Италия е първият финалист на Европейското първенство по футбол!

Хората на Роберто Манчини стигнаха до мача за титлата след драматичен дуел срещу Испания - 1:1 в редовното време и победа с 4:2 при дузпите.

В много интересен мач на "Уембли" нямаше какво друго да раздели двата отбора освен наказателните удари, след като те изиграха страхотни и изтощителни за тях 90 минути и две тактически продължения. Това беше пореден класически сблъсък от това велико съперничество - голямо тактическо надиграване, супер атаки, два красиви гола и драма до последно.

Италия за втори пореден път отстранява Испания в елиминациите на еврошампионати, след като го направи и в осминафиналите преди пет години. Може да се каже, че "адзурите" вече напълно взеха реванш за онази тежка загуба с 0:4 на финала през 2012-а. Сега за четвърти път ще играят в мача за титлата и там ще се изправят срещу Англия или Дания на "Уембли".

ВИЖТЕ СНИМКИ ОТ НАПРЕГНАТИЯ ПОЛУФИНАЛ >>>

Приказката на Скуадра Адзура на този шампионат продължава и с това бе сложен край на тази на Ла Фурия. Тимът на Луис Енрике във втори пореден мач трябваше да играе дузпи след тези срещу Швейцария, но този път сълзите потопиха феновете с червените екипи по трибуните. Може да се каже, че испанците бяха по-добрият отбор в игровите 120 минути и направиха повече в атака, но това никога не е гаранция за успех.

Алваро Мората отново се превърна в герой и грешник, заличавайки гол пасив на Федерико Киеза през второто полувреме и изпускайки дузпа в епилога на мача. Доказаният дузпаджия Жоржиньо от "адзурите" вкара решителния наказателен удар и донесе голямата радост за играчите в синьо. Те в поредна среща показаха непримирим дух и въпреки че към края на продълженията едвам ходеха, психологическата им устойчивост и по-голям опит донесоха триумфа.

Срещата, подобно на очакваното, започна на много високо темпо и още в четвъртата минута шумът по трибуните се вдигна заради удар в гредата. Николо Барела го отправи, но значение нямаше, тъй като халфът на Интер бе в засада.

В следващите минути събитията се успокоиха, но владението на топката бе изцяло за Испания. С постепенни акции Ла Роха опита да изненада съперника и на няколко пъти създаде напрежение. В 12-ата минута Оярсабал бе близо до това да получи сам срещу вратаря, но докосването му бе лошо и топката остана зад него. В една от следващите атака Феран Торес проби през центъра и стреля по земя, но покрай вратата.

В 21-ата минута Италия направи една от най-опасните си акции, като Емерсон бе изведен зад Инсиние, а вратарят Унай Симон излезе по безумен начин. Италианците обаче не успяха да се организират достатъчно бързо и да стрелят към опразнената врата.

В 25-ата минута Испания бе много близо до това да поведе. Удар на Дани Олмо бе блокиран от Леонардо Бонучи, но нападателят получи втори шанс и този път стреля точно. Последва фантастично спасяване на Джиджи Донарума, който плонжира и показа рефлекс.

Последва здрава битка в центъра на терена и много работа за Феликс Брих, който отсъждаше нарушенията едно след друго. Повечето бяха тактически и идваха в атаките на по-висока скорост. Множеството отсъждания на германския арбитър изнервиха мача, включително и хората по трибуните.

В последната минута на полувремето Италия направи много хубава акция, която започна с дълъг диагонален пас към Инсиние. Той след това изведе Емерсон и веднага последва силен изстрел, но топката срещна гредата. Най-добрият шанс за Скуадрата през първата част.

Второто полувреме започна със светкавични атаки и от двата отбора, а в 52-ата минута Серхио Бускетс, който малко по-рано получи жълт картон, отправи техничен удар от границата на наказателното поле, при който топката мина на сантиметри над вратата. Италия отвърна в ответното нападение, при което удар на Киеза бе спасен от Симон.

Моментът на "адзурите" дойде в 60-ата минута. Те направиха много бърза атака, при която Инсиние изведе Имобиле. Лапорт се намеси, но топката попадна в Киеза, който отправи страхотен фалцов удар и не остави шанс на Симон - 1:0.

В 65-ата минута Испания имаше златен шанс да изравни. Коке направи меко подаване към Оярсабал, който бе зад отбраната, но последният не успя да отиграе топката с глава от перфектна позиция. Малко след това и Дани Олмо пропусна с 19-ия си удар от началото на първенството.

В следващата атака Киеза отново направи чудеса в предни позиции за Италия. Той изведе с прекрасен пас резервата Доменико Берарди, но последвалият удар по земя бе париран от Симон.

В 80-ата минута Испания доказа, че не е готова да се предаде. Влезлият като резерва Алваро Мората се разписа сам срещу Донарума след фантастично двойно подаване с Олмо. Бонучи и Киелини заспаха при действията на съотборника им в Ювентус. Това бе шести гол за Мората на еврошампионати, с което стана рекордьор за Ла Фурия.

В последната минута на редовното време Испания поиска дузпа за игра с ръка на Киелини, който при подпирането си наистина докосна топката, но без умисъл. В крайна сметка двата отбора не си дадоха възможност за победно попадение и логичната развръзка бяха две продължения по 15 минути.

Една от най-опасните ситуации в продълженията дойде в 98-ата минута, когато Олмо изненада Донарума със силен пряк свободен удар от далечна дистанция. След спасяването си получи карамбол и нов шут, който бе блокиран.

В 110-ата минута Берарди вкара топката във вратата след извеждащо подаване, но крясъкът от трибуните бе фалшива тревога, тъй като имаше засада. Испанците бяха по-активният отбор от двата в продълженията, но големият залог и натрупалата се умора си казаха думата. Дузпите бяха логичният изход.

Дузпите за Италия: Локатели пропусна, Белоти вкара, Бонучи вкара, Бернардески вкара, Жоржиньо вкара

Дузпите за Испания: Олмо пропусна, Морено вкара, Тиаго вкара, Мората пропусна

Италия: Донарума, Ди Лоренцо, Бонучи, Киелини, Емерсон, Верати, Жоржиньо, Барела, Киеза, Имобиле, Инсиние

Испания: Симон, Аспиликуета, Гарсия, Лапорт, Алба, Коке, Бускетс, Педри, Ф. Торес, Оярсабал, Олмо