След шокиращата победа над Рафа Надал в четвъртфиналите, Диего Шварцман преодоля и полуфиналите, за да достигне до мач за титлата в Рим.

Аржентинецът победи Денис Шаповалов с 6:4, 5:7, 7:6 в драматичен мач, продължил 3 часа и 14 минути.

Така Шварцман ще има шанса да шокира и другия фаворит в турнира - Новак Джокович, по време на утрешния финал.

Двамата тенисисти изиграха драматичен и равностоен мач, в който си размениха общо 12 пробива, а всичко трябваше да се реши с тайбрек във финалния сет.

Първият сет отиде в сметката на Шварцман, който рано тръгна с пробив, но когато сервираше за спечелването на частта при 5:3, допусна пробив.

Все пак аржентинецът свърши работата си гейм по-късно, когато с брейк в своя полза затвори сета.

Следващият сет имаше сходно развитие, но този път в полза на Шаповалов, който ден по-рано победи Григор Димитров.

Канадецът тръгна с ранен пробив, а в края на сета два разменени брайка означаваха 7:5 за Шаповалов.

Драмата настъпи в решителния трети сет, когато за 12 гейма, двамата размениха по три пробива, а съвсем логично и заслужено, всичко трябваше да се решава с тайбрек.

В него развитието бе сходно с това на целия сет. Минипробивите следваха един след друга, а за общо 11 точки, само три бяха спечели от сервиращия играч. Все пак и трите бяха в полза на Шварцман, а това реши сета и мача.

Утре аржентиенцът ще е шанс от големия финал срещу Новак Джокович.