Във футбола много рядко и само понякога основната легенда за бедното момче, което чрез играта се е спасило от нищетата, не е вярна. Обичайните примери са в схемата Пеле, Марадона, Гаринча, Бекенбауер, португалският Роналдо. За да не засегна някой няма да посочвам и нашите най-големи звезди. Те и хиляди като тях са хванали футбола като единствен шанс да прескочат предопределената им позиция в дъното на социалната стълбичка.

И е прието, че точно на бедните природата е дала в изобилие талант плюс прекомерно желание да ритат топката. Затова, когато стигнат до популярността посещават яхти, дворци, светски събития, но все пак в общия случай си остават само едни забогатели гаврошовци. Обратните случаи са много редки, но все пак съществуват. Деца от много богати семейства, "родени със сребърна лъжичка в устата", напълно задоволени и обгрижени, водени единственото от любовта към най-популярния спорт на планетата, не само стават футболисти, но са и сред най-добрите. Което е достойно за уважение, защото футболът е изключително жесток. Дори садистичен спорт.

За да преодолееш конкуренцията и да стигнеш до милионите в банковата сметка се изисква непоколебима отдаденост. А най-вече трябва късмет. Той пък почти винаги е на страната на онези, които го търсят с всички средства. Мъничка, почти нищожна като бройка група, нарушава всички правила и закони. Но затова футболът е велик, защото дава шанс дори на богатите мамини синчета.

Дори и техните капризи понякога биват задоволени, а някои - както се вижда от тази десетка, са стигнали доста далеч. По обясними причини зад борда са оставени джуниър наследниците, които са тръгнали успешно по стъпките на своите бащи-футболисти. Те заслужават отделен регистър, но в интерес на истината не са многобройна група.

Джанлука Виали

Снимка: Getty Images

1. Наскоро ни напусна една истинска футболна легенда, чийто жизнен път вероятно ще бъде направен на филм. Поразително е, но Джанлука Виали е роден не в заможно, а в много богато семейство. Казват, че замъкът в който е отраснал заедно с тримата си братя и сестра си, е бил с 60 стаи. Точното наименование е "Вила Афайтати" в Беджиосо край Кремона и е построен през 15-и век.

Баща му Джовани е строителен предприемач и няма съмнение, че доста е напреднал, за да натрупа цяло състояние. Но като всеки италианец е предал страстното си усещане към футбола и на сина си. И когато Джанлука облича екипа на любимия Ювентус, таткото е най-щастливия човек на света.

А какво ли изпитал пък когато вдигна купата в Шампионската лига пред очите ми на "Олимпико" с капитанската лента на "бианконерите" през 1996-а!?

2. Друг италианец също не е имал материални проблеми и на практика е бил без принудителна причина да търпи тежки тренировки и лишения. Андреа Пирло е син на един от най-богатите предприемачи в Италия. Баща му Луиджи Пирло притежава два металургични завода, а майка му Лидия също е от сой - нейният татко и е дългогодишен кмет на Бреша.

Андреа, който се провали като треньор на Ювентус, а сега е начело на турския Карагюмрук, е и основен съдружник във всички дейности на бащата.

В последните години основното направление на бизнеса им е лозарството и винарството. Тяхната винарна произвежда над 20 хиляди бутилки годишно. Но целият свят помни Андреа Пирло като един най-добрите плеймейкъри на всички времена.

Поставят го наравно не с някой друг, а със самия Джани Ривера. А и той можеше да не се поти и да тренира до изнемога, за да стане голям играч.

Оливер Бирхоф

Снимка: Getty Images

3. Оливер Бирхоф никога не е приличал на типичен немски футболист и затова си има сериозна причина. За разлика от такива като Матеус и Клинсман, неговият произход е от висшето общество. Все пак да припомня, че Бирхоф вкара онзи знаменит "златен гол" с който Германия стана европейски шампион през 1996 година. А през 2004-а стана спортен директор на Бундестима и остана на този пост 18 години. И като реален участник в събитията ликува със световната купа през 2014 година. Бащата на Оливер се казва Ролф и е бил директор на няколко големи индустриални компании. Бил е "президент на европейския съюз на електро енергетическата промишленост", каквото и да означава това. От което става ясно, че за Бирхоф-младши футболът е бил преди всичко удоволствие.

4. Фернандо Редондо е уникален случай, макар че неговия произход съвпада с този на един друг аржентинец - Марсело Биелса. Все пак за протокола да припомня кой беше Редондо, с прозвището Принца. И наистина си беше като коронован във футбола, защото всичко, което правеше на терена бе красиво. А и външността му беше поразителна с дългата руса коса. Точно заради прическата не отиде на световното през 1998 г., когато селекционерът Пасарела отказа да вземе играчите с дълги коси!

Редондо е от стара аржентинска фамилия, нещо като аристокрация на тази страхотна държава, която наскоро се сдоби с трета световна титла. Майка му Лус Кристина и баща му Фернандо са от аржентинския хайлайф и са възпитавали сина си с книгите на Борхес и Габриел Гарсия Маркес. Но както добре се знае, в Аржентина всички искат да станат футболисти, дори момчетата от богати семейства.

И като споменах Биелса, неговият брат е сенатор в аржентинския парламент, а сестра му е губернатор на областта Патагония. Самият Марсело, наричан Лудия, е един от най-отдадените работохолици в треньорската професия и е обсебен изцяло от играта.

Фернандо Редондо

Снимка: Getty Images

5. Марио Гьотце също имаше някакво участие в споменатата вече световна титла на Германия през 2014. Супер Марио вкара гола на победата, а неговата история в много отношения е любопитна.

Баща му Юрген е учен от световна величина. Бил е професор в университетите в Йейл и Дортмунд. Като с втората му месторабота са свързани първите стъпки на Марио във футбола в местния Борусия.

Юрген определено не е извадил късмет, защото и тримата му сина са привлечени от футбола. Марио е средният и поне засега е най-успешен.

6. Нидерландецът Ваут Вегхорст беше замесен в една доста неприятна сцена на световното в Катар. Той беше футболистът в сянка, който бе наруган просташки от Лионел Меси с прочутото "какво гледаш, тъпчо".

А обидите по негов адрес продължиха и след въпросния инцидент. Меси го попита "кой си ти", като явно не е знаел, че Ваут заслужава неговото уважение. Високият 197 см нидерландец, който от няколко дни е футболист на Манчестър Юнайтед, е от много богато семейство. Фамилията Вегхорст притежава голямата нефтена и газова компания "Авиа". През 2021 година та е имала 130 бензиностанции. От четиримата братя, само най-малкият се е отдал на семейния бизнес. Ваут е вече световноизвестен футболист, а по-големите му братя са пилот и архитект.

Ваут Вегхорс

Снимка: Getty Images

7. Робин ван Перси е друг нидерландец с много отдалечен от футбола семеен произход. Майка му Хосе Рас е дизайнер и художник на ювелирни изделия, а баща му Боб ван Перси е скулптор. И от това артистично семейство произлиза вечният рекордьор по отбелязани попадения за Нидерландия. Родителите на Робин се развеждат, когато той е само на 3 години, но цялото му детство преминава в бохемската среда на Ротердам. По някакви неведоми пътища съдбата обаче го отвежда на стадион "Де Кайп" и той се превръща в един от най-емблематичните централни нападатели на всички времена. Направи знаменита кариера в Англия с Арсенал и Манчестър Юнайтед, а с националния е трети в света от Мондиал 2014.

8. Юго Лорис е типичен случай на момче за което никой никога не би си помислил, че може да стане футболист. А той не само е станал, но е спечелил почти всичко в играта. Само преди месец можеше да направи нещо непостижимо досега - два пъти да стане световен шампион като капитан. Но му се размина за малко. Баща му Люк е един от най-преуспелите банкери в Монако, а майка му Мария е със собствена юридическа кантора, а и във вените и тече благородническа кръв. Освен супер богати, родителите на Лорис са и доста ексцентрични, след като са го кръстили с фамилията на любимия си писател Виктор Юго.

Друга интересна подробност е, че до 13-годишна възраст Юго е насърчаван да играе единствено любимия спорт на родителите му - тениса. И точно тогава събитията претърпяват драматичен обрат. Юго е селектиран от футболен отбор и избира да стане вратар. И на 36 години е един от най-добрите в света.

9. Семейството на Рикардо Кака в никакъв случай не тъне в лукс и разкош, но при всички положения такива като него не стават футболисти в Бразилия. Там моделът е ясен - от фавелите чрез "жого бонито" към известността и богатството. Има и още едно изключение, което се нарича доктор Сократес и брат му Рай. Бащата на Кака се казва Лейте Перейра и е успешен строителен инженер.

А майка му Симоне дос Сантос е гимназиален учител. Кака се ражда в столицата Бразилия, но скоро се преместват в Сао Паоло и за учудване на семейството малкия Рикардо започва да тренира в Сао Паоло. Останалото както се казва е история. Кака покори Европа с Милан и Реал Мадрид, а едва на 20 години с 20 минути игра стана световен шампион с Бразилия. И винаги силно си личеше, че Кака е много по-различен от съотборниците си. Играеше някак аристократично.

Жерар Пике

Getty Images

10. Жерар Пике си има много проблеми след раздялата с Шакира, но определено има кой да го подкрепи в неравната битка с певицата. Неговата биография също не отговаря на разбиранията за "бедното момче, спасило се чрез футбола". За разлика от типичния случай на дете от академията на Барса "Ла Масиа", той направо си е роден с привилегии. Само за пример и контрапункт ще посоча Пеп Гуардиола, чийто баща е зидар.

Дори третото му име е символично, защото той се казва Жерар Пике Бернабеу. Малко е да се каже, че баща му Хуан е успешен юрист, той е топ адвокат в Барселона. А майка му Монсерат е притежател и директор на болница в родния му град. Семейството определено е в десетката на най-богати в красивия средиземноморски град.

В неговото положение трябва наистина да си много влюбен във футбола и освен това пък да стигнеш и до върха. Защото той спечели абсолютно всичко, което можеше да се спечели.