България изпусна да бие много силен отбор на Нидерландия - 0:0 в европейска младежка квалификация в София.

Две отлични ситуации пропусна роденият в Англия нападател на нашите Силвестър Джаспър преди почивката, а в 89-ата минута реферът от Дания Санди Путрос спокойно можеше да даде дузпа за българите. Димитър Тонев изпревари защитник на гостите в наказателното поле, който го спря без да стигне до топката. Ситуацията не бе безспорна, но определено в много случаи това е дузпа.

Минута по-късно Тонев с глава отново пропусна, а в добавеното време Филип Кръстев пропиля златен шанс сам срещу вратаря на гостите. Страхотни възможности, но - топката не влезе в мрежата.

Нидерландия дойде в София със звезден за тази възраст състав, пълен с играчи от първите състави на Аякс, ПСВ, Фейенорд, Хамбургер, Херта, Ливърпул и т.н. На терена бе и Райън Гравенберх, оценяваният на 50 милиона евро халф на гранда от Амстердам, наблюдаван от клубове като Байерн, Реал и Манчестър Юнайтед. Но и той не помогна.

Гостите също имаха немалко шансове, но реално най-чистите положения в двубоя бяха пред българите и особено пред Джаспър и Кръстев.

Точката не ни приближава до класиране, но е престижна. Едва ли някой е давал шанс на нашите да вземат точка от толкова мощен противник, но всъщност точката я спечелиха нидерландците.

Само намесите на стража им Кийл Схерпен и нерешителността на датския съдия ги спасиха от поражение в София.

По същото време Швейцария разби Уелс с 5:1 и е твърдо първи в групата с 19 точки от 7 мача. Нидерландия е с 14 от 6 изиграни двубоя, а нашите имат 8 от 7 срещи. Такъв е и активът на Молдова, а Уелс остава със 7 т.

Практически сме извън играта за първите две места, които дават право на класиране за европейското първенство. На българите остават три мача като гост - на Уелс (29 март), Швейцария (4 юни) и Гибралтар (11 юни).