ЦСКА направи важна крачка към участието в груповата фаза на евротурнирите за трети пореден сезон. Българският отбор победи с 1:0 у дома швейцарския Базел в първи плейофен мач от Лигата на конференциите и така ще бъде в значително по-добра позиция, влизайки в реванша на "Санкт Якоб Парк" след седмица. Като цяло победата на "армейците" трябва да влезе в графата "заслужени", защото те определено атакуваха повече и създадоха повече възможности пред вратата на съперника.

Базел започна по-уверено и спечели два корнера, от които не създаде нищо опасно, но ролите бързо се размениха. Междувременно капитанът Фабиан Фрай отправи първия изстрел в мача за гостите, който бе неточен, а "червените" пресираха съперника дълбоко в собствената му половина, с което създадоха проблеми на швейцарците. В 12-ата минута Георги Йомов шутира, а Марвин Хитц спаси, като самочувствието в редиците на българите се увеличаваше видимо.

Натискът на домакините доведе до жълт картон за Касим Нуху в 22-ата минута, а секунди по-късно Тибо Вион центрира от фаул към далечната греда и там Маурисио Гарсес стреля с глава, но неточно. Гарсес бе намесен и в другата по-опасна ситуация за ЦСКА преди почивката - десетина минути преди края на полувремето той пак стреля с глава и пак без успех.

Снимка: БТА

Междувременно голяма част от феновете от сектор "В" се преместиха в сектор "Г", който бе почти празен в началото на мача заради бойкота на организиранита привърженици. В последната минута на редовното време Мено Кох отправи удар с глава при може би най-чистата ситуация за българите, но топката не бе достатчно добре насочена. В третата минута на продължението пък Густаво Бусато бе герой за столичани, след като направи две ключови спасявания - първо отрази шут на Лиам Милър, изведен сам срещу него, а след това отново се намеси ключово.

При преминаването на хората между двата сектора имаше грозни сцени - част от въпросните организирани фракции, бойкотиращи мачовете на отбора, влязоха в саморазправа с останалите...

Динамични минути дадоха началото на второто полувреме, като и двата отбора атакуваха настоятелно, но без особен успех. След около час игра Саша Илич потърси освежаване и промяна в предни позиции - Дауда Бамба се появи в игра на мястото на Браян Морено.

Домакините определено бяха по-настоятелни, но на няколко пъти оставаха защитната си линия оголена и това доведе до няколко бързи атаки на Базел. В крайна сметка обаче логичното се случи - предвид случващото се на терена и ЦСКА поведе двадесетина минути преди края. В 71-ата минута отлична комбинация между Турицов и Гарсес отдясно завърши с остро центриране, което Серхио Лопес заби в собствената си врата - 1:0!

Снимка: БТА

Натискът в червено се увеличи и в 75-ата минута Бамба получи топката на хубава позиция в наказателното поле, а неразбирателство в защитата на швейцарците доведе до пореден корнер.

Вион получи жълт картон осем минути преди края, което накара Саша Илич да го смени веднага с Жеферсон. Малко след това пък резервата на гостите Адам Шалай игра с ръка в собственото си наказателно поле, но съдията не отсъди дузпа за ЦСКА.