Григор Димитров отпадна на четвъртфиналите на турнира в Мелбърн, който е подгряващ за предстоящата надпревара от Големия шлем Australian Open.

Българинът загуби с 0:2 сета (5:7, 2:6) от световния №80 Корентен Муте в мач, който продължи час и 24 минути.

Срещата беше втора за деня и за двамата, след като по-рано днес Муте победи Джеймс Дъкуорт с 2:0 сета, а Гришо се мъчи срещу Алексей Попирин и победи в три сета.

Проблемът бе, че българинът се задържа много дълго срещу австралиеца и трябваше да излезе за втория си мач само малко повече от час след това. Първият мач на Муте започна с четири часа по-рано от този на хасковлията. Това че завърши в два сета, му донесе и повече почивка.

Но не умората бе основната причина за загубата на световния №18. Григор допусна втори голям срив в играта си през деня, след като загуби преднина от 5:2 гейма в първия сет, за да го даде на съперника - 5:7. Срещу Попирин българинът загуби втория сет след преднина от 5:3.

И докато срещу австралиеца имаше моменти на увереност, прецизност и най-добра форма, то срещу французина Григор се представи абсолютно безславно.

Непредизвиканите грешки идваха една след друга, а настроението в играта го нямаше никакво. След въпросния пасив от 2:5, Муте заигра много по-силно и връщаше невъзможни топки в полето на съперника.

Това разстрои играта на Димитров, който започна да праща форхенди в аут, включително и лесни топки на мрежата. Стигна се до болезнено познатият момент, в който просто чакаше да загуби. Особено вторият сет бе в състояние на свободно падане.

Това беше втора много горчива загуба за българина от Муте, след като през 2019-а допусна от 2:0 сета в първия кръг на "Уимбълдън".

Сега Григор пропусна златна възможност да се бори за титла в началото на годината, която със сигурност щеше да му донесе безценна увереност. Муте се класира за полуфинал, където ще играе с канадеца Феликс Оже-Алиасим.