Евертън сложи край на кошмарната си серия у дома в дербито на Мърсисайд срещу Ливърпул. "Карамелите" победиха градския си съперник у дома с 2:0 - нещо, което за последно се бе случвало през октомври 2010 година, а с този успех нанесоха удар по амбициите на "червените" в битката за титлата в Премиър лийг, която е на финалната права.

Отборът на Юрген Клоп изостана на три точки от лидера Арсенал, а Манчестър Сити, който е трети и с точка по-малко от мърсисайдци, има два мача по-малко към момента. По ирония на съдбата Клоп нямаше загуба на "Гудисън Парк" в кариерата си в Англия досега, но трябваше да преглътне вкуса на поржението в последния си двубой тук начело на големия градски съперник.

А също така не на последно място - Евертън взе сериозна глътка въздух в борбата за оцеляване в елита и вече е на осем точки от първия тим под чертата на изпадащите, Лутън. Колкото до дългата серия без победа у дома - при тази през 2010-а един от головете е дело на Микел Артета, понастоящем мениджър на лидера Арсенал.

Трибуните изригнаха още в шестата минута, когато Алисон събори Доминик Калвърт-Люин, а съдията отсъди дузпа и даде жълт картон на бразилския вратар. Решенията обаче бяха отменени след консултация с ВАР, тъй като деветката на домакините бе в засада. Гостите напълно очаквано доминираха в притежанието на топката, но пък домакините стъпваха доста по-здраво при единоборствата, а също така имаха преимущество при статичните положения, създавайки доста проблеми на съперника с центрирания.

В 27-ата минута Евертън нанесе първия си удар за вечерта. Лошо изчистване след поредното центриране доведе до сериозно объркване в наказателното поле, а Джарад Брантуейт успя да стреля и да промуши топката под плонжа на Алисон за 1:0.

Голът на Брантуайт бе първи за Евертън в градското дерби от 438 минути насам - за последно Демарай Грей бе реализирал срещу Ливърпул през декември 2021 година.

Ливърпул се втурна напред, но така и не успяваше да стигне до решаващия последен удар, а малко след началото на второто полувреме трябваше да преглътне и втори гол. В 58-ата минута Доминик Калвърт-Люин бе оставен непокрит от Трент Александър-Арнолд на далечната греда при корнер и се извиси, за да отбележи с глава за 2:0.

Луис Диас можеше да намали резултата осем минути по-късно, но хубавият му диагонален изстрел срещна гредата на Джордан Пикфорд. В остатъка от двубоя именно английският национал се оказа голямата преграда между "червените" и гола, като на няколко пъти с брилянтни спасявания отчайваше играчите на противника.