В дните до старта на европейското първенство на 11 юни, Dir.bg ще ви представи всички отбори-финалисти.

Разглеждаме тимовете в Група "D", където един от големите фаворити Англия ще мери сили с Хърватия, Шотландия и Чехия.

Представяния на Европейски първенства

Европейската титла е трофеят, който убягва на английския национален отбор в неговата иначе толкова богата история. "Трите лъва" имат общо девет участия на шампионати, като пропуснаха първия през 1960-а и не се класираха по спортен път за други четири.

Един от най-успешните за тях бе първият, на който участваха - този през 1968 в Италия, макар че тогава форматът е във финална четворка. Турнирът е две години след домашната световна титла за отбора. Англичаните загубиха полуфинал от Югославия с 0:1, а след това спечелиха мача за третото място след 2:0 над СССР с голове на Боби Чарлтън и Джоф Хърст - две от легендите на страната, които още са сред живите и носят титлата Сър.

През 1972-а и 1976-а Англия не се класира за Европейските първенства. Това не бе така в следващите две издания - 1988-а и 1992-а, но тогава разочарованието също бе голямо. На шампионата в Западна Германия отпаднаха от групите след три загуби под ръководството на Боби Робсън - срещу Ирландия, Нидерландия и СССР. Четири години по-късно в Швеция, загубата бе една и тя дойде срещу домакините. Преди това обаче нулеви равенства срещу Дания и Франция не стигнаха за излизане от групата.

През 1996-а бе най-успешната кампания за англичаните и тя отново дойде на домакинска почва. Групата бе спечелена убедително след равенство с Швейцария и победи над Шотландия и Нидерландия. На четвъртфиналите бе победен отборът на Испания с дузпи, но германците триумфираха с наказателни удари на дългоочаквания полуфинал. Утешението за Англия отново бяха бронзовите медали, както и голмайсторският приз за голямата звезда на първенството Алан Шийрър.

Оттогава Англия неизменно се проваля на тези шампионати. През 2000 г. дойде четвъртото отпадане в групите след загуба от Португалия, победа над Германия и поражение от Румъния. Тогава шокиращо за мнозина португалци и румънци продължиха напред. Четири години по-късно на турнира в Португалия Англия преодоля групата си лесно, въпреки загуба от Франция в първия кръг. След това бяха преодолени отборите на Швейцария и Хърватия в мачове, в които изгря звездата на Уейн Рууни. На четвъртфиналите отново португалците бяха "черната котка" след 2:2 и триумф при дузпите.

През 2008-а островитяните не се класираха за турнира в Австрия и Швейцария, а четири години по-късно в Полша и Украйна таванът им отново бе четвъртфинал. Групата бе спечелена след равенство срещу Франция и победи над Швеция и Украйна. На четвъртфиналите пак дузпи спряха "трите лъва" след 0:0 в редовното време срещу бъдещия финалист Италия.

Embed from Getty Images

Последният еврошампионат за Англия бе преди четири години във Франция и отново бе звучен провал. Отборът на Рой Ходжсън завърши втори в наглед лесна група с Уелс, Словакия и Русия, но отпадна на осминафиналите от пълния аутсайдер Исландия след обрат и 1:2. В този случай Англия дори не успя да се докопа и до дузпи.

Тимът:

Англия си е Англия и този състав никога не се е оплаквал от липса на класни футболисти. Тук са събрани голяма част от звездите на Висшата лига и някои от най-скъпоплатените футболисти в света изобщо. Достатъчно ли е това обаче за европейската титла по принцип? Ако съдим по предишните изяви на "Трите лъва" на този шампионат, отговорът е не. Силните индивидуалности понякога печелят мачове, но не винаги вкарват дузпите, в кръга на шегата.

Обикновено обявяването на състава на Англия е най-дългоочакваният преди голям форум и такъв бе случаят и преди Евро 2020. Това е така, защото при толкова много класни футболисти винаги има няколко имена, които отпадат от плановете, просто защото местата са само 26. Нападателят Мейсън Грийнууд (Манчестър Юнайтед) и защитникът Трент Александър-Арнолд (Ливърпул) отпаднаха от селекцията в последния момент, а Бен Уайт (Брайтън) бе включен като заместник.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

В селекцията има само трима играчи, които се подвизават в чужбина - младите звезди на Борусия Дортмунд Джейдън Санчо и Джуд Белингам, както и Кийрън Трипиър от Атлетико Мадрид. Общо 13 отбора от Висшата лига биват представени със свои играчи, което показва колко силно е това първенство.

Англия обаче трябва да направи отбор от тези индивидуалности и това не рядко се е оказвало като проблем през годините. Иначе класирането за Евро 2020 бе много лесно за състава. Случи се в група от пет отбора, сред които бе и България. Бяха постигнати седем победи в осемте мача, като единствената загуба дойде срещу Чехия. За "Трите лъва" последва турнирът Лига на нациите, в който отборът завърши на трето място в групата си от Дивизия "А", оставайки зад Белгия и Дания. Тези мачове позволиха на селекционера Гарет Саутгейт да даде шанс на най-различни футболисти и да изгради състава си за Еврото. В момента АНглия е в серия от шест поредни победи във всички турнири, като в тях допусна само един гол.

Селекционерът

Гарет Саутгейт е добре познато име на Острова както като футболист, така и като треньор. Именно той пропусна решителна дузпа срещу Германия на полуфиналите на Евро 1996 в Англия. Така че от него се очаква нещо като реванш в предстоящия турнир, в който много от мачовете на "трите лъва" ще се играят отново на митичния "Уембли".

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Саутгейт вече натрупа сериозен опит като национален селекционер, поемайки отбора през 2016 година. Той успя да изгради характер в тази селекция и това си пролича на Мондиал 2018 в Русия, където Англия неочаквано за мнозина достигна полуфинал. Сега сякаш е времето да се надгради още. Младостта му му помага да е откровен с играчите си и да разбира техните желания и чувства.

Пред да поеме английския национален отбор, Саутгейт бе начело на юношеските гарнитури на страната. Треньорската му кариера обаче започна в Мидълзбро, където води клуба в рамките на три години между 2006-а и 2009-а.

Съставът:

Вратари: Джордан Пикфорд (Евертън), Дийн Хендерсън (Манчестър Ю), Сам Джонстън (УБА)

Защитници: Кайл Уокър (Манчестър С), Люк Шоу (Манчестър Ю), Джон Стоунс (Манчестър С), Хари Магуайър (Манчестър Ю), Кийрън Трипиър (Атлетико М), Тайрън Мингс (Астън Вила), Конър Коуди (Уулвърхямптън), Бен Чилуел (Челси), Бен Уайт (Брайтън), Рийс Джеймс (Челси)

Халфове: Деклан Райс (Уест Хям), Джак Грийлиш (Астън Вила), Джордан Хендерсън (Ливърпул), Калвин Филипс (Лийдс), Джейдън Санчо (Борусия Д), Мейсън Маунт (Челси), Фил Фоудън (Манчестър Сити), Букайо Сака (Арсенал), Джуд Белингам (Борусия Д)

Нападатели: Хари Кейн (Тотнъм), Рахийм Стърлинг (Манчестър С), Маркъс Рашфорд (Манчестър Ю), Доминик Калвърт-Люин (Евертън)

Звездата:

Снимка: Getty images/Gulliver photos

Ако Англия иска да печели турнира, ще трябва да атакува във всеки мач и да търси колкото се може повече голове. Ако има човек, който има възможностите да доставя попадения, то това е капитанът Хари Кейн. Суперзвездата на Тотнъм обяви желанието си да напусне клуба през това лято, но в рамките на няколко седмици ще трябва да забрави бъдещето си и да се концентрира върху настоящето. Този състав на Англия наглед има много силно нападение, но именно Кейн е най-опасният играч в предни позиции. От сегашната селекция той е с най-много голове за страната си - 34 в 54 мача.

Със скоростта си ще му помагат Маркъс Рашфорд и Джейдън Санчо, които най-вероятно ще действат по фланговете.

Програмата в групата:

13 юни, Англия - Хърватия на "Уембли"

18 юни, Англия - Шотландия на "Уембли"

22 юни, Чехия- Англия на "Уембли"

Букмейкърите:

Англия е един от суперфаворитите за спечелване на трофея, като й е отредено второ място по този показател. Коефиицентът за титлата е 6, като единствено Франция е с по-малък - 5,50. Това е признание за силния състав, който имат островитяните, но и повод напрежението в състава да се покачи.

Що се отнася до излизането от групата - то изглежда сигурно. Ставката това да се случи е едва 1,03. Противното е оценено с 15 коефициент.