"Евтини", градски, модерни и спорни. Едно е сигурно - Олимпийските игри в Париж са различни
Всичко, което си струва да знаете за спортното събитие на годината
В Париж спортните битки вече започнаха в няколко направления, но официалното откриване на 33-ите летни олимпийски игри в историята предстои. То ще е в петък, а след датата 26 юли започва същинската част на най-чаканото спортно събитие на годината.
До 11 август милиарди чифтове очи ще гледат в тази посока.
Ще бъдат разпределени 329 комплекта медали в 32 спорта. Първите ще са в стрелбата на 27 юли, а последните - на 11 август с женския баскетболен финал. Участват 206 нации, а България е представена от 46 спортисти.
Олимпийският цикъл този път бе скъсен - не четири, а само три години. Заради пандемията предходните игри в Токио се реализираха едва през 2021-ва, но... да не се връщаме назад към призрачно празните трибуни, социално дистанциране, маски и още други нетипични за един голям спортен празник гледки. И не само за спорта онова бе тежко време.
Сега иде ред на едни различни Олимпийски игри, които още преди старта предизвикаха много полемики във Франция, а и не само в страната домакин. Но - поред.
Евтините игри
Силно казано евтини, но в сравнение с бюджетите на Токио 2020 (който пое големи удари и заради пандемията), Рио 2016, Лондон 2012 и особено Пекин 2008, тези 8.9 милиарда евро, които Франция даде и ще дава за лятната Олимпиада са направо нищожна сума. Да не говорим, че се очаква за първи път от много години - поне от Сидни 2000, игрите да са почти "на нула" след тегленето на чертата в края им.
Икономическият ефект за страната-домакин ще е доста положителен, което например не успя да постигне Германия с Евро 2024. Тогава пътуващите за еднократно събитие фенове бяха твърде много.
Сега голяма част от тези очаквани близо 12 милиона туристи само за Олимпиадата, остават през целия период (той е и по-кратък, само 16 дни) в страната. А това, очевидно, са съвсем друг тип консуматори на предлаганите услуги и продукти.
96 процента от бюджета идва от частния сектор. Всъщност тези останали четири процента, които идват от публичния сектор, са за организирането на паралимпийските игри, които стартират в Париж след края на олимпийските игри.
Градските игри
Да, тук Париж просто е абсолютен новатор. Обектите за повечето от състезанията са в града - в центъра около Айфеловата кула, по протежението на Сена, както и в райони като Сен Дени, Ле Бурже, Нантер, Версай и Вайре-сюр-Марне. Култовите кадри от игрищата за плажен волейбол, които просто са под сянката на великата кула - символ на Париж, вече обикалят света.
Ще има състезания и мачове в Лил, Марсилия (а тя е на 777 километра от Париж), Бордо, Лион, Нант, Ница и Сент Етиен.
А най-култовото е, че надпреварата по сърф ще се проведе на съвсем друг континент - в Тихия океан, край Френска Полинезия, на почти 16 000 километра разстояние от Париж.
Това са игри в "градска среда", както ги определят организаторите.
С всички предимства и недостатъци на това.
Без "бели слонове"
Голямата гордост на французите е, че са постигнали оптимална функционалност и устойчивост при структурирането на обектите за игрите.
Тоест - не са строени нови мултимилионни арени (само 2-3 са изобщо новите сгради, като те са в Олимпийското село - ресторанти и други), а всичко, което се ползва за състезанията на игрите, остава в изправност и ще функционира и след тях.
Гледките от Атина и Пекин (след летни Олимпиади), Торино и Пьончан (зимни игри), Южна Африка и Катар (след световни първенства по футбол) със съоръжения - "бели слонове", които запустяват, тук няма да ги има.
Олимпиада на страха
Притесненията от тероризъм са една от големите теми преди игрите, като още от януари френските власти направиха стратегията в обезопасяването на игрите. Мерките са невероятно стриктни.
Проверките по летищата ще изнервят доста хора, но няма да са формални и бързи.
На откриването в петък вместо очакваните 700 000 билети за граждани, както и милиони по улиците край Сена за шествието с лодки на отборите, ще има само около 350 000 допуснати фенове. Останалите ще са отделени във фензони, но зад заграждения.
Няма да има нито една отсечка в центъра на Париж, която да не е под наблюдение от полиция, спецчасти и с охранителни камери. Говори се за над 10 000 души, ангажирани с откриването от гледна точка на сигурността. Немалко от тях са чужденци - германски и американски агенти се включват в операцията.
Неособено желаните игри
Във Франция не всички са възхитени, че Олимпиадата идва в Париж точно след 100 години пауза. Игрите за последно бяха там през 1924 г.
Транспортна предупредителна стачка обхвана летищата на столицата, както и немалка част от железопътните компании и услуги. Служители на градския транспорт също заплашиха с протестни действия, а това е направо смразяващо за организаторите. Ако има проблем с логистиката точно по време на игрите, при милионите туристи, а и парижани, които обикалят из града да гледат състезанията...
Всички протестни и стачни действия са с една цел - да се изиска екстра заплащане за свръхнатоварените дни, които ще обхванат последните дни на юли и тези до средата на август.
На летище "Шарл дьо Гол" е открит специален нов товарен терминал, където ще минават свръхбагажи само на спортисти за игрите (прътове за овчарски скок, гребла, канута, каяци и др.).
Но това е и допълнителна работа, а нови назначения на служители няма. Хората искат бонуси и - кой може да ги вини?
Руснаците и беларусите
Тази тема просто не може да бъде заобиколена, колкото и сериозни да бяха призивите в последните месеци да не се политизира Олимпиадата. Това не е възможно, нали? Историята го е доказала.
Знае се, че по време на олимпийските състезания трябва да има примирие във всяка точка на света, където върви военен конфликт. Дали ще се спази - никой не може да прогнозира. Но е така от край време, защото пактът за "олимпийско примирие" е една от големите традиции, с които спортът се гордее.
На самите игри ще има атлети от Русия и Беларус, които ще се състезават като независими - без флаг и националния герб на екипа, без право да чуят химна на родината си, ако спечелят злато. Украинските спортисти изригнаха срещу това, като нарекоха решението "срамно и половинчато", а индивидуално някои от тях вече обявиха, че или ще откажат да излязат срещу представители на двете държави, ако жребият ги изправи срещу такива, или ще пренебрегнат традиционното ръкостискане.
Модерните игри
Такива са, а всяка следваща лятна Олимпиада ще върви все по-смело в тази посока. Един куп "нови" и различни спортове, които са особено популярни сред "поколението Z" накараха шефът на организационния комитет да каже:
"Да, това са "Gen Z-friendly" игри. Хората ще са изненадани, някои вероятно дори ще са учудени от това как ще изглеждат. Но искаме да са напълно различни от предишните, затова сме смели в подхода си.
Искаме Олимпиадата да е отворена за младите хора, които все повече не се интересуват от традиционните спортове на петте кръга."
Най-любопитни и класически "ърбън" спортове от този тип ще са спортното катерене (2 дисциплини) и скейтборд (в специален парк и отделно уличен вариант).
Състезанията в катеренето ще са около култовия за маниаците по света "Ле Бурже" - комплекс за паркур и подобни екстремни занимания в Сен Дени. А уличният скейтборд и брейкденс спектакъл - на площад "Конкорд".
Игри на завръщане, игри на сбогуване
Голямото завръщане е на Симон Байлс, която преди три години смрази света на спорта с признанията си за ментални проблеми, заради които прекрати участие в Олимпиадата в Токио в разгара на състезанията. Американският феномен в спортната гимнастика се завръща и отново е фаворит за злато практически във всяка дисциплина, в която ще участва. Най-хубавото е, че ще я гледаме и срещу 17-годишното смело българско момиче Валентина Георгиева, която отива в Париж с нескрита амбиция за медал в прескока.
Сбогуванията... емоционално ще е. В тениса имаме три.
Сър Анди Мъри напуска изобщо тениса, след като отпадне в Париж (или пък ако пак вземе злато, за трети път). Рафа Надал и Новак Джокович ще продължават и след игрите, но като олимпийска възможност за двамата това е последен танц.
И още една легенда казва "сбогом".
Бразилската суперзвезда във футбола Марта, вече на 38, отново е в състава на селесао. Тя има 5 олимпийски турнира зад гърба си, вкара 13 гола в тях и не пропусна да се разпише в нито един. Два пъти печели сребро, но титлата продължава да убягва.
След Париж Марта окачва обувките, поне в националния. За клубния футбол - няма още ясно решение.
Това е само част от картината, която си струва от утре да следите внимателно - едни по-различни игри, със сигурност.
От 26 юли до 11 август, светът ще гледа към френската столица.