Световната №1 в женския тенис и голям фаворит за титлата Ига Швьонтек отпадна от Australian open след 4:6, 4:6 от Елена Рибакина на осминафиналите.

Полякинята влезе лошо в мача, получи предупреждение за забавяне още на загрявката преди първия гейм, а в него съперничката от Казахстан осъществи и първия пробив.

Швьонтек върна брейка за 2:2, но отново допусна такъв за 3:4 и сетът отиде при световната №25 Рибакина. Тя е шампион от "Уимбълдън 2022", като мачът тази сутрин срещна две тенисистки, спечелили три от четирите турнира в Шлема миналия сезон.

Ига вдигна титлите на "Ролан Гарос" и US Open. Но няма да има шанс да триумфира в Австралия.

Рибакина влезе слабо във втория сет, Швьонтек проби за 2:0 и затвърди брейка, като изглеждаше твърдо решена да търси обрат. Но при 3:1 бе пробита на нула, за да се изравнят везните в сета.

А при 4:4 дойде брутален гейм, в който световната №1 спаси три точки за пробив, емоциите бяха големи, но все пак Елена нанесе удара си на подаването на съперничката, с което поведе и сервираше за мача.

След точно 90 минути на корта, победата бе за тенисистката от Казахстан, която ще срещне на четвъртфинал латвийката Йелена Остапенко, която също победи изненадващо една от фаворитките.

Тя се наложи със 7:6, 6:3 над поставената под номер 7 в схемата Коко Гоф (САЩ).