратата си за осем минути, с които Лудогорец започна мача, родният шампон бързо се върна в мача, а през втората част дори нацели две греди, но не успя да се спаси от поражението.

Освен това Анте Шимунджа имаше и проблеми със съства си, най-вече в центъра на терена, където заради контузии и наказания, цял мач трябаше да изиграе юношата Иван Йорданов. Футболист, който в кариерата си имаше само осем мача за първия тим на разградчани, а само четири от тях бяха като титуляр.

Негов партньор в центъра на терена пък бе новото попълнение Якуб Пьотровки, който показа отлични качества, но бе видимо неподготвен и 15 минути преди края на мача поиска смяна заради преумора. Лошите новини за него бяха, че това е невъзможно заради вече направените пет смени от Анте Шимунджа.

Двубоят започна шеметно, с луди първи десет минути, в които Динамо набързо натрупа актив от два гола.

А нищо не предвещаваше нещо подобно в първите секунди, когато Лудогорец натисна своя опонент, а във втората минута хърватски бранител трябваше да чисти точно пред голлинията.

Сякаш Динамо се чувстваше некомфортно в Разград, но минути по-късно картината бе кореноо различна.

Още при първата атака на Динамо двамата централни бранители изработиха гол. Лауритсен с глава прати топката към наказателното поле, където трима играчи на Лудогорец се поколебаха кой да я изчисти, а от това се възползва другият централен бранител на хърватите - Дино Перич. С удар от воле той откри резултата.

А още със следващата си атака Динамо тотално шокира всички в Разград, като вече водеше с 2:0 след осем минути игра.

При отлична контраатака левият краен бранител Роберт Любичич получи топката в наказателното поле и опита остро успоредно на голлинията центриране, което стражът Сердцио Пад прати в собствената си врата, опитвайки да го пресече.

Снимка: БТА

Но Лудогорец реагира достаа добре на фона на истинския шок, който преживя. Разградчани не се сринаха а бързо започнаха с опитите да се върнат в мача, а за техен късмет хърватският национал на вратата на Динамо - Доминик Ливакович, реши да върне жеста на колегата си Падт.

В 22-ата минута отбраната на Динамо не изчисти добре една рикоширала топка, която попадна в Бърнард Текпетей, а той с мощен удар от много малък ъгъл, успя да промуши топката между гредата и вратаря Ливакович.

При 1:2 двата тима се оттеглиха на почивка, а след нея Лудогорец сериозно трябва да съжалява, че не стигна до изравняване, което заслужаваше.

Снимка: БТА

В първите 20 минути на втората част разградчани нацелиха две греди чрез Каули и Сотириу, а между тях кипърският нападател имаше чисто положение пред себе си, но ударът му от няколко метра бе спасен с феноменален рефлекс от Ливакович.

До края единственият по-интересен шанс бе един удар на Игор Тиаго от границата на наказателното поле, като в крайна сметка Динамо удържа ценният аванс и ще влезе в реванша с гол аванс.