Драма с дузпи, с 10 жълти картона, три греди и огромни емоции прати Лео Меси и Аржентина на финала на Копа Америка за сметка на съкрушените колумбийци. 90-те минути завършиха 1:1, въпреки че можеше спокойно да има поне още 3-4 гола, а при дузпите вратарят на Астън Вила Емилиано Мартинес стана национален герой с три спасени удара.

Така Меси ще е на четвърти финал в Копа Америка, като досега е загубил и трите. В неделя рано сутринта наше време (3 ч след полунощ) Аржентина ще срещне в класиката не само за футбола на този континент Бразилия. При това - на "Маракана", в една от цитаделите на световната игра. Мечтан сценарий от всеки неутрален фен на планетата, вероятно.

Мачът започна очаквано - Меси на този турнир просто е в настроение да дърпа отбора си напред и два пъти изведе Лаутаро Мартинес на отлични позиции в първите 7 минути. Първият удар на нападателя на Интер мина встрани, вторият бе точен - 1:0.

Последваха десетина минути, в които мачът просто можеше да приключи за колумбийците, но те се съвзеха и до края на първото полувреме създадоха три отлични ситуации. При две от тях топката срещна гредите, а Емилиано Мартинес спаси удар на Луис Диас.

Именно този Диас обаче, който играе в Португалия с Порто, се измъкна зад отбраната на Аржентина в 61-вата минута, за да вкара един от най-майсторските голове на турнира. От малък ъгъл, при нарушен баланс от защитника, който го избутваше зад аутлинията, колумбиецът някак промуши топката зад Мартинес.

Снимка: AP/БТА

Настанаха нерви, защото на Копа Америка продължения няма - след равенство в 90-те минути идват дузпи. Меси удари греда в 80-ата минута, после негов удар от пряк свободен бе блокиран от стената, а в края отличен негов пас не бе оползотворен от Ди Мария. И така - 1:1.

При дузпите Меси, Паредес и Лаутаро вкараха уверено, но Родриго де Пол прати топката над вратата за Аржентина. Колумбийците обаче пропуснаха цели 3 удара. Или по-точно - три пъти спаси Мартинес, който се превърна в герой.

Той бе "открит" за националния едва миналата есен, когато за първи път пази в официален мач и общо има 10 двубоя. Но след отличен сезон във Вила, селекционерът Лионел Скалони очевидно уцели с избора за вратар на турнира.

Така се задава мачът на мачовете - Бразилия срещу Аржентина в неделя рано сутринта наше време. Носителят на трофея от 2019-а селесао срещу тима, който не е печелил тази купа от 1993 г. И шанс за Меси за първи приз с мъжкия тим на Аржентина след толкова загубени финали... Един от тях - вероятно най-болезненият, бе през 2014-а пак на "Маракана" в мача за световната купа, в който бе допуснато поражение с 0:1 от Германия.

Сега Лео има шанс за изкупление. Личният му баланс е 4 победи и 6 поражения от вечния съперник на континента, като е вкарал пет гола в бразилската врата (включително един хеттрик).

Но домакините на турнира са фаворит да спечелят купата - така е от старта на Копа Америка и нищо не се е променило преди последния двубой.