Продължаваме с историческата разходка из дебрите на Европейските първенства по футбол, за да подгреем подобаващо за предстоящата това лято надпревара в Германия. В поредицата ни идва ред на Евро 1988, когато отново домакин на надпреварата бяха немците.

По онова време Западна Германия, две години преди страната да се обедини и точно две години преди да стъпи на световния футболен връх с третата си титла от Световно първенство.

Но за разлика от днес, когато Германия влиза в домакинския си турнир след доста колебливи последни години и два поредни Мондиала, на които дори не преминава предварителната група, по онова време през 1988-а, Бундестима е страшилище с два поредни световни финала и задаващ се трети такъв.

Цялата страна с трепет очаква шампионата, на който Лотар Матеус с капитанската лентра трябва да поведе Бундестима към триумф. Първенство, което обаче остава запечатано в съзнанието на феновете в ярко оранжев цвят.

След надпреварата за домакинство между Западна Германия, Англия и обща скандинавска кандидатура на Норвегия, Дания и Швеция, шампионатът е пратен във ФРГ.

Европейското ще остане в историята като такова без нито един червен картон, нито едно нулево реми и нито един елиминационен мач, стигнал до продължения. Ще се запомни със страхотен футбол и легендарни изпълнения, с оранжеватата радост, но първо предистория.

Снимка: Getty images

Няколко месеца преди самото първенство, на 11 ноември 1987-а, пълният стадион "Васил Левски" в София очаква да види България на първия й европейски шампионат в историята.

В група с четвъртите в света Белгия, коравите Ейре и Шотландия, както и аутсайдера Люксембург, родният национален тим посреща вече загубилият шансове за класиране състав на шотландците.

Реми означава първо място и билет за ФРГ, но пет минути преди края Гари Макай попарва цяла България. Гол за Шотландия, победа 1:0 за гостите и една от трите големи футболни трагедии на нацията ни, за която ви разказахме повече ТУК.

Така с помощ от братята шотландци, от нашата група на Европейското се класира Ейре, а освен домакина ФРГ, на първенството са още Испания, Италия, СССР, Англия, Нидерландия и Дания. Новината е, че Франция няма да има шанса да защитава трофея си отпреди четири години.

След огромни спорове и претенции от страна на СССР и останалите страни от Източния блок, град Берлин е премахнат от домакините на шампионата, като немците определят осем града за общо 12-те мача.

Мюнхен, Хамбург, Хановер, Гелзенкирхен, Франкфурт, Дюселдоргф, Кьолн и Щутгарт. Всички те без Хановет ще бъдат част и от Европейското това лято.

Жребият определя следните две групи: "А", в която са Западна Германия, Италия, Дания и Испания, както и "В", в която намираме Англия, Ейре, Нидерландия и СССР.

Снимка: Getty images

В група "А" изненади няма. Финалистът от последните два Мондиала, домакин на първенството и голям фаворит в лицето на Западна Германия прави реми с 1:1 с Италия на старта, но след това с комфортни победи с по 2:0 над Дания и Испания печели групата.

Италия също заслужено продължава към полуфиналите, но заради победите си с 1:0 над испанците и 2:0 над датчаните, остава на второ място с един вкаран гол по-малко от ФРГ.

Далеч по-интригуваща и донякъде изненадваща е ситуацията в група "В", в която Англия е смятан за фаворит, а СССР с носителят на "Златната топка" Игор Беланов е смятан за доста по-опитен и корав отбор от романтичната Нидерландия с трото Гулит, Рийкард и Ван Бастен, която обаче има начело бащата на тоталния футбол Ринус Михелс. Ейре е аутсайдер.

И всичко започва с шок. Ейре побеждава Англия с 1:0 в мач, който и до днес може да чуете да се възпява от някой ирландски фен из пъбовете.

Снимка: Getty images

Макар и надиград, СССР обаче успява да излъже Нидерландия с 1:0, доказвайки, че опитът и прагматичният стил понякога имат предимство пред романтиката.

Тоталният футбол обаче показва целия си блясък няколко дни по-късно, когато в мач без право на грешка, Нидерландия разпилява Англия с 3:1, а Марко ван Бастен се отчита с хеттрик.

Ейре стига до нова сензация, реми 1:1 с СССР, но в последния кръг всичко си идва по местата. "Лалетата" бият ирландците с 1:0, СССР бие Англия с 3:1 и двата победителя дружно отиват напред, като първата позиция е за съветския тим.

Така се очертава взривоопасният полфинал между Западна Германия и Нидерландия, едно от най-горещите футболни съперничества и до днес, а в другия мач СССР се изправя срещу Италия.

Датата е 21 юни 1988-а, когато ФРГ и Нидерландия излизат на стадиона в Хамбург със спомен за случилото се преди 14 години отново на немска земя.

Става въпрос за финалът на Мондиала през 1974-а, когато Германия изтръгва мечтата на може би най-великия нидерландски тим, побеждавайки го с 2:1 в големия финал.

Тогава селекционер на Йохан Кройф и компания отново е великият Ринус Михелс, а немците са предвождани от Франц Бекенбауер с капитанската лента, който вече се изправя като треньор в дуела с бащата на тоталния футбол.

Лотар Матеус открива от дузпа в 55-ата минута, но 20 по-късно Роналд Куман изравнява отново от наказателен удар, а до края двата тим действат предпазливо и сякаш всичко ще отиде към продължения.

Две минути преди края на редовното време обаче Нидерландия получава своя сладък реванш.

Ян Ваутерс пуска извеждащ пас, героят на шампионата Марко ван Бастен настига топката и хвърляйки се на шпагат успява да я насочи в обратния ъгъл - 2:1 за Нидерландия и цяла Западна Германия в сълзи.

В другия мач СССР побеждава Италия с 2:0 и така 13 дни след срещата си в Кьолн, която съветския тим печели с 1:0 в груповата фаза, финалът между тях и "лалетата" ще се повтори на "Олимпиащадион" в Мюнхен.

Финал, който ражда един от най-паметните голове в историята на световния футбол и финал, който ражда най-емблематичния гол в историята на Европейските първенства.

Онова воле на Марко ван Бастен. Дозата магия от един магьосник в неговото първенство, което той завършва с общо пет гола и европейска титла.

Нидерландия печели с 2:0. Капитанът Руд Гулит открива в 32-ата минута, когато именно Ван Бастен му поадава на чиста позиция, а в 54-ата минута идва магическото изпълнение.

Арнолд Мюрен отправи едно наглед несполучливо и балонно центриране, което Ван Бастен достигна от позиция, предвещаваща единствено центриране, но нидерландският нападател отправи удар, превърнал се в блестящ гол от малък ъгъл.

Гол, който остава завинаги в историята на футбола и гол, който оцвети в оранжева футболна магия цяла Европа.